Paszporty Polityki 2015 – recenzje nominowanych książek i mój typ

Opublikowano 10 stycznia 2016 w: Polecane książki | 10 komentarzy

Redakcja Tygodnika Polityka co roku w styczniu wybiera na uroczystej gali laureatów Paszportów Polityki w kilku dziedzinach (m.in. Film, Teatr, Muzyka Popularna). Mnie oczywiście najbardziej interesuje Literatura.

W tym roku, dzięki uprzejmości księgarni Matras, miałem okazję przeczytać trzy nominowane książki, czyli „Podkrzywdzie” Andrzeja  Muszyńskiego, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Weroniki Murek oraz „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego.

Są to całkowicie odmienne od siebie książki, dwie powieści, jeden zbiór opowiadań. I autor każdej z nich zasługuje na Paszport Polityki. Otrzyma go jednak tylko jeden pisarz. Który?

Nominowani do Paszportów Polityki 2015
Gdybym miał oceniać jedynie warstwę językową wskazałbym od razu „Podkrzywdzie”. Andrzej Muszyński słowami wyczarowuje polską wieś, jej klimat, otaczającą naturę, rytm dnia. Smakuje się tę powieść, zdania można czytać wielokrotnie, by zachwycić się ich konstrukcją, doborem wyrazów i tym, jakie obrazy powoływane są do życia za ich pomocą, jednak historia mnie nie porwała.

Bardziej zainteresował mnie debiutancki zbiór opowiadań Weroniki Murek, który zaczyna się rewelacyjnie: „O tym, że nie żyje, dowiedziała się jako ostatnia. Czasami tak bywa”. Świetnie napisane teksty, niektóre zaskakujące, inne zadziwiające. Podczas czytania zachwycałem się warsztatem autorki, jej stylem, pomysłowością oraz dojrzałością w prowadzeniu narracji. Całość jednak nie zbudziła we mnie aż tak dużych emocji, nie przejąłem się losem bohaterów.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Jestem jednak czytelnikiem, który w powieściach szuka przede wszystkim dobrej historii, potrafiącej wzbudzić emocje i chęć jak najszybszego powrotu do opisywanego świata, by zobaczyć, jak potoczyły się dalsze dzieje postaci.

Tak właśnie się czułem czytając „Inną duszę” Łukasza Orbitowskiego. Ależ to dobra książka! Choć sama historia jest przerażająca. Pisarz oparł swoją opowieść na faktach, czyli dwóch wstrząsających  zabójstwach nastolatków, które miały miejcie w latach 90. w Bydgoszczy.

Z jednej strony mamy sugestywnie opisaną psychikę zabójcy oraz osób z jego otoczenia, z drugiej natomiast – pełny detali obraz Polski z końca XX wieku, w tym o wygranych i przegranych transformacji, o tematach, na jakie wtedy dyskutowano, co było ważne, jak zmieniał się świat.

Jest to również bardzo poruszające stadium życia z ojcem alkoholikiem. Orbitowski opisuje to bez emocji, pokazując po prostu codzienność, w jakiej zmuszony jest uczestniczyć jeden z nastolatków. Jeśli ktoś się kiedykolwiek zastanawiał, dlaczego dzieci z takich rodzin mogą mieć problemy w dorosłym życiu, niech przeczyta „Inną duszę”. Myślę, że wtedy zrozumie.

Paszport Polityki 2015 – mój typ
Gdybym mógł głosować i przyczynić się do wybrania laureata „Paszportu Polityki” w Literaturze postawiłbym na Łukasza Orbitowskiego. „Podkrzywdzie” polecam przeczytać ze względu na język i klimat, tak samo jak “Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” (podobały mi się szczególnie dwa opowiadania: „W tył, w dół, w lewo” oraz „Siwy koń w plamy kare”).

„Inną duszę” polecam jednak każdemu, bez wyjątku. Świetna powieść. Dobrze napisana. Poruszająca. Zbudzająca różne emocje. I zapadająca w pamięć. Wypada mi tylko pogratulować i przygotować dodatkowo osobny wpis tylko o tej powieści, bo uważam, że warto ją dalej promować :-)

Kto ostatecznie otrzyma Paszport Polityki z literatury? Rozstrzygnięcie już za kilka dni! Gala rozdania nagród odbędzie się 12 stycznia 2016 roku.

Dodane 12 stycznia wieczorem: Łukasz Orbitowski został laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Literatura! Gratuluję :-)

Informacja o książce “Inna dusza” – autor: Łukasz Orbitowski, wydawnictwo: Od deski do deski, liczba stron: 430, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Książka dostępna również jako ebook (mobi, epub). Dziękuję księgarni Matras za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

10 komentarzy

  1. Muszę przyznać, że bardzo ciekawe zestawienie, ambitne, na tema i cóż moge powiedzieć, podoba mi sie :)

  2. Bardzo ciekawe spostrzeżenia!

  3. Teraz to już z pewnością sięgnę po “Inną duszę” – zachęciłeś mnie;)

  4. Jest Pan pierwszą osobą, której recenjka “Innej Duszy” skusiła mnie, żeby sięgnąć po tą książkę. Stoi u mnie na półce od sierpnia zeszłego roku i nie mogę jej tknąć, ale teraz… Skończę czytać Mroza i przeczytam Orbitowskiego. Dziękuję

  5. Zachęciłeś mnie do wszystkich i pewnie (kiedyś) po nie sięgnę. Dla mnie najważniejsze są zawsze kreacje bohaterów (ich wiarygodność, złożoność psychiczna, dialogi) + szczypta humoru (choć jakoś nie czuję, by to ostatnio było cechą akurat tych książek), więc zobaczymy, która najbardziej mnie ucieszy :).
    Atakwogleto dzięki za ubiegły rok z Twoim blogiem. Jako że kiedyś tam mam zamiar coś wreszcie napisać dłuższego niż opowiadanie, to Twój blog nieraz służy mi dobrą radą (i dobrymi źródłami rad). Życzę udanego prywatnie i bogatego we wpisy kolejnego roku. I jako że coś tam udaję, że recenzuję na swoim blogu ostatnio, to wcisnę pierwszy i ostatni raz autoreklamę
    https://dobrafanfikcja.wordpress.com/

    • Dzięki za komentarz i za życzenia :-) Bardzo mi miło. Tobie również życzę, by 2016 rok obfitował ze wpisy oraz wszystkiego dobrego w życiu prywatnym!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *