Recenzja poradnika: Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller

Opublikowano 5 kwietnia 2016 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Książek odnośnie kreatywnego pisania na rynku jest bardzo dużo (choć są dostępne głównie w języku angielsku). Kilka interesujących tytułów zostało przetłumaczonych na język polski i mogę śmiało je polecić, choć nie wszystkie są już dostępne w sprzedaży. Tym razem jednak zachęcam do sięgnięcia po poradnik napisany po polsku, z myślą o rodzimych autorach – oto recenzja Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller.

Autorami książki są: Jakub Winiarski (prozaik, poeta, nauczyciel pisania, autor pięciu książek: trzech poetyckich i dwóch powieści) oraz Jolanta Rawska – z wykształcenia prawnik, ma na koncie debiutancką książkę, teraz pracuje nad kolejną.

Razem napisali poradnik, z którego w dużej mierze jest w stanie skorzystać zarówno początkujący pisarz, jak i już bardziej doświadczony. Jest to możliwe z dwóch powodów.

Po pierwsze – autorzy dokładnie opisują warsztat pisarza, skupiają się na zagadnieniach dotyczących tworzenia niezapomnianych bohaterów, skonstruowania wciągającej opowieści z ciekawą intrygą, zastosowania odpowiedniej narracji, napisania dobrych dialogów oraz co należy zrobić, by doprowadzić swój literacki projekt do końca.

Cel tej książki jest prosty: pokazać tobie i każdemu, kto jest zainteresowany, jak wygląda pisarskie rzemiosło. Zamiarem jest cały czas nauczenie cię sztuczek, które są używane w bestsellerach” – pisze Jakub Winiarski.

Drugim powodem jest mnogość tematów, które poruszają Winiarski i Rawska. Autorzy radzą nie tylko, jakimi zasadami należy się kierować, by stworzyć bestseller, ale również wskazują m.in. jak napisać scenę erotyczną, co to znaczy dowcipna powieść, jak wykorzystać swoje poczucie humoru, by rozśmieszyć czytelników, czym kierować się wybierając miejsce akcji.

Creative writing po polsku
Czytając „Po bandzie” natraficie na dużo wartościowych informacji. Poradnik wyróżnia ciekawy pomysł zamieszczenia trzech wywiadów ze specjalistami w swoich dziedzinach, które przybliżają nam kwestie:

– zasad współpracy z agentem literackim, jeśli zastanawiamy się czy po napisaniu książki należy skorzystać z jego pomocy i na jakich warunkach się to odbywa;

– podpisania umowy z wydawnictwem, która jak najlepiej zabezpieczy nasze interesy, gdy któreś z nich zechce wydać naszą książkę;


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


– pracy z redaktorem, gdy już nasza powieść będzie przygotowywana do druku przez wydawnictwo, z którym podpisaliśmy umowę.

Całość napisana jest bardzo swobodnym językiem, czyta się więc poszczególne rozdziały dość dobrze. Niektóre kwestie omawiane są bardzo wnikliwie, przy powoływaniu się na liczne źródła (swoją drogą – jeśli szukacie kolejnych podręczników dotyczących kreatywnego pisania, przejrzyjcie bibliografię „Po bandzie”), czasami odnosiłem więc wrażeniem, że mam do czynienia z podręcznikiem, a nie poradnikiem :-)

Wyszła ciekawa książka i śmiało mogę ją polecić każdemu, kto chce pogłębić swoją wiedzę odnośnie tworzenia fikcji. Warto przeczytać.

Uderzyło mnie tylko jeden akapit, które wybił mnie całkowicie z rytmu, wręcz zniechęcił. Jakub Winiarski pisze bowiem: „Drugą sprawą, również związaną z pieniędzmi, jest to, jak z dzieł z dobrymi, wyrazistymi, żywymi dekoracjami czerpie przemysł filmowy, szczególnie Hollywood. A także – jeśli wziąć pod uwagę to, co stało się z krainami wymyślonymi przez Lovecrafta, Roberta E. Howarda, Tolkiena czy Andrzeja Sapkowskiego – jak twórcy gier komputerowych znakomicie umieli spożytkować niektóre z literackich lokalizacji. Co także jest rodzajem promocji, a dziełu takiego nudziarza, jakim był Tolkien, wręcz uratowało życie”.

W książce o bestsellerach mówić o autorze powieści, która sprzedała się w ponad stu milionach egzemplarzy (niewiele jest takich książek), że jest nudziarzem i trzeba było jego opowieść ratować, chociaż również przed ekranizacją radziła ona sobie wręcz fenomenalnie, jest grubą przesadą. Jasne, można nie lubić twórczości J. R. R. Tolkiena, ale jestem przekonany, że każdy autor marzy, by jego książka cieszyła się taką samą popularnością, jak „Władca Pierścieni”.

Na koniec zacytuję jednak coś pozytywnego, z czego każdy początkujący pisarz powinien zdawać sobie sprawę:

Powtarzam często początkującym pisarzom, że na dobry początek nie powinni skupiać się na jakości tego, co piszą, tylko na ilości. Dlaczego? Ponieważ zaczynając dowolną praktykę – tancerza, gitarzysty, garncarza, hafciarki czy właśnie pisarza – nie można liczyć, że od początku będzie nam wychodziło. Przez długi czas może nie wychodzić i będzie nie wychodzić – trzeba to sobie założyć i wliczyć w koszty bycia początkującym. Dobra wiadomość jest taka, że LICZBA przejdzie w JAKOŚĆ, jeśli tylko dasz sobie szansę”.

Dajcie sobie szansę. Piszcie. I doprowadźcie swoją opowieść do końca. Powodzenia!

Informacje o książce „Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller” – autorzy: Jolanta Rawska i Jakub Winiarski, wydawnictwo: Prószyński i S-ka, liczba stron: 608, cena: przegląd cen w e-sklepach poniżej. Książka dostępna również jako ebook (mobi, epub). Dziękuję Virtualo.pl za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *