Remigiusz Mróz: Kasacja – rewelacyjny polski thriller prawniczy (recenzja powieści)

Opublikowano 13 grudnia 2015 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Pisałem kiedyś, że z wielką ciekawością przeczytałbym thriller sądowy osadzony w polskich realiach. I doczekałem się! Co więcej – książkę Remigiusza Mroza „Kasacja” czyta się świetnie i śmiało mogę polecić ją każdemu.

We wpisie „Dobry thriller sądowy” zastanawiałem się, jak – biorąc pod uwagę, że sprawy w polskich sądach ciągną się latami – można stworzyć wciągającą opowieść sądową osadzoną w naszym kraju. Miałem wątpliwości, czy uda się poprowadzić wartką akcję opierając się na polskich przepisach.

Remigiusz Mróz, doktor prawa, rozwiał moje wątpliwości, choć naciągnął nieco rzeczywistość ;-).

Ale – jak sam przyznaje w posłowiu – „w najważniejszych sprawach (tj. związanych z kasacją) pozostałem niemal całkowicie wierny ustawom”. Dzięki temu powieść ma również walor edukacyjny, gdyż prostym językiem opisane są różne procedury i przepisy stosowane w naszym systemie jurydycznym.

Dobry punkt wyjścia
Zważywszy, że polskie sądy czasami są nierychliwe, muszę przyznać, że autor „Kasacji” wpadł na ciekawy pomysł. Przedstawił bowiem sytuację, gdzie wszyscy, z różnych oczywiście pobudek, chcą doprowadzić do jak najszybszego skazania oskarżonego. Nie ma więc forteli prawnych, by przeciągać postępowanie latami (co jest przecież możliwe) i dzięki temu sprawa faktycznie toczy się błyskawicznie.

Szczególnie, że wydaje się ona oczywista – syn bogatego biznesmena zostaje oskarżony o zamordowanie dwóch osób po tym, jak policja wpada do jego mieszkania i okazuje się, że spędził on w nim 10 dni zamknięty z ciałami ofiar.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Obrońcami są pracownicy prestiżowej kancelarii Żelazny & McVay: odnosząca sukcesy adwokat Joanna Chyłka (oczywiście zarabiająca krocie) oraz jej aplikant Kordian Oryński (ledwo wiążący koniec z końcem), którzy dostają zadanie zamknąć swoją pierwszą wspólną sprawę w możliwie najkrótszym czasie. Wydaje się to zresztą przesądzone, bowiem ich klient w ogóle nie współpracuje i nie jest zainteresowany, by dowieść swojej niewinności.

Jedyna dziwna sprawa: oskarżony nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą….

Tak zaczyna się wciągająca opowieść, która zaznajomi nas przy okazji z procedurami prawa karnego i pokaże, do czego są zdolni ludzie, by skutecznie zrealizować swój cel. Całość składa się na bardzo ciekawy thriller, który czyta się błyskawicznie. Krótkie rozdziały, wartkie dialogi, niespodziewane zwroty akcji – Mróz umiejętnie zaprojektował fabułę, a do tego widać, że autor ma wiedzę prawniczą i sprawnie porusza się w gąszczu przepisów.

Finał niczym trzęsienie ziemi
„Kasacja” to dobra powieść, choć sam koniec jest już nieco zbyt „cukierkowaty”. Gdyby Mróz na nim skończył, byłbym rozczarowany, jednak autor potwierdził kolejny raz, że dobrze zna swoje rzemiosło :-) Pod sam koniec, tuż, tuż, gdy mamy odłożyć powieść następuje coś, co sprawi, że jeszcze długo będziecie ją pamiętać.

Ta powieść sprawiła, że mam ochotę sięgnąć po inne książki Remigiusza Mroza (wydał łącznie osiem). Co więcej – cieszę się, że w sprzedaży jest również kolejna część przygód Chyłki i Oryńskiego pt. „Zaginięcie” .

I powtórzę – doczekałem się w końcu świetnego thrillera prawniczo-sądowego osadzonego w polskich realiach!

Informacje o książce “Kasacja” – autor: Remigiusz Mróz, wydawnictwo: Czwarta Strona, liczba stron: 496, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Powieść dostępna również jako ebook (mobi i epub). Dziękuję księgarni Virtualo.pl o udostępnienie egzemplarza do recenzji.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *