Za kwietnymi polami – fabularyzowana biografia pierwszej japońskiej lekarki

Opublikowano 21 maja 2015 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Poznajcie pierwszą w historii japońską lekarkę – Ginko Ogino. W jaki sposób możecie dowiedzieć się czegoś o jej życiu? Za sprawą książki „Za kwietnymi polami” autorstwa Jun’ichi Watanabe. Oto kolejny przykład, jak w ciekawy sposób – wykorzystując fabularyzowaną biografię – można interesująco opisać czyjeś losy.

Wychwalałem już kiedyś fabularyzowane biografie na przykładzie książki „Autor, Autor” Davida Lodge’a, który opisał w niej życie Henry’ego Jamesa.

Tutaj powtórzę: ten gatunek sprawia, że nie mamy do czynienia z suchym zbiorem faktów (po nie odsyłam np. do Wikipedii, gdzie życie Ginko Ogino opisano w kilku akapitach), lecz z opowieścią o człowieku z krwi i kości, którą będzie się pamiętać jeszcze długo po skończonej lekturze.

Podróż do Japonii
Książkę „Za kwietnymi polami” autorstwa Jun’ichi Watanabe przeczytałem od razu, gdy pojawiała się w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, czyli w 2009 roku. Dlaczego więc piszę o niej akurat teraz? Z prostej przyczyny – niedawno wróciłem z Japonii i zacząłem opisywać swoją podróż w serwisie PolskaZwiedza.pl (zapraszam do przeczytania relacji), więc aktualnie dużo myślę o kraju kwitnących wiśni :-)


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Pewnie w najbliższym czasie jeszcze kilkukrotnie wspomnę o książkach, które dotyczą Japonii. Teraz jednak zachęcam Was do poszukania „Za kwietnymi polami” w bibliotekach albo kupna na Amazonie (chyba, że Wydawnictwo zrobi drugie wydanie), gdyż jest to opowieść o odważnej, mądrej i niezwykle pracowitej kobiecie, która mimo wszelkich przeciwieństw dopięła swego i zrealizowała swój cel – została lekarką.

Realia XIX-wiecznej Japonii
Początkowo życie Gin Ogino w dziewiętnastowiecznej Japonii niczym nie różniło się od losu milionów innych kobiet – rodzice wydali ją za mąż i tak zaczęła się jej rola usłużnej żony. Gdy jednak mąż zaraził ją chorobą weneryczną, zdecydowała się – czym zszokowała wszystkich – na rozwód.

Ale nie to okazało się najgorsze. Podczas leczenia Gin doświadcza wielu upokorzeń ze strony badających ją mężczyzn. Wtedy postanawia sama leczyć kobiety, by nie musiały przeżywać tego, co ona.

Każdy, kto słyszał jej pomysł, uważał go za absurdalny, bowiem prawo Japonii pozwalało studiować medycynę jedynie mężczyznom. Jednak Gin – zmieniwszy imię na Ginko – decyduje się wpłynąć na ten stan rzeczy. Nie jest to łatwe.

W tamtych czasach panowało bowiem przekonanie, że „dziewczynka, która lubi się uczyć, przynosi wstyd całej rodzinie”, a „kobieta ma siedzieć w domu”, dlatego Ginko praktycznie na każdym kroku musi walczyć z dyskryminacją ze względu na płeć.

Za kwietnymi polami – recenzja
Jest to poruszająca książka. Czasami, niestety, również bardzo smutna. Cieszy jednak, że w końcu – jako pierwsza kobieta w historii Japonii – w 1885 roku, mając 34 lata, Ginko otrzymała zezwolenie na prowadzenie praktyki lekarskiej. Jun’ichi Watanabe opisuje też dalsze losy Ogino, aż do jej śmierci w 1913 roku.

Uważam, że warto sięgnąć po tę książkę. Dla celów warsztatowych – by poznać kolejny przykład, jak tworzy się fabularyzowaną biografię, jeśli ktoś planuje stworzenie własnego dzieła w tym gatunku – oraz by po prostu przeczytać dobrą opowieść o walce z dyskryminacją, konsekwentnym dążeniu do celu i niepoddawaniu się na przekór wszystkiemu.

Informacje o książce “Za kwietnymi polami” – autor: Jun’ichi Watanabe, tłumaczenie: Ludwik Stawowy, wydawnictwo: Prószyński i S-ka, rok wydania: 2009, liczba stron: 328.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *