Życie i czasy Stephena Kinga, czyli biografia Króla Horroru autorstwa Lisy Rogak

Opublikowano 3 listopada 2014 w: Polecane książki | 2 komentarze

Wydawnictwo Albatros wydało biografię Stephena Kinga, którą w 2008 roku opublikowała Lisa Rogak, autorka m.in. książek poświęconych takim znanym osobom jak Jon Stewart, Dan Brown czy Stephen Colbert. Nawet jeśli nie interesuje was twórczość Stephana Kinga, warto dowiedzieć się z jaką determinacją budował on swoją literacką karierę.

Stephen King od czterdziestu lat publikuje książki, które łącznie sprzedały się w setkach milionów egzemplarzy. Na podstawie jego twórczości powstały seriale, filmy i komiksy.

Uważam, że każdy początkujący pisarz powinien znać jego biografię, nawet jeśli zamierza tworzyć w innym gatunku. Przykład Kinga pomaga bowiem uświadomić sobie, jak olbrzymią pracę należy wykonać, by spełnić swoje marzenie i móc utrzymywać się z pisania beletrystyki.

Oto oficjalny opis nieautoryzowanej biografii Stephena Kinga:
„Jego powieści od lat mrożą krew w żyłach czytelników na całym świecie i osiągają milionowe nakłady. Stephena Kinga nie trzeba reklamować. Co jednak się kryje za zbudowaną przez niego barykadą bestsellerowych tytułów?  Za przerażającymi opowieściami, którymi od lat żyją czytelnicy? Jakie strachy dręczą pisarza, zamykającego między okładkami niezliczone koszmary?

Lisa Rogak cofa się do nieusłanego różami dzieciństwa Kinga, rozmawia z jego przyjaciółmi i współpracownikami, śledzi niełatwe początki kariery i spektakularny sukces, na który King w pewnym momencie stracił nadzieję. Sukces przypłacony uzależnieniem od alkoholu i narkotyków… Życie i czasy Stephena Kinga to próba zrozumienia fenomenu twórcy, którego miejscem zamieszkania jest >>Ludowa Republika Paranoi<< i który sam siebie określił >>Big Mackiem wśród pisarzy<<“.

Biografia Stephena Kinga – liczne źródła wiedzy
Nie będę streszczał tutaj najistotniejszych faktów z życia Stephena Kinga. Można się o nich dowiedzieć z Wikipedii, moich wcześniejszych tekstów, czytając autobiograficzną książkę „Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika” czy oglądając dokument o jego życiu – polecam szczególnie 45-minutowy materiał wyemitowany przez The Biography Channel (dostępny jest na YouTube).

Niewątpliwie dzieło Rogak pozwala uzupełnić wiedzę o losach Kinga albo po raz pierwszy dać wgląd w jego życie. Nawet jeśli znacie biografię Kinga z powyższych źródeł, warto przeczytać tę książkę. Jest ona bowiem wartko napisana, zawiera mnóstwo anegdotek i wypowiedzi znajomych oraz rodziny Kinga. Poza tym znajduje się w niej wiele informacji, w jakich okolicznościach powstał dany tytuł, dzięki czemu można spojrzeć na twórczość pisarza z zupełnie z nowej perspektywy.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Do tego Rogak opisuje, w jaki sposób Stephen King radził sobie ze sławą, krytykami, jakie ma podejście do pieniędzy, swojej pracy i miejsca, z którego pochodzi. Nie wybiela również jego błędów, otwarcie pisze o zmaganiach z alkoholizmem i narkotykami, do których King zresztą sam się przyznaje w „Pamiętniku rzemieślnika”.

Całość czyta się bardzo dobrze, chociaż uważne oko może wyłapać kilka „niedociągnięć”, co w przypadku literatury faktu nie powinno mieć miejsca. Np. na stronie 283 jest fragment:
„Kiedy grupa Penguin kupiła NAL, znaczyło to nie tylko tyle, że Viking trafił pod skrzydła wydawniczego giganta, ale od tej chwili King i Tom Clancy znaleźli się w tej samej stajni edytorskiej. Clancy od 1986 roku był związany z wydawnictwem Putnam, które wydało jego drugą powieść, Polowanie na Czerwony Październik”.

Nie wiem czy to wina polskiego tłumaczenia, czy błąd samej autorki. Bo „Polowanie na Czerwony Październik” (The Hunt for Red October) to pierwsza powieść Toma Clancy’ego, wydana w 1984 roku. Druga jest zatytułowana „Czerwony sztorm” (Red Storm Rising). Jak widzicie, tu i tu jest coś czerwonego ;-)

Kolejne książki mistrza grozy
Opowieść Lisy Rogak kończy się w 2008 roku, czyli na wydaniu przez Kinga zbioru opowiadań „Po zachodzie słońca”. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło.

Na rynku pojawiło się sześć nowych powieści Stephena Kinga (m.in. „Joyland”, „Doktor Sen”, „Pan Mercedes” czy „Pod kopułą”, którą uważam za jedną z dziesięciu najlepszych jego powieści).

Najnowsza powieść, czyli siódma od 2008 roku, zatytułowana jest „Przebudzenie” i pojawi się w sprzedaży już niedługo, bo 11 listopada (polska premiera 13 listopada). Do tego trzeba jeszcze doliczyć nowy zbiór opowiadań oraz kilka seriali na podstawie jego twórczości.

Widać wyraźnie, że Stephen King, choć czasami mówi, że planuje odejść na emeryturę, wciąż nie spełnia swojej groźby, prawda? :-)

Stephen King – pisarz nałogowy
Z ciekawością przeczytałem „Życie i czasy Stephena Kinga” i polecam ją każdemu, a przede wszystkim osobom, które marzą o zostaniu zawodowym pisarzem, ale wciąż natrafią na jakieś przeciwności losu i nie mogą skończyć swojego dzieła lub wydać powieści, bo … (tutaj wstawcie swój powód).

Szczególnie początkowe fragmenty książki pokazują jaką ciężką drogę musiał przejść Stephen King, by spełnić swoje marzenie. I choć już dawno mógłby żyć z tego, co zarobił, dalej w samotności tworzy i dzieli się z czytelnikami kolejnymi świetnie skonstruowanymi opowieściami.

Informacje o książce “Życie i czasy Stephena Kinga” – autorka: Lisa Rogak, tytuł oryginalny: Haunted Heart: The Life and Times of Stephen King, wydawnictwo: Albatros, tłumaczenie: Robert Ziębiński, liczba stron: 400. Cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Książka dostępna jest również jako ebook (mobi i epub).

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

2 komentarze

  1. Jak wiesz, uwielbiam Kinga i od zawsze podziwiam nie tylko jego warsztat, ale olbrzymi kawał pracy i większość swojego życia, jakie poświęcił na pisanie książek. W jego twórczości widać to poświęcenie, czuć pasję na każdej stronie – niewielu jest tak niezwykłych pisarzy.

    • Wiem :-) I ja również go uwielbiam. Dlatego, podobnie jak Ty, nie mogę się już doczekać najnowszej powieści Kinga – “Przebudzenie” :-)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *