Almost Human, czyli jak ciekawie wykorzystać w opowieści kryminalnej nowe technologie

Opublikowano 18 listopada 2014 w: O pisaniu | 0 komentarzy

Rok temu (dokładnie 17 listopada) w Stanach Zjednoczonym miał premierę nowy serial kryminalny osadzony w niedalekiej przyszłości. Zatytułowany jest “Almost Human” i stanowi dobre źródło inspiracji, jak tworzyć zaskakujące zagadki kryminalne, w których technologia odgrywa kluczową rolę.

Serial, stworzony przez J.H. Wymana na zamówienie telewizji FOX, rozgrywa się w 2048 roku. Dwójka głównych bohaterów to policjanci – detektyw John Kennex (w tej roli Karl Urban) i android o imieniu Dorian (gra go Michael Ealy).

“Almost Human” podoba mi się z kilku powodów – ma ciekawe postaci, dużo ironii i humoru oraz bardzo interesujące sprawy kryminalne, w których – jak się okazywało – do popełnienia przestępstwa w dużej mierze była wykorzystywana zaawansowana technologia. Do tego wiarygodnie rozwija się relacja między początkowo niechętnie nastawionym do partnera detektywem, a androidem.

“Almost Human” ma również swoje słabości – fatalna czołówka, która opowiada o zupełnie innym serialu, niż jest on w rzeczywistości. Poza tym spajająca całość główna oś fabularna została zaledwie zarysowała. Pod koniec robi się ciekawej, ale po ostatnim odcinku pierwszego sezonu wciąż pozostało więcej pytań niż odpowiedzi.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Zapewne scenarzyści chcieli wyjaśnić wszystkie wątki w drugim sezonie, ale i tak widz powinien poznać więcej szczegółów na początku serialu (chociażby, w jaki sposób doszło do podziału w mieście).

Dobry serial kryminalny
Pomimo tych kilku niedociągnięć, “Almost Human” ogląda się bardzo dobrze. Nie tylko dlatego, że poszczególne odcinki pokazują interesującą wizję rozwoju technologii, lecz również mogą dostarczyć inspiracji, w jaki sposób stworzyć opowiadanie bądź powieść kryminalną osadzoną w niedalekiej przyszłości.

Dla przykładu: w serialu dwukrotnie pojawia się drukarka trójwymiarowa, o której od kilku lat jest coraz głośniej w mediach. W jaki sposób może ona być wykorzystana w intrydze kryminalnej?

Scenarzyści serialu, bazując na obecnie istniejącym urządzeniu, wymyślili dla niego nowe zastosowania, które w dość oryginalny sposób wpletli w fabułę odcinków. Nie chcę pisać tutaj o szczegółach, by nie popsuć nikomu przyjemności z oglądania “Almost Human”.

Kontynuacji nie będzie
Pierwszy sezon “Almost Human” liczy 13 odcinków. Niestety nie powstaną kolejne, gdyż stacja FOX, ze względu na niższą niż oczekiwana oglądalność i wysokie koszty produkcji, postanowiła anulować produkcję. Szkoda.

Ale pisarze nie muszą przejmować się tym, że efekty specjalne dużo kosztują, prawda? :-) Dlatego, jeśli rozważacie napisanie kryminału science-fiction, zachęcam do obejrzenia “Almost Human”.

Poniżej trailer serialu “Almost Human”:

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *