Wspomnienie o przeszłości Ziemi – niezwykła trylogia science-fiction Liu Cixina

Opublikowano 12 maja 2022 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Wizja kontaktu z cywilizacją pozaziemską, którą z pewnością nie zapomnicie. Tak w skrócie mógłbym zachęcić do przeczytania trylogii Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Jest to bowiem niesamowicie rozbudowany opis rozwoju świata na przestrzeni setek lat, podparty naukowymi teoriami, drobiazgowymi wyjaśnieniami oraz dziesiątkami postaci, które próbują odnaleźć się w zmieniających się pod wpływem globalnych wydarzeń społeczeństwach.

Książka Problem Trzech Ciał chińskiego autora Liu Cixina, czyli pierwszą część cyklu Wspomnienia o przeszłości Ziemi, w 2015 roku otrzymała prestiżową nagrodę Hugo dla najlepszej powieści science-fiction lub fantasy. Po raz pierwszy w historii Hugo wyróżniono w ten sposób powieść z Azji. I od razu dodam, że w pełni zasłużenie, bowiem cała trylogia jest niesamowita, choć bardziej pod względem wykreowanej wizji świata niż porywających bohaterów.

Nie chciałbym zagłębiać się tutaj w szczegóły fabuły ani nawet opisywać pokrótce pierwszego tomu, gdyż łatwo możecie to zrobić wchodząc na dowolny sklep internetowy. Powiem tylko, że wszystko zaczyna się od nawiązania kontaktu przez tajny chiński ośrodek militarny z cywilizacją pozaziemską. Co z tego wynika – wyjaśnia właśnie Cixin w swojej trylogii.

Cała wizja jest doprawdy pasjonująco przedstawiona i te fragmenty czyta się moim zdaniem najlepiej. Niestety sporo jest momentów, które dość mocno wyhamowują akcję i skupiają się na szczegółach bądź wątkach pobocznych, które mogą zniechęcić czytelnika przed dalszym czytaniem. Szczególnie, że również w warstwie językowej książki są nierówne, co potrafi wybić z rytmu czytania.

Jeśli sięgnięcie po pierwszy tom i będziecie zniechęceni po kilkudziesięciu stronach, zachęcam do uzbrojenia się w cierpliwość, ponieważ drugi tom – “Ciemny las” – jest moim zdaniem o wiele ciekawszy. Myślę, że zabieg wyróżnienia z licznych występujących postaci jednego głównego, na którym możemy się skupić, pomógł opowieści. Nie mówiąc już o tym, że po prostu najwięcej się dzieje w tej części, co owocuje tym, że trudno oderwać się od powieści.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Natomiast ostatni tom – “Koniec śmierci” – znów wytraca impet w narracji, chociaż nie brakuje w powieści pasjonujących opisów przyszłości naszego gatunku. Moim zdaniem jednak Cixin nie był w stanie stworzyć na tyle ciekawych postaci (nie mówiąc o głównej bohaterce), byśmy im kibicowali czy przejmowali się ich losem.

Sam finał jest interesujący i patrząc z perspektywy cieszę się, że poznałem całą wizję Cixina. Jednak cała trylogia jest niestety nierówna i niektóre części mogłyby być lepiej zredagowane (mówić wprost – mogłyby być po prostu krótsze) bez uszczerbku dla fabuły, jak i opisów przyszłości.

Obawiam się bowiem – co już potwierdził mój jeden znajomy – że niektórzy słysząc dużo dobrego o “Problemie trzech ciał” i przeczytawszy tom pierwszy, mogą zrezygnować z dalszego poznania historii. Niesłusznie! Sięgnijcie jeszcze po “Ciemny las”, gdyż jest to powieść, która skłania do licznych refleksji i zawiera w sobie opis bitwy, którą – jestem przekonany – przez bardzo długi czas nie zapomnicie!

Trzeci tom jest jednak tylko dla wytrwałych albo ciekawych, jak ta historia się skończy. Ja zaliczam się do tej drugiej kategorii. Chciałem poznać finał trylogii. Szkoda tylko, że wzbudził on we mnie mało emocji. Ale na poziomie intelektualnym – wow. Jeszcze długo po skończonej lekturze wracałem myślami do tej wizji.

Jeśli natomiast sami planujecie powieść science-fiction, warto oczywiście poznać książki Cixina. A następnie :-) zadbać o odpowiedni balans między drobiazgowym opisywaniem wizji przyszłości, a posuwaniem akcji do przodu. Inaczej możecie “po drodze” stracić Czytelnika.

Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi składa się z:
1. Problem trzech ciał – data wydania: 2006 rok; polskie wydanie: Rebis, 2017, tłumaczenie z angielskiego: Andrzej Jankowski.
2. Ciemny las – data wydania: 2008 rok; polskie wydanie: Rebis, 2017, tłumaczenie z angielskiego: Andrzej Jankowski.
3. Koniec śmierci – data wydania: 2010; polskie wydanie: Rebis, 2018, tłumaczenie z angielskiego: Andrzej Jankowski.

Poniżej informacja, gdzie możecie kupić “Problem trzech ciał”

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *