Kluczowy świadek, czyli pierwsza część o komisarzu Williamie Wistingu – recenzja
Kilkakrotnie pisałem już o twórczości norweskiego pisarza Jorna Liera Horsta i za każdym razem byłem pod wrażeniem jego charakterystycznego stylu pisania i pomysłowości w tworzeniu kolejnych wiarygodnych historii. W końcu na polskim rynku pojawiła się jego debiutancka powieść – Kluczowy świadek, dzięki której możemy poznać początek serii o Williamie Wistingu.
Wydawnictwo Smak Słowa wcześniej wydawało powieści Horsta od końca. Dla głównego wątku w każdej z książek aż tak to nie przeszkadza, dopiero przy tematach pobocznych, głównie z życia osobistego Wistinga, pojawiało się nieco zamieszania, bo poznawaliśmy najpierw finał danej sprawy, a dopiero później jak w ogóle się ona zaczęła :-)
Dlatego cieszę się, że po kilku powieściach wydawnictwo zdecydowało się sięgnąć po pierwszą powieść Jørna Liera Horsta. Daje to możliwość porównania jak na przestrzeni lat (Horst zadebiutował w 2004 roku, obecnie ma na koncie ponad dwadzieścia powieści, w tym dziesięć o Wistingu) zmieniał się warsztat autora.
W “Kluczowym świadku” są już elementy, które doskonale znamy z jego późniejszych książek, mam tu na myśli przede wszystkim realistyczne pokazanie żmudnej, codziennej pracy policyjnej oraz sposób opisywania bohaterów i relacji między nimi. Po przeczytaniu kilku książek Horsta, jestem pewny, że każdy, gdyby otrzymał niepodpisaną powieść norweskiego autora, i tak byłby w stanie poznać, że napisał ją właśnie Horst.
Kluczowy świadek – opis książki
Historia, jak pisze sam autor we wstępie, dotyczy prawdziwych wydarzeń – brutalnego zamordowania w 1995 roku 71-letniego wdowca Ronalda Ramma. Dla Horsta, wtedy początkującego policjanta, było to pierwsze miejsce zbrodni, jakie widział na własne oczy. Niestety, nie udało się złapać mordercy.
Dziesięć lat później ukazała się powieść i Horst liczył, że dzięki niej pojawią się nowe tropy. I tak faktycznie się stało, ale było to dalej zbyt mało, aby móc postawić zarzuty konkretnej osobie.
Do dziś nie udało się znaleźć mordercy, ani poznać jego motywów, dlatego ta zbrodnia jest dalej jedną z najbardziej zagadkowych i brutalnych morderstw w dziejach norweskiej kryminalistyki.
Horst, jak zaznacza we wstępie “Kluczowego świadka” , do dziś uważa, że do zabójstwa Ramma doszło w związku z popełnieniem innego przestępstwa. Jakiego? Nie wiadomo. Pisarz zaproponował swoją wersję.
Muszę przyznać, że dość pomysłową i wiarygodną, dlatego zachęcam do sięgnięcia po powieść.
Początek kariery pisarskiej Jørna Liera Horsta
Z założenia – jak przyznaje Horst – “Kluczowy świadek miał być jedyną powieścią o Williamie Wistingu, ale za bardzo polubiłem gościa, żeby się z nim rozstać”.
I tak zaczęła się seria, która obecnie cieszy się olbrzymią popularnością wśród czytelników.
“Kluczowego świadka zacząłem pisać późną jesienią 2001 roku. Książka ukazała się w Norwegii w lutym 2004 roku. Od tego czasu nakład wznawiano 25 razy” – pisze Horst we wstępie do polskiego wydania “Kluczowego świadka”. – “Kiedy dzisiaj biorę ją do ręki i przerzucam kartki, dochodzę do wniosku, że jest to stosunkowo prosta powieść kryminalna, zarówno jeśli chodzi o język i formę, jak i wydźwięk. Wciąż jednak odnajduję w niej fragmenty, z których jestem bardzo zadowolony”.
W porównaniu z kolejnymi powieściami norweskiego pisarza, faktycznie mamy do czynienia z dość prostą opowieścią o brutalnym morderstwie. Tym niemniej, czyta się ją z zainteresowaniem, gdyż – tak jak w innych powieściach Horsta – jest coś, co sprawia, że nie chcemy odłożyć książki na półkę – wiarygodność opisywanej historii i poczucie uczestniczenia w codziennej pracy policjantów. Dlatego chcemy – wraz z nimi – doprowadzić sprawę do końca.
Jeśli planujecie napisać własną powieść policyjną, tym bardziej zachęcam do sięgnięcia po dzieła Horsta. Warto przeanalizować, w jaki sposób buduje on klimat powieści, przedstawia bohaterów i prowadzi akcje aż do rozwiązania sprawy. Jestem pewien, że wyciągniecie sporo wartościowych wniosków. Powodzenia!
Informacje o książce Kluczowy świadek – autor: Jorn Lier Horst, wydawnictwo: Smak Słowa, tłumaczenie: Milena Skoczko, stron: 348, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Powieść jest także dostępna jako ebook (mobi, epub) i audiobook.