Jorn Lier Horst: Szumowiny – recenzja książki

Opublikowano 30 października 2016 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Jorn Lier Horst to norweski autor, który do września 2013 roku łączył swoją karierę literacką z pracą na stanowisku szefa wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Kilkukrotnie już pisałem o jego twórczości, a teraz nadarzyła się kolejna okazja – na rynku polskim ukazała się następna powieść Horsta, zatytułowana Szumowiny.

Od razu napiszę, że jak dotąd podobają mi się wszystkie kryminały, które przeczytałem, z komisarzem Williamem Wistingiem w roli głównej.

Jedynym problemem jest tylko fakt, że poznaję je praktycznie od końca, bowiem wydawnictwo Smak Słowa skupiło się na najnowszych częściach przygód norweskiego policjanta. I tak na rynku polskim dostępne są (idąc od najnowszej do najstarszej): „Ślepy trop” (zobacz recenzję), „Jaskiniowiec”, „Psy Gończe”, „Poza sezonem” (zobacz recenzję) i teraz właśnie „Szumowiny”, które swoją premierę miały w 2010 roku.

Przyznam, że chętnie przeczytałbym debiut Horsta z 2004 roku, by sprawdzić, czy od razu autor miał taki wyrobiony i charakterystyczny styl pisania, ale jeśli wydawnictwo będzie wydawało jego książki dalej po kolei, to jeszcze trochę muszę poczekać :-). „Szumowiny” są bowiem jego szóstą powieścią opisującą przygody Williama Wistinga.

Dla głównej historii nie ma znaczenia, czy znacie wcześniejsze powieści Horsta, gdyż każdy kryminał jest samodzielną powieścią. Jednak wątki poboczne, w tym głównie relacje rodzinne Wistinga, które są opisywane w każdej z nich, już sprawiają pewne zamieszanie, bowiem pamiętamy z wcześniejszych książek ciąg dalszy tego, o czym w „najnowszej” powieści (czyli ostatnio wydanej w Polsce, ale chronologicznie starszej) jest mowa.

Nie zmniejsza to jednak przyjemności z lektury, bowiem Horst tworzy skomplikowane i wielowarstwowe kryminały, które czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Szczególnie, że – jak zaznaczam przy recenzji każdej jego książki – widać, iż autor wie o czym pisze. Jego wieloletnie doświadczenie w pracy w policji sprawiło, iż „czuć” klimat codziennej (i do tego żmudnej!) pracy śledczych. Jeśli zastanawicie się, jak wygląda policyjne śledztwo, koniecznie sięgnijcie po którąś z książek Norwega.

Tym razem Wisting ma za zadanie rozwiązać sprawę zaginionych osób, których odcięte stopy (zawsze lewe)  zostają wyrzucone w środku lata na brzeg. W ciągu jednego letniego tygodnia policja znajduje aż cztery lewe stopy… Kto za tym stoi? Jak do tego doszło? I dlaczego?

Zachęcam do przeczytania „Szumowin”, by poznać odpowiedzi na te pytania!

Informacje o książce “Szumowiny” – autor:  Jorn Lier Horst, tłumaczenie: Milena Skoczko, wydawnictwo: Smak Słowa, liczba stron: 348, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Powieść dostępna również jako ebook (epub, mobi).

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>