Poznaj biografię J. R. R. Tolkiena – twórcy Władcy Pierścieni

Opublikowano 22 kwietnia 2014 w: Polecane książki | 1 komentarz

Dzieło angielskiego pisarza jest w mojej opinii jedną z najważniejszych książek XX wieku. Opowieść pełna rozmachu, napisana doskonałym językiem i powołująca do życia świat i postaci, które zostają z czytelnikiem do końca życia. Przynajmniej tak jest ze mną.

Mniej więcej raz na dziesięć lat czytam „Władcę Pierścieni”, nie tylko z powodu ciekawej historii, lecz również dlatego, by ponownie sprawdzić, w jaki sposób Tolkien opisuje Śródziemie i bohaterów, prowadzi narrację oraz konstruuje swoją rozległą, wiarygodną i pasjonującą opowieść.

Powieść od kilkudziesięciu lat fascynuje miliony czytelników na całym świecie, wychowały się na niej całe pokolenia i zapewne podobnie będzie w przyszłości. Dlatego uważam, że nie tylko należy przeczytać „Władcę Pierścieni”, ale również poznać twórcę tego dzieła.

“Władca Pierścieni” to nie trylogia
John Roland Reuel Tolkien (1892-1973), autor wielu prac akademickich, wierszy, a także takich książek, jak “Hobbit”, “Władca Pierścieni” czy „Silmarillion”, to angielski filolog uniwersytecki i wielki miłośników języków (w różnym stopniu znał ich ponad dwadzieścia), który przyczynił się do popularyzacji gatunku fantasy wśród czytelników, jak również wpłynął na twórczość innych pisarzy z tego gatunku.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Z biografii dowiedziecie się nie tylko o życiu Tolkiena, ale również poznacie skomplikowane kulisy wydania „Władcy Pierścieni”, w tym dlaczego powieść została wydana w trzech częściach, co poskutkowało dość powszechnych do dziś błędnym przeświadczeniem, że Tolkien napisał trylogię.

Polecane biografie Tolkiena
Powstało kilka biografii Tolkiena, ja polecam do przeczytania dwie:
– oficjalną biografię pisarza zatytułowaną w Polsce “J.R.R. Tolkien. Wizjoner i marzyciel”, którą napisał Humphrey Carpenter
– nieoficjalną biografię pt. „Tolkien. Twórca Śródziemia” autorstwa Daniela Grotty.

Te tytuły bardzo dobrze się uzupełniają. Po polsku możecie również trafić m.in. na książkę Michaela White’a zatytułowaną „Tolkien: biografia”, lecz tę pozycję potraktowałbym jedynie jako ciekawostkę. White bowiem to zawodowy biograf i napisał o życiu Tolkiena na zlecenie, w okresie, gdy pojawiła się pierwsza część ekranizacji „Władcy Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona. I to niestety widać, dlatego ten tytuł możecie spokojnie pominąć.

Autor vs jego dzieło
Czy znajomość biografii twórcy Śródziemia wpływa jakoś na odbiór jego książek? Według mnie nie. Czemu więc zachęcam was do przeczytania jego biografii, skoro sam Tolkien po sukcesie „Władcy Pierścieni” nie mógł zrozumieć, dlaczego ludzie interesują się nim na równi z jego dziełem? Z kilku powodów, ale jeden uważam za kluczowy – by dowiedzieć się, w jakich okolicznościach powstawała jego najpopularniejsza książka.

Tolkien pisał bowiem „Władcę Pierścieni” przez ok. 12 lat. Ileż to razy pisarz mógł porzucić swoje dzieło, jakiej to wymagało konsekwencji i determinacji, by napisać taką powieść? Dowiecie się tego właśnie z biografii. I może was to zmotywuje, by sięgnąć po swoją nieskończoną opowieść i jednak zdecydujecie podjąć trud doprowadzenia jej do samego końca.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

1 komentarz

  1. Warto też przeczytać Josepha Pearce’a “Tolkien Człowiek i mit” o tym jak mit w życiu Tolkiena dojrzewał, to bardziej literacka i religijna biografia, jeszcze bardziej na lingwistykę i literaturę jest nastawiona “Tolkien pisarz stulecia” Shippey’a

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *