Jeffery Deaver – ranking książek

Opublikowano 11 grudnia 2013 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Fot. garryknight/CC BY-SA 2.0/Flickr

Lubię twórczość Jeffery’ego Deavera, amerykańskiego pisarza thrillerów, gdyż za każdym razem wiem, że mogę spodziewać się naprawdę ciekawej, porządnie udokumentowanej oraz zaskakującej opowieści. Uważam, że każdy, kto chce napisać własny dreszczowiec albo szuka mistrzów gatunku, powinien sięgnąć po powieści tego autora.

Jeffery Deaver najbardziej jest znany dzięki powieści “Kolekcjoner kości” wydanej w 1997 roku, która dwa lata później została zekranizowana przez Phillipa Noyce’a pod tym samym tytułem z Denzelem Washingtonem i Angeliną Jolie w rolach głównych.

I to właśnie w tej książce Deaver zaprezentował nowego bohatera powieści kryminalnej, który na stałe zapisał się już w historii tego gatunku. Chodzi o postać Lincolna Rhyme’a – sparaliżowanego od szyi w dół genialnego nowojorskiego kryminalistyka, który w wyniku wypadku, prócz głowy, może poruszać tylko jednym palcem. Najlepsze książki Jeffery’ego Deavera w mojej opinii to właśnie powieści z Rhymem.

Każda powieść = nowy temat
Thrillery czy kryminały to nie tylko ciekawa literatura z interesującą fabułą, lecz także – czasami – celna analiza społeczna, a także skarbnica wiedzy na jakiś temat. To właśnie lubię w twórczości Deavera. Tematyka każdej jego książki jest inna, dzięki czemu sporo można dowiedzieć się z różnych dziedzin (np. o działaniu prądu w “Pod napięciem” czy o iluzji w “Magu”).


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Do tego autor za każdym razem solidnie przygotowuje się do pisania – tło jest zawsze bardzo szczegółowe, nie brakuje cennych detali, zaś konstrukcja fabuły pomyślana jest po mistrzowsku. Szczególnie, że Deaver specjalizuje się w nagłych zwrotach akcji i to nie tylko w finałowych scenach (czytaj więcej o jego metodach pracy).

Deaver jest rewelacyjnym pisarzem thrillerów i dlatego po każdą jego książkę sięgam z przyjemnością. Was też do tego zachęcam.

Oto mój ranking dziesięciu najlepszych powieści Jeffery’ego Deavera:

1. “Tańczący trumniarz” (zobacz opis na Ceneo.pl)
2. “Zegarmistrz”
3. “Rozbite okno”
4. “Kolekcjoner kości” (zobacz opis)
5. “Hak” (zobacz opis)
6. “Mag” (zobacz opis)
7. “Śpiąca laleczka” (zobacz opis)
8. “Pod napięciem” (zobacz opis)
9. “Puste krzesło”
10. “Porzucone ofiary” (zobacz opis)

Większość powyższych tytułów składa się na cykl o Lincolnie Rhymie, są też dwie dotyczące serii z Kathryn Dance, ale w bibliografii pisarza znajdują się również „samodzielne” książki, z których szczególnie polecam dwie: “Hak” i “Porzucone ofiary”, ale także – mimo że do top ten powieści Deavera już się nie zmieściły – także takie dzieła, jak “Panieński grób”, “Błękitna pustka”,  czy “Ogród bestii”.

Czytaj dla przyjemności, ale wyciągnij wnioski
Warto czytać Jeffery’ego Deavera z dwóch powodów. Pierwszy – są to inteligentne i dobrze napisane thrillery.

Drugi jest taki, że analizując je można sporo nauczyć się o konstruowaniu historii (szczególnie jeśli chodzi o zwroty akcji), dynamizmie (większość fabuł pisarza rozgrywa się w przeciągu kilku dni) oraz sposobach esencjonalnego przekazywania szczegółów technicznych potrzebnych do rozwoju wydarzeń, ale tak, by nie zanudzić czytelnika.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *