“Boże inwazje” Lawrence’a Sutina, czyli biografia Philipa K. Dicka

Opublikowano 10 września 2013 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Philip Kindred Dick zawarł sporą część swojego życia w twórczości. Potrzebny jest tylko dobry klucz, by móc poznać złożoność treści ukrytych w jego powieściach. Oferuje go Lawrence Sutin, który w książce „Boże inwazje. Życie Philipa K. Dicka” analizuje poszczególne etapy życia pisarza i ich wpływ na kolejne dzieła.

Jakim człowiekiem był Philip Kindred Dick, pisarz science-fiction, który stworzył m.in. takie niesamowite powieści, jak „Człowiek z Wysokiego Zamku”, „Ubik” czy „Valis”, oraz liczne opowiadania (polecam m.in. zbiór opowiadań „Ostatni Pan i Władca”)? Okazuje się, że pełen sprzeczności. Przynajmniej taki obraz wyłania się z tej ciekawie napisanej przez Lawrence’a Sutina biografii Philipa K. Dicka.

Tak książka jest reklamowana przez Wydawnictwo Rebis: “Philip K. Dick – kultowy pisarz SF. Urodził się w 1928 roku w Chicago, zmarł w 1982 roku w Santa Ana w Kalifornii. Przez kilka miesięcy studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, ale przerwał naukę z powodu załamania nerwowego. Pracował w sklepach handlujących sprzętem radiowo-telewizyjnym i płytami. Od 21. roku życia, kiedy to sprzedał pierwsze odpowiadanie do miesięcznika “The Magazine of Fantasy and Science Fiction”, utrzymywał się wyłącznie z pisarstwa. Stworzył przeszło dwieście opowiadań i ponad czterdzieści powieści, m.in. Człowieka z Wysokiego Zamku (1962), Marsjański poślizg w czasie (1964), Doktora Bluthgelda (1965), Trzy stygmaty Palmera Eldritcha (1965), Ubika (1969), Przez ciemne zwierciadło (1977) i Valisa (1981). Prawdziwy rozgłos zyskał dopiero po śmierci – jego wizjonerską twórczością zainteresował się nawet Hollywood, gdzie powstały tak znane ekranizacje prozy Dicka jak Łowca androidów Ridleya Scotta i Raport mniejszości Stevena Spielberga.”

Od razu warto powiedzieć, że jest to smutna lektura. Czytając o życiu Philipa K. Dicka poznajemy jakby dwie osoby: pierwsza z nich jest miła, sympatyczna, pomocna i pełna humoru. Druga z kolei zmaga się z licznymi fobiami i problemami, z którymi nie umie sobie poradzić, cierpi na zaburzenia psychiczne, jest emocjonalnie rozchwiana i czasami wręcz niebezpieczna.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Życie prywatne pisarza pełne było rozczarowań. Pragnął być z kimś w związku – Dick był pięciokrotnie żonaty – ale nie umiał pielęgnować tego, co miał. Sam w dzieciństwie cierpiąc z powodu odejścia ojca, w dorosłym życiu robi podobnie wymigując się jednocześnie od płacenia alimentów. Chętnie oferował kilka tysięcy dolarów na rzecz jakiejś instytucji, jednak odmawiał pomocy finansowej własnej córce. Do tego dochodziły eksperymenty z narkotykami, próby samobójcze oraz objawienia religijne, których – jak wierzy – doświadczył.

Pomimo wszystkich swoich życiowych problemów i zawirowań Dick nie przestawał pisać. Jestem pełen podziwu i uznania dla jego pracowitości i konsekwencji, z jaką  podchodził do pisarstwa. Pisał, choć wielu jego książek żadne wydawnictwo nie chciało wydać, mało zarabiał i czuł się stale niedoceniany, szczególnie widząc, iż inni potrafili odnieść sukces. Chciał, by uznano go za pisarza głównego nurtu, by nie szufladkowano go jako twórcę literatury science-fiction. Niestety, do końca życia nie udało mu się zrealizować tego marzenia.

Doceniony po latach
Jednak codzienna, wielogodzinna i intensywna praca przyniosła w końcu efekty. Stopniowo Philip K. Dick zaczął otrzymywać z całego świata coraz większe honoraria za swoją twórczość, zaczęło się nią także interesować Hollywood. Najlepszym przykładem jest adaptacja książki “Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” zatytułowana “Łowca androidów” (oryginalny tytuł “Blade Runner”) w reżyserii Ridley’a Scotta z Harrisonem Fordem w roli Ricka Deckarda. Premiera odbyła się 25 czerwca 1982 roku, jednak Dick jej nie doczekał. Zmarł 2 marca 1982 roku, mając pięćdziesiąt trzy lata.

Żałuję, że w tym miejscu kończy się opowieść Lawrence’a Sutina. Autor nie opisuje, co dalej działo się z twórczością tego kultowego pisarza science-fiction, jak obecnie jest określany Philip K. Dick. Wynika to jednak z faktu, że choć w Polsce książka pojawiła się na rynku w 2005 roku, to biografia pierwsze wydanie miała już w 1989 roku. Cenna jest końcowa bibliografia, w której Sutin ocenia każdą książkę Dicka podając również datę napisania i wydania.

Informacje o książce “Boże inwazje. Biografia Philipa K. Dicka” – tytuł oryginalny: „Divine Invasions: A Life of Philip K. Dick”, autor: Lawrence Sutin, tłumaczenie: Lech Jęczmyk, wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS, liczba stron: 416, cena: 49 zł.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *