“Boże inwazje” Lawrence’a Sutina, czyli biografia Philipa K. Dicka

Opublikowano 10 września 2013 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Philip Kindred Dick zawarł sporą część swojego życia w twórczości. Potrzebny jest tylko dobry klucz, by móc poznać złożoność treści ukrytych w jego powieściach. Oferuje go Lawrence Sutin, który w książce „Boże inwazje. Życie Philipa K. Dicka” analizuje poszczególne etapy życia pisarza i ich wpływ na kolejne dzieła.

Jakim człowiekiem był Philip Kindred Dick, pisarz science-fiction, który stworzył m.in. takie niesamowite powieści, jak „Człowiek z Wysokiego Zamku”, „Ubik” czy „Valis”, oraz liczne opowiadania (polecam m.in. zbiór opowiadań „Ostatni Pan i Władca”)? Okazuje się, że pełen sprzeczności. Przynajmniej taki obraz wyłania się z tej ciekawie napisanej przez Lawrence’a Sutina biografii Philipa K. Dicka.

Tak książka jest reklamowana przez Wydawnictwo Rebis: “Philip K. Dick – kultowy pisarz SF. Urodził się w 1928 roku w Chicago, zmarł w 1982 roku w Santa Ana w Kalifornii. Przez kilka miesięcy studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, ale przerwał naukę z powodu załamania nerwowego. Pracował w sklepach handlujących sprzętem radiowo-telewizyjnym i płytami. Od 21. roku życia, kiedy to sprzedał pierwsze odpowiadanie do miesięcznika “The Magazine of Fantasy and Science Fiction”, utrzymywał się wyłącznie z pisarstwa. Stworzył przeszło dwieście opowiadań i ponad czterdzieści powieści, m.in. Człowieka z Wysokiego Zamku (1962), Marsjański poślizg w czasie (1964), Doktora Bluthgelda (1965), Trzy stygmaty Palmera Eldritcha (1965), Ubika (1969), Przez ciemne zwierciadło (1977) i Valisa (1981). Prawdziwy rozgłos zyskał dopiero po śmierci – jego wizjonerską twórczością zainteresował się nawet Hollywood, gdzie powstały tak znane ekranizacje prozy Dicka jak Łowca androidów Ridleya Scotta i Raport mniejszości Stevena Spielberga.”

Od razu warto powiedzieć, że jest to smutna lektura. Czytając o życiu Philipa K. Dicka poznajemy jakby dwie osoby: pierwsza z nich jest miła, sympatyczna, pomocna i pełna humoru. Druga z kolei zmaga się z licznymi fobiami i problemami, z którymi nie umie sobie poradzić, cierpi na zaburzenia psychiczne, jest emocjonalnie rozchwiana i czasami wręcz niebezpieczna.

Życie prywatne pisarza pełne było rozczarowań. Pragnął być z kimś w związku – Dick był pięciokrotnie żonaty – ale nie umiał pielęgnować tego, co miał. Sam w dzieciństwie cierpiąc z powodu odejścia ojca, w dorosłym życiu robi podobnie wymigując się jednocześnie od płacenia alimentów. Chętnie oferował kilka tysięcy dolarów na rzecz jakiejś instytucji, jednak odmawiał pomocy finansowej własnej córce. Do tego dochodziły eksperymenty z narkotykami, próby samobójcze oraz objawienia religijne, których – jak wierzy – doświadczył.

Pomimo wszystkich swoich życiowych problemów i zawirowań Dick nie przestawał pisać. Jestem pełen podziwu i uznania dla jego pracowitości i konsekwencji, z jaką  podchodził do pisarstwa. Pisał, choć wielu jego książek żadne wydawnictwo nie chciało wydać, mało zarabiał i czuł się stale niedoceniany, szczególnie widząc, iż inni potrafili odnieść sukces. Chciał, by uznano go za pisarza głównego nurtu, by nie szufladkowano go jako twórcę literatury science-fiction. Niestety, do końca życia nie udało mu się zrealizować tego marzenia.

Doceniony po latach
Jednak codzienna, wielogodzinna i intensywna praca przyniosła w końcu efekty. Stopniowo Philip K. Dick zaczął otrzymywać z całego świata coraz większe honoraria za swoją twórczość, zaczęło się nią także interesować Hollywood. Najlepszym przykładem jest adaptacja książki “Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” zatytułowana “Łowca androidów” (oryginalny tytuł “Blade Runner”) w reżyserii Ridley’a Scotta z Harrisonem Fordem w roli Ricka Deckarda. Premiera odbyła się 25 czerwca 1982 roku, jednak Dick jej nie doczekał. Zmarł 2 marca 1982 roku, mając pięćdziesiąt trzy lata.

Żałuję, że w tym miejscu kończy się opowieść Lawrence’a Sutina. Autor nie opisuje, co dalej działo się z twórczością tego kultowego pisarza science-fiction, jak obecnie jest określany Philip K. Dick. Wynika to jednak z faktu, że choć w Polsce książka pojawiła się na rynku w 2005 roku, to biografia pierwsze wydanie miała już w 1989 roku. Cenna jest końcowa bibliografia, w której Sutin ocenia każdą książkę Dicka podając również datę napisania i wydania.

Informacje o książce “Boże inwazje. Biografia Philipa K. Dicka” – tytuł oryginalny: „Divine Invasions: A Life of Philip K. Dick”, autor: Lawrence Sutin, tłumaczenie: Lech Jęczmyk, wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS, liczba stron: 416, cena: 49 zł.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>