Szkoła Mistrzów Pióra, czyli studia podyplomowe z kreatywnego pisania

Opublikowano 18 września 2015 w: O pisaniu | 0 komentarzy

Fot. copyright (c) 123RF Stock Photos

W połowie października na warszawskiej uczelni Collegium Civitas rusza II edycja studiów podyplomowych o nazwie Szkoła Mistrzów Pióra. Uważam, że jest to ciekawa oferta na osób, które zastanawiają się nad karierą literacką i chcą poszerzyć zarówno swoją wiedzę dotyczącą warsztatu pisarza, jak i umiejętności tworzenia dobrych opowieści.

Sam jestem absolwentem Collegium Civitas i dobrze wspominam zajęcia, wykładowców, jak i atmosferę panującą na tej uczelni. Dlatego, gdy przez przypadek trafiłem na ogłoszenie studiów podyplomowych dotyczących kreatywnego pisania organizowanych przez “moją” uczelnię, musiałem o tym napisać :-).

Szczególnie, że – jak napisano na oficjalnej stronie – „celem jest przygotowanie świadomych procesu twórczego, rzemiosła pisarskiego, języka, talentu oraz wyobraźni: prozaików, poetów, dramatopisarzy, scenarzystów oraz dziennikarzy”.

Co ważne, przewidziano dużo warsztatów. I całe szczęście! Nie wyobrażam sobie bowiem innej nauki, niż poprzez wykorzystywanie wiedzy teoretycznej od razu w praktyce, czyli pisanie, pisanie i jeszcze raz pisanie. Na każde zajęcia należy coś stworzyć, a następnie zaprezentować swoje dzieło prowadzącym oraz pozostałym uczestnikom spotkania. Myślę, że to może być dobry sposób na mobilizację.

Kierownikiem studiów jest dr Ewa Madeyska, literaturoznawczyni, pisarka, dramatopisarka, scenarzystka oraz redaktorka i recenzentka współpracująca z wydawnictwami, którą poprosiłem o odpowiedź na pytanie, czego uczestnicy mogą spodziewać się po tym kierunku.

Słuchacze Szkoły Mistrzów Pióra poznają przede wszystkim rzemiosło niezbędne do samodzielnej, a jednocześnie świadomej kreacji tekstów literackich oraz okołoliterackich – dramatu, prozy, scenariusza, poezji, artykułów krytycznych – mówi dr Madeyska i dodaje: Nasze studium wpisuje się w nurt kształcenia akademickiego, to prawda. Szczególną jednak uwagę poświęca zajęciom warsztatowym. Stanowią one znakomitą część rocznego kursu, a koncentrują się na pracy własnej Słuchaczy. Krótko mówiąc: żeby nauczyć się pisania, Słuchacze muszą pisać. Dużo pisać. Innej drogi nie ma. Oprócz warsztatów studium proponuje cykl wykładów dotyczących psychologicznego oraz rynkowego kontekstu pracy pisarza.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Zakres studiów jest dość szeroki. Podczas zajęć uczestnicy poznają m.in. kulisy funkcjonowania polskiego oraz zagranicznego rynku wydawniczego, podstawy prawa autorskiego, sposoby konstruowania i negocjowania umów autorskich. Do tego dochodzi konkretna wiedza z zakresu warsztatu twórców, czyli jak konstruować powieści oraz opowiadania, jak pisać dramaty, jakie są zasady rządzące pracą nad scenariuszem oraz tajniki rzemiosła poetyckiego.

Uważam, że program jest ciekawy. Łącznie jest to 160 godzin dydaktycznych realizowanych przez dwa semestry w trybie niestacjonarnym. Są to zarówno wykłady (np. „ Psychologia twórczości”, „Analiza i interpretacja dzieła literackiego” czy „ Autor na rynku książki”) , jak i warsztaty (Scenariopisarski, Dramatopisarski, Prozatorski, Dziennikarski i Poetycki).

Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest zaliczenie wszystkich przedmiotów oraz przygotowanie pracy pisemnej – np. fragmentu powieści (ok. 1/3 – reszta w konspekcie), cyklu opowiadań lub recenzji krytycznoliterackich, tomu wierszy, reportażu literacki, fragmentu lub całości sztuki teatralnej bądź scenariusza filmu krótkometrażowego.

Co mi się szczególnie podoba to fakt, że uczelnia zaznacza, iż „w przypadku dzieł skończonych, a jednocześnie dobrych, wartościowych, nowatorskich, proponujemy pomoc w wydaniu tekstów na rynku komercyjnym” :-)

Szkoła Mistrzów Pióra może pochwalić się pierwszymi sukcesami – mówi dr Ewa Madeyska. – Teksty Marty Hermanowicz i Moniki Wasilewskej, słuchaczek pierwszej edycji studium, znalazły się w finale konkursu tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Zostały wybrane z ponad sześciuset konkurencyjnych opowiadań.

Zgłosić może się każdy – zarówno osoba, która ma na swoim koncie debiut literacki, jak i taka, który tworzy tylko do szuflady albo w ogóle dopiero myśli o rozpoczęciu kariery literackiej. Zajęcia będą odbywały się w soboty i niedziele. Pierwsze mają się odbyć 17-18 października. Ostatnie – 11-12 czerwca 2016. Opłata rekrutacyjna wynosi 100 złotych, natomiast czesne płatne w całości za rok: 5540 zł. Szczegóły rekrutacji, jak i wszelkie inne informacje znajdziecie na stronie Collegium Civitas.

Uważam, że pisania można nauczyć się tylko pisząc. Jednak, aby robić to dobrze, należy najpierw znać zasady dotyczące konstruowania fabuły, bohaterów, dialogów, itp. Sam talent to w większości przypadków za mało.

Tak, wierzymy we wrodzony talent naszych Słuchaczy – przekonuje dr Ewa Madeyska. – Ale jeszcze mocniej wierzymy w ich pracę, determinację oraz w znajomość warsztatu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą naprawdę pisać oraz publikować.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *