Świetny poradnik pisania, czyli “Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować” Dwighta Swaina

Opublikowano 23 stycznia 2015 w: Polecane książki | 5 komentarzy

Każdy pisarz ma swój styl, gatunek, w którym chce tworzyć, wizje tego, czym jest jego pisarstwo, no i historię do opowiedzenia. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób tworzyć opowieści, które zachwycą czytelników. W tym właśnie pomaga książka, którą napisał Dwight V. Swain.

Poradnik po raz pierwszy został wydany w 1965 roku, ale nie ma to żadnego znaczenia – rady w nim zawarte kompletnie się nie zestarzały.

Wciąż i niezmiennie chodzi o dostarczenie czytelnikowi dobrej opowieści, za którą zapłaci i – co więcej – poświęci swój czas na jej poznanie.

Jeśli waszym celem jest nie tylko pisanie beletrystyki, ale również sprawienie, by wasze książki zostały wydane oraz dobrze się sprzedawały, powinniście koniecznie poznać rady Swaina.

„Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować” – recenzja
Dwight V. Swain uczył kreatywnego pisania na Uniwersytecie w Oklahomie, sam również pisał opowiadania i scenariusze filmowe. W ramach Professional Writing Program wyjaśniał, w jaki sposób osiągnąć sukces komercyjny tworząc fikcję. To samo robi w „Warsztacie pisarza”, w którym  punkt po punkcie omawia proces konstruowania opowieści.

Już pierwsze akapity wstępu doskonale oddają istotę podręcznika Swaina:

„Lojalnie uprzedzam – w tej książce będziemy zajmowali się wyłącznie jednym tematem: pisaniem, czyli twórczym procesem wyczarowywania opowieści literackiej, wywoływania jej niejako z głębin umysłu autora. Moim celem jest pokazanie adeptom pisarstwa, jak tego dokonać możliwie szybko i bezboleśnie.

Przedstawione tu techniki wykorzystywane są w sposób mniej lub bardziej świadomy przez pisarzy. Okazało się bowiem, że bardzo skutecznie pomagają stworzyć wciągające historie, które dobrze się czyta. A przecież to takie właśnie chcą pisać profesjonaliści. Techniki te, będące przede wszystkim narzędziami, nie wpływają na jakość artystyczną utworów powstałych przy ich użyciu.

Żaden pisarz nie wykorzystuje wszystkich opisanych tu metod. Żadnemu też nie udało się ich wszystkich pominąć. To, jak i czy w ogóle odgrywają swoją rolę, zależy wyłącznie od stosującej je osoby. Krótko mówiąc, oto chwyty i techniki publikującego pisarza.

To wszystko, co oferuje ta książka” – pisze Swain.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Kupuj bez wahania
Szukacie dobrego podręcznika kreatywnego pisania? Właśnie go znaleźliście. Omawiając autobiografię Stephena Kinga „Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika”, powiedziałem, że ten tytuł obowiązkowo trzeba znać. I dalej słowa podtrzymuję. Jest to zarówno barwna, napisana z humorem, opowieść, jak i solidna porcja wiedzy o technikach pisania beletrystyki.

Książka Swaina to natomiast porządny podręcznik, który również napisany jest przystępnym językiem, jednak nie jest to tytuł, który można przeczytać w jeden wieczór.

Z jednego powodu – każdy rozdział należy przemyśleć, a potem przeczytać go ponownie, by jak najwięcej zapamiętać. Co więcej – jestem przekonany, że będziecie do tej książki wielokrotnie sięgać. Warto również od czasu do czasu znów ją dokładnie czytać.

Według mnie najlepszym na to momentem będzie skończenie własnej powieści. Pierwsza wersja tekstu musi „odleżeć”, nie powinniście wtedy w ogóle myśleć o swojej książce. Zamiast tego przypomnijcie sobie najważniejsze elementy dobrej opowieści czytając ten podręcznik. Dzięki temu, gdy już przystąpicie do redakcji swojego dzieła, łatwiej będzie wam wychwycić popełnione błędy i je poprawić.

Dobry podręcznik pisania
Co ciekawe – znając już podręcznik, można go nawet losowo otwierać, by natrafić na celne uwagi. Dla przykładu: „Znasz swojego bohatera. Pozwól mu po prostu postępować w zgodzie z samym sobą. To twój podstawowy obowiązek względem czytelnika i względem siebie” (s. 225).

„Opowieść jak pasmo górskie jest to szereg szczytów i dolin, momentów wielkich i małych. Nie tylko punktów kulminacyjnych. Aby to osiągnąć, pracujesz nad nastrojem, detalem, smakami życia. Doskonaląc lub skracając tekst, wynosisz szczyty i wykrawasz głębokie doliny (…)” (s. 107).

„Pamiętajmy jednak, że jeśli jakaś reakcja jest niejasna lub wprowadza zamieszanie, trzeba koniecznie ją poprawić albo z niej zrezygnować. Jaką reakcję można określić jako adekwatną? Taką, która dobrze wpisuje bohatera w koncepcję danej opowieści, sprawia, że idzie on droga, którą autor dla niego wybrał” (s. 76).

To tylko losowo wybrane zdania. Najważniejsze, że autor swoje uwagi dokładnie omawia i przedstawia poprzez przykłady. Dzięki temu można lepiej zrozumieć, co dokładnie Swain ma na myśli pisząc np. o tworzeniu modułów motywacja-reakcja, jak zacząć pisanie powieści, co zrobić, by bohater zafascynował czytelnika, itp.

Mówiąc w skrócie – książka Dwighta V. Swaina to świetny poradnik i jestem przekonany, że będzie przydatny dla każdego rzemieślnika słowa.

Informacje o książce “Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować”  – autor: Dwight V. Swain, wydawnictwo: Ag-Tel, tłumaczenie: Magdalena Burdzy-Barrington, liczba stron: 343, cena: ok. 35 zł. Podręcznik do kupienia m.in. w księgarni Selkar.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

5 komentarzy

  1. Niestety nie można kupić, bo jej nie ma. Konia z rzędem temu, kto wie gdzie książka jeszcze do kupienia.

    • Niestety, myślałem, że jest dostępna na Selkar.pl, ale już nie mają egzemplarzy :-( Mam nadzieję, że wydawnictwo zdecyduje się na dodruk.

      • Jest jedna dostępna wersja oryginalna – papierowa oraz na Kindle’a. Oto link do wersji elektronicznej na Amazon.com

        • Dziękuję

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *