Przemówienie weselne, czyli dobra opowieść o nowożeńcach
Kreatywny rzemieślnik słowa może wykorzystać swoje umiejętności na wiele sposobów. Oto jeden z nich.
Ślub i wesele – nawet jeśli jesteśmy tylko gośćmi – to ważne wydarzenie, do którego często wracamy pamięcią. Tak samo jest z przemową weselną – jeśli została dobrze skonstruowana i wygłoszona państwo młodzi będą ją miło wspominać nawet po wielu latach.
Pamiętam, jak było na moim weselu. Świadek wygłosił wzruszające przemówienie z zabawną puentą, która zawierała w sobie anegdotkę celnie pokazującą, jak wyglądał mój związek i jak bardzo kocham swoją żonę. Do dziś jestem wdzięczny za tę opowieść. Była świetna.
Piszę o tym, gdyż niedawno zostałem poproszony o napisanie właśnie takiej przemowy. Nie jest to dla mnie pierwszy raz, więc się zgodziłem. Uznałem bowiem, że przecież nie każdy ma umiejętności, pomysł czy po prostu czas i ochotę, by napisać ciekawe przemówienie weselne.
Przy okazji zacząłem się zastanawiać, czy osoby zarabiające na życie tworzeniem opowieści mogłyby oferować swoje usługi w zakresie „pisanie przemówień na wesele”? Myślę, że to ciekawy pomysł, gdyż dobra przemowa ślubna to skarb. Niektórzy mogą uznać, że to niewiele znaczący epizod na weselu. Nie zgadzam się z tym. Opowiadając przy wszystkich zgromadzonych gościach historię związaną z nowożeńcami przemawiający daje im piękne wspomnienie, dodatkowy prezent, który będzie im towarzyszył do końca życia.
Dlatego – jeśli jesteście świadkami na weselu – odpowiednio przygotujcie się do tej roli. Jeśli nie macie żadnego pomysłu, ratunkiem może być wpisanie w Google: „przemówienie świadka”, „przemówienia ślubne przykłady” czy „przemowy ślubne” i przeczytanie licznych porad, które znajdują się na wielu stronach internetowych. Możecie też skorzystać z czyjejś pomocy. Skoro istnieje wedding planner, to równie dobrze może funkcjonować zawód twórca przemówień na wesele czy – szerzej – na uroczystości.
Usługa: przemowy ślubne – szybko i solidnie
Tak mogłoby brzmieć przykładowe ogłoszenie. Czego wymagać od klienta? Najlepiej zrobić sobie szablon do wypełnienia przez zleceniodawcę. Powinien oczywiście zawierać kluczowe informacje, jak imiona, wiek, zawód, cechy charakterystyczne, zdjęcia, linki do profili w serwisach społecznościowych.
Druga część to opowieści: kiedy i w jakich okolicznościach państwo młodzi się poznali, anegdotki z nimi związane, kim w ogóle jest klient dla pana lub panny młodej – może ma jakąś konkretną historię, którą by chciał opowiedzieć?
Porządny research to podstawa. Potem już wszystko zależy od waszego talentu i pomysłowości. Może być ciężko przygotować taką wersję, która zadowoli klienta, ale warto się postarać. Szczególnie, gdy potem zobaczycie nagranie z wesela i przekonacie się, jakie wasz tekst wywarł wrażenie. Coś pięknego :)
Zobacz książki i poradniki o przemówieniach publicznych – może okażą się dla Ciebie pomocne:
W internecie już można znaleźć tego typu rzeczy, i nie ma co się dziwić, faktycznie dobra mowa weselna może być na wagę złota, bo poza prezentami, które otrzymują nowożeńcy od każdego i o których pewnie za jakiś czas zapomną, dajemy im wspomnienia i to się właśnie liczy.
Bardzo ciekawy artykuł,
Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz. I fakt – są w sieci firmy, które oferują pisanie przemówień na zlecenie. Oby każda z nich pisała dobre przemówienia i dzięki temu pozyskiwała kolejne zlecenia. Również pozdrawiam.