Poradnik pisania: “Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika” – Stephen King – recenzja

Opublikowano 17 lutego 2014 w: Polecane książki | 6 komentarzy

Jeśli miałbym wybrać jeden tytuł wśród poradników pisania, który każdy początkujący pisarz powinien przeczytać, byłby to Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika autorstwa Stephena Kinga. Nawet osoby, które nie lubią twórczości króla horroru i nie interesują się jego życiem, fragmenty poświęcone warsztatowi i technikom pisania powinni jednak znać. Obowiązkowo.

Kilkukrotnie pisałem już o Stephenie Kingu (oto lista tekstów), gdyż uważam, że jest to jeden z najciekawszych żyjących pisarzy, który większość swojego czasu poświęca pisaniu i tworzeniu niezwykłych opowieści.

Moim zdaniem to prawdziwy rzemieślnik i pasjonat słowa, mistrz od którego każdy pisarz powinien się uczyć. Dlatego cieszę się, że Stephen King zdecydował się w 200o roku wydać „Jak pisać?”, a wydawnictwo Prószyński i S-ka właśnie teraz kolejny raz zrobiło dodruk. Warto kupić, póki jeszcze jest w księgarniach :-)

Najlepsze książki Stephena Kinga
W tekście, w którym opublikowałem mój ranking powieści Stephena Kinga i zachęcam do sięgnięcia w pierwszej kolejności do takich tytułów jak “Bastion”, “Misery” czy “To”,  napisałem, że „Pamiętnik rzemieślnika” wymaga oddzielnego tekstu. Dlaczego? Gdyż jest to pozycja wyjątkowa z dwóch powodów.

Po pierwsze – autor zdradza wiele szczegółów biograficznych, opowiada o swoim dzieciństwie, przygodach z bratem, relacjach z mamą, początkach kariery, a także szczerze pisze o swoich kłopotach z alkoholem, narkotykami czy wypadku, w którym o mało nie stracił życie w 1999 roku.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Drugi powód jest jednak bardziej istotny z punktu widzenia początkujących pisarzy. King zdradza bowiem, jak rodziły się jego pomysły na opowiadania, książki, postaci. Pozwala to poznać jego warsztat, dowiedzieć się, w jaki sposób autor stworzył swoje najlepsze powieści, czym się kierował, na co zwracał uwagę. A co najważniejsze – na podstawie swoich doświadczeń i zdobytej wiedzy tłumaczy, jak tworzyć dobre opowieści, czego się wystrzegać, a także w jaki sposób należy pojmować ten zawód, by osiągnąć sukces.

Dobrze jest to podsumowane w oficjalnym opisie książki:

„Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa – radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów. King nie próbuje kreować się mentora początkujących literatów, nie mitologizuje też samego tworzenia, choć głęboko wierzy w magiczną siłę słowa pisanego. Humor i bezpretensjonalność, z jaką podchodzi i do pisania, i do samego siebie, a także naprawdę użyteczne wskazówki i przykłady z życia sprawiają, że >Pamiętnik< jest równie wciągający (choć nie tak przerażający) jak najlepsze z jego powieści”.

„Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika” – fragmenty książki

Kilkukrotnie pisząc o powieściach Stephena Kinga podawałem informacje, czym kierował się autor tworząc dany tytuł, jakie były założenia lub fakty z życia pisarza (możecie to sprawdzić na przykładzie „Doktora Sen” albo „Strefy śmierci”). Cytowałem przy tym słowa pisarza, które brałem właśnie z „Pamiętnika rzemieślnika”. Warto jednak przeczytać całą książkę, a nie tylko jej fragmenty, by całościowo móc spojrzeć na twórczość Kinga, jak i jego proces tworzenia fascynujących opowieści.

“Uważam, że wielu ludzi ma co najmniej zaczątki talentu pisarskiego i że talenty te można wzmocnić i wyszlifować. Gdybym tak nie sądził, napisanie podobnej książki stanowiłoby czystą stratę czasu” – twierdzi King.

Jeśli waszym marzeniem jest pisać i chcecie robić to dobrze – koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Informacje o książce „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” – autor: Stephen King, tytuł oryginalny: On Writing: A Memoir of the Craft, tłumacz: Pauliny Braiter, wydawnictwo: Prószyński i S-ka, liczba stron: 256.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

6 komentarzy

  1. Właśnie skończyłam lekturę i stwierdzam, że to jedna z ciekawszych pozycji poradnikowych :) Napisana z “jajem” ;) Jest humor i kilka naprawdę dobrych rad.
    Dzięki niej sięgnęłam pierwszy raz po powieść Kinga.

    Z poradników poleciłabym jeszcze “Warsztat pisarza Jak pisać żeby publikować” Dwight V. Swain… Genialna po prostu ;)

  2. Nie wiem tylko jak pogodzić tę sprzeczność, że King radzi oszczędzać słowa, a sam pisze długaśne powieści.

    • Nie chodzi o to, by powieści były krótkie, lecz by każdą scenę opisać treściwie, chociażby bez zbędnych przymiotników. I obecność każdej sceny powinna być uzasadniona dla całej opowieści. Książki Kinga mogłyby być jeszcze dłuższe, gdyby nie stosował tej zasady :). W “Jak pisać?” pokazuje to m.in. na przykładzie powieści “Worek kości” – wyrzucił z niej fragment, który mówił więcej o bohaterze, ale tak naprawdę nie posuwał akcji do przodu.

  3. Nie ma to jak Stephen King – uwielbiam jego “Pamiętnik rzemieślnika” – jest niezastąpiony :) Polecam również “Danse Macabre”, czyli eseistyczny buk o horrorach i tworzeniu strasznych historii – kawał dobrej książki. Jeśli chodzi też o techniki pisania i rozmyślanie o pisarstwie w ogóle, to warto poznać też eseje H.P. Lovecrafta np. “Uwagi na temat pisanie weird fiction”czy “Kompozycja utworów literackich”. Pozdrawiam!
    O.

    • O “Danse Macabre” też w przyszłości będzie oddzielny wpis :-)
      Dzięki za podanie tytułów. Ja z kolei polecę dodatkowo poradnik „Jak napisać świetną powieść” Alberta Zuckermana, „Jak napisać powieść kryminalną” Lesley Grant-Adamson, a także „Scenariusz: niedoskonałe odbicie filmu” Macieja Karpińskiego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *