Cel do osiągnięcia: “Chcę zostać pisarzem”

Opublikowano 9 czerwca 2013 w: O pisaniu | 3 komentarze

Pisanie / copyright (c) 123RF Stock PhotosCzy pisarzem można zostać? Jak najbardziej! I okazuje się, że jest to jedno z najpopularniejszych celów, jaki stawiają sobie użytkownicy pewnego serwisu.

W Stanach Zjednoczonych działa Stickk.com, który został wymyślony przez ekonomistów z Uniwersytetu Yale. Serwis umożliwia postawienie sobie celu, a jego nieosiagnięcie skutkuje karą finansową. Pieniądze są wysyłane albo do przyjaciela albo do wybranej fundacji albo do organizacji, którą się nienawidzi (stawiam, że wybranie ostatniej opcji motywuje najbardziej :)). By dowiedzieć się, jak dokładnie działa Stickk.com, najlepiej wejść na ich stronę.

Przywołuję ten przykład z jednego konkretnego powodu. Otóż, na początku stycznia Puls Biznesu podał jakie są najpopularniejsze zakłady na Stickk.com. W pierwszej siódemce, obok m.in. „założenia firmy”, „rzucenia palenia”, „zarabiania więcej” czy „zrzucenia wagi”, pojawia się zakład: „Zostanie pisarzem na koniec roku”.

Mam nadzieję, że osobom, które postawiły sobie taki cel, uda się. Trzeba bowiem olbrzymiego samozaparcia i systematyczności, by napisać książkę (zakładam, że większość chce być powieściopisarzami). Należy również poznać techniki i zasady dotyczące tworzenia powieści, szczególnie, że nie brakuje na rynku dobrych poradników.

Owszem, można także po prostu siąść i zacząć pisać, a potem wysłać tekst do wydawnictwa i czekać na umowę. Kilka osób zapewne odniosło w ten sposób sukces. Jednak uważam, że większość pisarzy to rzemieślnicy słowa, którzy zdobyli sympatię czytelników za sprawą ciężkiej pracy, pogłębiania wiedzy odnośnie warsztatu i zasad tworzenia dobrych historii, co z kolei pozwoliło im na krytyczną analizę swoich pomysłów i dopracowanie własnego stylu.

Jeśli sami chcecie zostać pisarzami, prócz pisania, zachęcam także do czytania innych i zajrzenia do podręczników pisania. Ta wiedza na pewno wam się przyda przy pracy nad własną książką. Powodzenia! :)

Zdjęcie: copyright (c) 123RF Stock Photos

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

3 komentarze

 1. Chętnie dowiem się więcej o sposobach, jak na co dzień zmotywować się do regularnego pisania.
  Cel twórczy już mam, ale jak do niego dojść? :)

  • Możesz np. umówić się ze znajomymi, że co tydzień pokażesz im kolejny rozdział książki. Na pewno będę Cię dopingować, byś dotrzymała terminu :)
   Warto również poczytać o tym, jak debiutowali inni pisarze i w jaki sposób motywowali się do dalszej pracy nad swoją powieścią. Niedługo zamierzam rozpocząć taki cykl, więc zachęcam do odwiedzania goodstory.pl

 2. Obawiam się, że wrodzona chęć kombinowania w naszym nadwiślańskim kraju spowodowało wszelkiego rodzaju samouczkami “jak uniknąć zobowiązań na stickk.com”. Albo co zabawniejsze powstałyby serwisy oferujące napisanie książki za drobną opłatą ;]
  Nie mniej, chyba taki bat funkcjonował (funkcjonuje?) u pisarzy, którzy przeputali całą zaliczkę na nową książkę ;]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>