Cel do osiągnięcia: “Chcę zostać pisarzem”

Opublikowano 9 czerwca 2013 w: O pisaniu | 3 komentarze

Pisanie / copyright (c) 123RF Stock PhotosCzy pisarzem można zostać? Jak najbardziej! I okazuje się, że jest to jedno z najpopularniejszych celów, jaki stawiają sobie użytkownicy pewnego serwisu.

W Stanach Zjednoczonych działa Stickk.com, który został wymyślony przez ekonomistów z Uniwersytetu Yale. Serwis umożliwia postawienie sobie celu, a jego nieosiagnięcie skutkuje karą finansową. Pieniądze są wysyłane albo do przyjaciela albo do wybranej fundacji albo do organizacji, którą się nienawidzi (stawiam, że wybranie ostatniej opcji motywuje najbardziej :)). By dowiedzieć się, jak dokładnie działa Stickk.com, najlepiej wejść na ich stronę.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Przywołuję ten przykład z jednego konkretnego powodu. Otóż, na początku stycznia Puls Biznesu podał jakie są najpopularniejsze zakłady na Stickk.com. W pierwszej siódemce, obok m.in. „założenia firmy”, „rzucenia palenia”, „zarabiania więcej” czy „zrzucenia wagi”, pojawia się zakład: „Zostanie pisarzem na koniec roku”.

Mam nadzieję, że osobom, które postawiły sobie taki cel, uda się. Trzeba bowiem olbrzymiego samozaparcia i systematyczności, by napisać książkę (zakładam, że większość chce być powieściopisarzami). Należy również poznać techniki i zasady dotyczące tworzenia powieści, szczególnie, że nie brakuje na rynku dobrych poradników.

Owszem, można także po prostu siąść i zacząć pisać, a potem wysłać tekst do wydawnictwa i czekać na umowę. Kilka osób zapewne odniosło w ten sposób sukces. Jednak uważam, że większość pisarzy to rzemieślnicy słowa, którzy zdobyli sympatię czytelników za sprawą ciężkiej pracy, pogłębiania wiedzy odnośnie warsztatu i zasad tworzenia dobrych historii, co z kolei pozwoliło im na krytyczną analizę swoich pomysłów i dopracowanie własnego stylu.

Jeśli sami chcecie zostać pisarzami, prócz pisania, zachęcam także do czytania innych i zajrzenia do podręczników pisania. Ta wiedza na pewno wam się przyda przy pracy nad własną książką. Powodzenia! :)

Zdjęcie: copyright (c) 123RF Stock Photos

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

3 komentarze

 1. Chętnie dowiem się więcej o sposobach, jak na co dzień zmotywować się do regularnego pisania.
  Cel twórczy już mam, ale jak do niego dojść? :)

  • Możesz np. umówić się ze znajomymi, że co tydzień pokażesz im kolejny rozdział książki. Na pewno będę Cię dopingować, byś dotrzymała terminu :)
   Warto również poczytać o tym, jak debiutowali inni pisarze i w jaki sposób motywowali się do dalszej pracy nad swoją powieścią. Niedługo zamierzam rozpocząć taki cykl, więc zachęcam do odwiedzania goodstory.pl

 2. Obawiam się, że wrodzona chęć kombinowania w naszym nadwiślańskim kraju spowodowało wszelkiego rodzaju samouczkami “jak uniknąć zobowiązań na stickk.com”. Albo co zabawniejsze powstałyby serwisy oferujące napisanie książki za drobną opłatą ;]
  Nie mniej, chyba taki bat funkcjonował (funkcjonuje?) u pisarzy, którzy przeputali całą zaliczkę na nową książkę ;]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *