Terry Pratchett spotkał Śmierć

Opublikowano 12 marca 2015 w: O pisaniu | 0 komentarzy

fot. Myrmi/CC BY-SA 2.0/Flickr

Przez ponad czterdzieści lat Terry Pratchett prawie w każdej swojej książce ze „Świata Dysku” powracał do jednego z najbardziej znanych bohaterów w swojej twórczości – Śmierci, szkieletu z kosą, będącym „antropomorficzną personifikacją ludzkich wyobrażeń na swój temat”. 12 marca 2015 roku Terry Pratchett, w wieku 66 lat, w końcu spotkał go osobiście.

Uwielbiam książki Terry’ego Pratchetta. Pierwszą – “Kolor magii” – przeczytałem ponad 15 lat temu i od tamtej pory jestem urzeczony twórczością Pratchetta (ten tytuł umieściłem na liście 10 istotnych dla mnie powieści). Przeczytałem już prawie wszystkie jego książki i za każdym razem, po skończeniu danego tytułu, mój podziw dla Pratchetta rósł.

Pisarzowi udała się rzecz rzadko spotykana – stworzył świat i opisał go w taki sposób, że czytelnik chce do niego wracać. Nie tylko poprzez nowe powieści, ale również wielokrotnie czytając te już mu znane. Pratchett wiedział, jak dużą frajdę sprawiają czytelnikom jego książki i pisał kolejne.

Nawet, gdy kilka lat temu okazało się, że cierpi na rzadką odmianę choroby Alzheimera, nie przestał pracować. Gdy już nie mógł pisać samodzielnie, dyktował kolejne historie swojemu asystentowi. W tym czasie walczył również o prawo do eutanazji, czego świadectwem jest m.in. poruszający dokument z 2011 roku „Terry Pratchett: wybierając śmierć” (inny tytuł „Decydując się na śmierć”, org. „Choosing to Die”).

Po premierowej emisji dokumentu na antenie BBC, stacja została oskarżona o propagowanie śmierci na życzenie. Bez względu na to, jakie macie poglądy, uważam, że warto obejrzeć ten film, który przedstawia z jakimi problemami zmagają się osoby cierpiące na nieuleczalne choroby.

Wielki pisarz odszedł
O twórczości Pratchetta będę zapewne jeszcze wielokrotnie wspominał, chociażby tworząc ranking jego najlepszych powieści, teraz jednak jest mi po prostu smutno. Miałem okazję spotkać Pratchetta osobiście i zamienić z nim kilka słów, gdy był w 2004 roku w Polsce i powiem wam – niesamowity człowiek.

Ale to, co głównie podziwiam u Pratchetta – to jego zamiłowanie do słowa pisanego, do opowiadania wciąż nowych historii, niestrudzenie przez prawie całe swoje życie. Samych powieści osadzonych w Świecie Dysku jest czterdzieści!

Autor osiągnął sukces zarówno komercyjny, jak i literacki. Co więcej – otrzymał nawet tytuł szlachecki z rąk Elżbiety II! Czy przestał pisać? Absolutnie nie. Ostatnia jego książka – „Para w ruch” – wyszła pod koniec 2013 roku. Na ten rok jest/była planowana kolejna – „The Shepherd’s Crown”…

Jak pisałem w tekście „Nowy bohater w Świecie Dysku”: „Terry Pratchett nie oferuje jedynie ciekawej, dobrze napisanej opowieści osadzonej w świecie fantasy, lecz dotyka także jakże ważnych i współczesnych problemów naszego świata. Pisarz na kartach kolejnych powieści portretujących Świat Dysku wspaniale pokazuje różne procesy społeczne, które tam zachodzą, sprawiając, ze jest on światem wyjątkowo żywym i dynamicznym”.

Podziwiam pracowitość, pomysłowość i poczucie humoru Pratchetta. Lubię wracać do jego powieści, czytać ponownie o przygodach poszczególnych bohaterów i śmiać się  z błyskotliwych scen i dialogów.

Jak napisano na oficjalnym profilu pisarza na Twitterze to niestety jest: “The End”.

Dlatego jest mi tak cholernie smutno.

„– JAK SIĘ NAZYWA TO UCZUCIE W GŁOWIE, UCZUCIE TĘSKNEGO ŻALU, ŻE RZECZY SĄ TAKIE, JAKIE NAJWYRAŹNIEJ SĄ?
– Chyba smutek, panie. A teraz…
– JESTEM ZASMUTKOWANY.„ (za: „Mort” Terry’ego Pratchetta).

Informacje o książce “Kolor magii” – autor: Terry Pratchett, wydawnictwo: Prószyński i S-ka, tłumaczenie: Piotr W. Cholewa, liczba stron: 204, cena: przegląd cen w e-sklepach poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>