Bohdan Głębocki: Ślepe ryby – recenzja powieści

Opublikowano 28 lutego 2018 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Historia, która nabiera coraz większego rozmachu – tak mógłbym w najkrótszy sposób określić cykl Bohdana Głębockiego, na który składają się obecnie dwie powieści – Musza Góra i Ślepe ryby. W przygotowaniu jest kolejna.

Muszę przyznać, że wielowątkowość opowieści, którą stworzył Głębocki, jak również liczba postaci, ich różnorodność oraz sugestywne oddanie klimatu Poznania z 1938 roku, robi na mnie wrażenie.

“Ślepe ryby” są kontynuacją “Muszej Góry”, akcja rozpoczyna się wręcz w miejscu zakończenia pierwszej części, dlatego polecam tę powieść osobom, które już znają poprzednie losy bohaterów.

Dobrym rozwiązaniem jest szczegółowe streszczenie wydarzeń z pierwszej części, jednak uważam, że jest to pomocne dla czytelników, którzy chcą sobie przypomnieć pewne rzeczy, inni powinni zdecydowanie sięgnąć najpierw po “Muszą Górę”. Pozwoli im to poznać bohaterów, “wczuć” się w klimat opowieści oraz rozeznać się we wszystkich wątkach. A tych jest naprawdę sporo.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Dlatego nie umieszczam tutaj jakiegokolwiek opisu “Ślepych ryb”, gdyż może to popsuć jedynie przyjemność z lektury. Powiem tylko, że dalej mamy do czynienia z wątkami kryminalnymi, sensacyjnymi, magicznymi i intrygami na wszelkich możliwych poziomach. Wszystko to osadzone w przedwojennym Poznaniu i napisane barwnym językiem.

Recenzując pierwszą książkę z cyklu wspomniałem, że brakuje mi głównego bohatera, któremu mógłbym kibicować, czytając natomiast kontynuację wiem już, dlaczego autor tak musiał zrobić :-) Jest trochę jak w “Grze o tron” – mamy do czynienia z kilkoma ważnymi postaciami, jednocześnie nie wiedząc, kto tak naprawdę gra tutaj pierwsze skrzypce… i czy dożyje do końca opowieści. Głębocki też “zaskakuje” w tym temacie ;-)

Imponujące, że jest tylu bohaterów, wielu z pogłębioną biografią. Na początku sprawia to jednak, że trudno zorientować się kto dokładnie jest kim i dlaczego w ogóle jest ważny dla tej historii. Trzeba cierpliwości – do czego zachęcam – bo powoli wszystko zaczyna się ze sobą wiązać.

Tyle tylko, że znów nieoczekiwanie książka się kończy! Mam więc nadzieję, że kolejna część już wkrótce pojawi się w sprzedaży.

Informacje o książce “Ślepe ryby” – autor: Bohdan Głębocki, wydawnictwo: Media Rodzina, liczba stron: 394, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *