Jorn Lier Horst: Felicia zaginęła – recenzja powieści

Opublikowano 30 września 2017 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Kolejna powieść norweskiego pisarza jest już dostępna u nas w sprzedaży.  Wydawnictwo Smak Słowa zmieniło strategię i wydaje teraz książki Horsta w kolejności chronologicznej. Dlatego, po jego ciekawej debiutanckiej powieści Gdy zapada mrok, zachęcam teraz do sięgnięcia po kryminał Felicia zaginęła, drugi tom serii o komisarzu Williamie Wistingu.

Lubię Jorna Liera Horsta za jego konsekwencję, chodzi mi głównie o styl pisania i sposób opowiadania historii. Przeczytałem zarówno jego najnowsze powieści, jak i najstarsze, więc mogę pokusić się o pewne spostrzeżenia.

Widać, że autor doskonali swoje umiejętności, jeśli chodzi o prowadzenie narracji czy konstruowanie bohaterów i nadawanie im indywidualnych cech. Horst na tyle czuje się pewnie jako pisarz, że w 2013 roku zrezygnował z pracy w policji (był szefem wydziału śledczego) i od tego czasu jest pełnoetatowym twórcą opowieści.

Na przestrzeni lat niezmienny jest jednak jego styl, sposób, w jaki opisuje toczącą się historię i relacje między bohaterami. Jeśli wcześniej nie czytaliście żadnej powieści tego norweskiego pisarza, sięgnijcie po którąkolwiek. Każda z nich jest dobrze napisana i rzetelnie prezentuje codzienną pracę policjantów.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Lepiej oczywiście czytać cykl o komisarzu Williamie Wistingu od początku, gdyż autor przedstawia również życie prywatne protagonisty, więc czytając np. najnowszą, a potem najstarszą książkę, wiemy więcej niż sam Wisting ;-) Wątki poboczne jednak nie przeszkadzają na tyle, by nie móc czytać powieści Horsta w dowolnej kolejności.

To samo tyczy się powieści „Felicia zaginęła” – można ją potraktować jako samodzielną książkę. Jest to powieść o zaginięciach. Jak jest napisane na okładce: „obecnie w Norwegii jest 1171 zaginionych osób. Za każdym zniknięciem kryje się swoiste misterium, zagadka”. Dzieło Horsta opowiada jedną z takich historii.

Wszystko zaczyna się, gdy podczas prac budowlanych zostaje odnalezione ciało kobiety, które musiało być ukryte w tym miejscu przez co najmniej kilkanaście lat. Na szczęście przedawnienie sprawy jeszcze nie nastąpiło.

Czy ekipie Wistinga uda się odnaleźć po latach mordercę, zanim będzie za późno, by móc go skazać? W trakcie śledztwa zaczynają wychodzić kolejne dawno skrywane tajemnice, co ma brzemienne w skutkach konsekwencje…

Jeśli lubicie klasyczne kryminały policyjne, w których liczy się przede wszystkich dochodzenie, mozolne weryfikowanie poszczególnych hipotez i stopniowe, wraz z kolejnymi dowodami, zbliżanie się do prawdy, polecam tę powieść.

PS. Cieszę się, że Smak Słowa wydaje teraz książki „po kolei”. Na polskim rynku brakuje jeszcze trzech części. Potem będziemy mieli już komplet, czyli 10 powieści z Williamem Wistingiem i w końcu będę mógł zrobić ranking dziesięciu najlepszych książek Jorna Liera Horsta :-)

Informacje o książce Felicia zaginęła – autor: Jørn Lier Horst, wydawnictwo: Smak Słowa, tłumaczenie: Milena Skoczko, liczba stron: 351, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *