Olgierd Świerzewski: Master – recenzja powieści

Opublikowano 26 maja 2016 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Książka o bezwzględności ludzi w korporacji – tak w skrócie można określić dzieło Olgierda Świerzewskiego – Master. Jednak znacznie ciekawiej się robi, gdy okazuje się, że jest to opowieść o zemście. I z tego powodu warto ją poznać.

Poznajemy Aleksa Rymera, świetnego finansistę polskiego pochodzenia, który pracuje w Nowym Jorku w międzynarodowej korporacji i zostaje skierowany do Polski, by zostać tam jednym z partnerów oddziału.

Jest to nagroda za ostatnie osiągnięcie. Jednak Rymer odbiera to jako degradację, odstawienie na boczny tor przez swojego szefa i mentora, któremu poprzysięga zemstę. Musi więc wykazać się w Warszawie, szczególnie, że partnerzy w Polsce widzą w nim tylko zagrożenie i chcą go jak najszybciej usunąć.

Zaczyna się walka o władzę, bezwzględna, brutalna, w której nie bierze się jeńców. Liczy się tylko, kto kogo zniszczy. W tym celu każdy z partnerów próbuje zwerbować pracowników na swoją stronę.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Mistrz w swoich fachu
Olgierd Świerzewski bardzo ciekawie opisuje rozgrywki korporacyjne i czyta się to wyśmienicie. Są charakterystyczne postaci, każda z własną motywacją, dobre dialogi, dynamiczna akcja. Gorzej zaczyna się, gdy autor skupia się na osobowości głównego bohatera i jego życiu prywatnym. Aleks – doskonale wykształcony i doświadczony menadżer – to mroczny facet, bez skrupułów, zahamowań, traktujących wszystkich przedmiotowo, perfidny manipulant, ze skłonnościami do sadyzmu, zafascynowany śmiercią i seksem.

Nie rozumiem tego nagromadzenia, szczególnie, że dla głównej osi powieści jest to tak naprawdę mało istotne. Dlatego uważam, że choć książka jest ciekawa zarówno fabularne, jak i językowo, jest również nierówna, gdyż zawarto w niej zbyt wiele elementów niemających nic wspólnego z najważniejszym wątkiem opowieści.

Zdaję sobie sprawę, że mogą istnieć takie jednostki, jednak zamiast w stronę “American Psycho”, autor moim zdaniem powinien skłaniać się bardziej ku “House of Cards”, gdyż to zemsta jest przewodnim tematem. Rymer, by ją zrealizować, musi najpierw wywalczyć sobie pozycje w polskim oddziale. I o tym czyta się fascynująco.

Walka w korporacji – kto, jak, kiedy, z kim – jest świetnie rozplanowana i opisana. I z tego powodu polecam tę powieść. Chociaż mogłaby być lepsza. Jestem przekonany, że dzięki temu dotarłaby do szerszego grona czytelników.

Informacje o książce Master – autor: Olgierd Świerzewski, wydawnictwo: Muza, liczba stron: 527, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Powieść dostępna również jako ebook (mobi i epub)

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *