Olgierd Świerzewski: Master – recenzja powieści

Opublikowano 26 maja 2016 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Książka o bezwzględności ludzi w korporacji – tak w skrócie można określić dzieło Olgierda Świerzewskiego – Master. Jednak znacznie ciekawiej się robi, gdy okazuje się, że jest to opowieść o zemście. I z tego powodu warto ją poznać.

Poznajemy Aleksa Rymera, świetnego finansistę polskiego pochodzenia, który pracuje w Nowym Jorku w międzynarodowej korporacji i zostaje skierowany do Polski, by zostać tam jednym z partnerów oddziału.

Jest to nagroda za ostatnie osiągnięcie. Jednak Rymer odbiera to jako degradację, odstawienie na boczny tor przez swojego szefa i mentora, któremu poprzysięga zemstę. Musi więc wykazać się w Warszawie, szczególnie, że partnerzy w Polsce widzą w nim tylko zagrożenie i chcą go jak najszybciej usunąć.

Zaczyna się walka o władzę, bezwzględna, brutalna, w której nie bierze się jeńców. Liczy się tylko, kto kogo zniszczy. W tym celu każdy z partnerów próbuje zwerbować pracowników na swoją stronę.

Mistrz w swoich fachu
Olgierd Świerzewski bardzo ciekawie opisuje rozgrywki korporacyjne i czyta się to wyśmienicie. Są charakterystyczne postaci, każda z własną motywacją, dobre dialogi, dynamiczna akcja. Gorzej zaczyna się, gdy autor skupia się na osobowości głównego bohatera i jego życiu prywatnym. Aleks – doskonale wykształcony i doświadczony menadżer – to mroczny facet, bez skrupułów, zahamowań, traktujących wszystkich przedmiotowo, perfidny manipulant, ze skłonnościami do sadyzmu, zafascynowany śmiercią i seksem.

Nie rozumiem tego nagromadzenia, szczególnie, że dla głównej osi powieści jest to tak naprawdę mało istotne. Dlatego uważam, że choć książka jest ciekawa zarówno fabularne, jak i językowo, jest również nierówna, gdyż zawarto w niej zbyt wiele elementów niemających nic wspólnego z najważniejszym wątkiem opowieści.

Zdaję sobie sprawę, że mogą istnieć takie jednostki, jednak zamiast w stronę “American Psycho”, autor moim zdaniem powinien skłaniać się bardziej ku “House of Cards”, gdyż to zemsta jest przewodnim tematem. Rymer, by ją zrealizować, musi najpierw wywalczyć sobie pozycje w polskim oddziale. I o tym czyta się fascynująco.

Walka w korporacji – kto, jak, kiedy, z kim – jest świetnie rozplanowana i opisana. I z tego powodu polecam tę powieść. Chociaż mogłaby być lepsza. Jestem przekonany, że dzięki temu dotarłaby do szerszego grona czytelników.

Informacje o książce Master – autor: Olgierd Świerzewski, wydawnictwo: Muza, liczba stron: 527, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Powieść dostępna również jako ebook (mobi i epub)

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>