Powieści o Bolesławcu Grażyny Hanaf

Opublikowano 16 lutego 2017 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Grażyna Hanaf napisała dwie powieści osadzone w Bolesławcu – Joachim i Joachim: Zemsta. Chociaż tytułowy nastolatek z Wrocławia jest głównym bohaterem, to samo miasto i jej mieszkańcy odgrywają w opisanych wydarzeniach równie ważną rolę.

Piszę o tym już na wstępie, ponieważ Bolesławiec, jak i impreza o nazwie Gliniada, szczegółowo opisana w książce, istnieją naprawdę i mam wrażenie, że spora część obu powieści dotyka aktualnych, prawdziwych, wydarzeń, jak i osób.

Trudno mi to jednak zweryfikować, dlatego skupiam się tylko na samej historii, czyli przygodach siedemnastoletniego Joachima, który po wyznaniu rodzinie i wszystkim znajomym we Wrocławiu oraz każdemu na dzielnicy, że jest gejem, zostaje na wakacje wysłany do przyjaciółki mamy, Miry, mieszkającej właśnie w Bolesławcu. Rodzice wraz z młodszą córką w tym czasie chcą odpocząć od całego zamieszania i wyjeżdżają do Hiszpanii.

Punkt wyjścia, przyznam, zaskakujący :-). Joachim oczywiście postrzega to jako tragedię, że spędzi lato w małym miasteczku, gdzie nikogo nie zna i zapewne nic się nie dzieje.

Z kolei nowa opiekunka Joachima i jej przyjaciele, z którymi mieszka pod jednym dachem – Diana (wraz z dwuletnią córeczką) i Teodor – nie chcą, by chłopak każdemu na “dzień dobry” oznajmiał, że jest gejem. W tym celu wpadają na pewien pomysł, który z kolei pociąga za sobą szereg, czasami zabawnych, konsekwencji.

Ten konkretny wątek czyta się z zainteresowaniem, szczególnie, że Grażyna Hanaf stworzyła różnorodnych głównych bohaterów, z którymi z czasem czytelnik się zżywa. Co ciekawe, stopniowo stają się oni znacznie ciekawsi niż Joachim, który pełni tutaj tytułową rolę. I chyba zauważyła to również autorka, bowiem w drugiej części bardziej szczegółowo poznajemy Teodora, Dianę i Mirę.

Wracając jednak do pierwszej powieści – “Joachima” – trudno mi jednoznacznie powiedzieć, dla kogo to powieść powstała – jeśli dla młodzieży to uważam, że za dużo tam politycznych wątków dotyczących organizowania Gliniady, jeśli dla dorosłych – to perypetie Joachima są zbyt przewidywalne.

Pierwszą część czytało mi się jednak całkiem przyjemnie, mimo uwag powyżej. Nie mogę jednak tego powiedzieć o kontynuacji, czyli “Joachim: Zemsta”. Początek jest ciekawy, bowiem w Bolesławcu dochodzi do tajemniczych pobić. Jak się okazuje, za każdym razem ofiarami są chłopcy, którzy na dyskotece podrywają dziewczyny i idą w nimi w ustronne miejsce… Niektórzy w napastniku widzą obrońcę dziewic i mu kibicują, jednak pobicia stają się coraz bardziej brutalne i zaskakujące.

Niestety, autorka wątek kryminalny traktuje dość powierzchownie, bardziej liczy się organizacja parady Glinoludów i wszelkie zawirowania z tym związane. Do tego dochodzą wątki osobiste poszczególnych bohaterów i stopniowo zaczynamy mieć do czynienia z lokalną powieścią obyczajową, która jednak – odnoszę wrażenie – bardziej jest skierowana dla mieszkańców Bolesławca, niż kogoś z zewnątrz…

Czy na podstawie “Joachima” można wyciągnąć wnioski dla innych pisarzy? Na pewno jedną – mimo, że coś nas “wkurza” w naszym mieście, do konstruowania historii należy podchodzić na chłodno, bowiem naszym celem powinno być stworzenie ponadczasowej opowieści, którą równie dobrze czytałoby się teraz, jak i za kilka czy kilkanaście lat. Pamiętajcie o tym przystępując do prac nad swoją książką.

Informacje o książce Joachim – autorka: Grażyna Hanaf, wydawnictwo: Istotne.pl (drugie wydanie), liczba stron: 260.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>