Sean Howe: Niezwykła historia Marvel Comics – recenzja książki

Opublikowano 15 sierpnia 2019 w: Polecane książki | 0 komentarzy

O uniwersum Marvela z każdym rokiem robi się coraz głośniej, wraz z kolejnymi megaprodukcjami i serialami, które ożywiają znanych z komiksów superbohaterów. Większość z nas zapewne kojarzy Spider-Mana, Fantastyczną Czwórkę, Kapitana Amerykę, Hulka, Iron Mana, Thora czy X-Menów. Za tymi postaciami stoją jednak konkretne osoby, które na przestrzeni lat pracowały w firmie Marvel Comics tworząc zapadające w pamięć komiksy. Sean Howe w swojej książce przybliża zarówno losy pracowników, jak i samej firmy w XX wieku.

Niepolakierowane, niedosładzane, nieautoryzowane, zakulisowe rozliczenie jednej z dominujących sił popkulturowych we współczesnej Ameryce” – tak wydawnictwo SQN reklamuje na okładce książkę Seana Howe’a, która została wydana w 2013 roku.

I jest to określenie trafne, gdyż nie jest to laurka na cześć jednej z najbardziej obecnie znanych marek na świecie, lecz rzetelny opis rozwoju firmy ze wszystkimi sukcesami i porażkami, które pojawiły się po drodze, a o których mało kto wie. Stąd uważam, że oryginalny tytuł lepiej oddaje zawartość książki, czyli “Marvel Comics. The Untold Story”.

Wzloty i upadki firmy Marvel Comics, czyli fascynująca historia opisana przez Seana Howe’a
Generalnie, według mnie, jest to smutna lektura. Firma obecnie jest olbrzymią korporacją zarabiającą setki milionów dolarów na swoim Uniwersum Marvela. Na tym sukcesie nie skorzystali jednak pierwsi rysownicy i redaktorzy (poza Stanem Lee) zatrudnieni w Marvel Comics, którzy nie mieli praw do swoich postaci i musieli wciąż zabiegać o kolejne zlecenia.

Zmieni się również wasze postrzegania Stana Lee, który sprytnie stał się twarzą firmy oraz umiejętnie i bezwzględnie był w stanie z tego skorzystać, nawet kosztem innych. Dlatego biografia Stana Lee autorstwa Boba Batchelora zatytułowana “Człowiek-Marvel” (zobacz moją recenzję) – jak wyjaśniałem – pisana jest z punktu widzenia wielbiciela wpatrzonego w swojego idola i nawet jeśli dostrzega pewne jego wady jest w stanie je usprawiedliwić. Tutaj natomiast poznacie historię Stana Lee bez koloryzowania.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Witaj w Uniwersum Marvela
Jest to niezwykle dokładna, mam wrażenie, książka, dlatego jeśli ciekawi was jak powstała jedna z obecnie najbardziej znanych firm, kto stoi za tym sukcesem i jak do tego wszystkiego doszło, koniecznie przeczytajcie “Niezwykłą historię Marvel Comics”.

Szczególnie, że autor potrafi zainteresować czytelnika opowieściami o codziennym życiu twórców, pokazuje ich wzloty i upadki, wspólne cieszenie się z sukcesów, jak i kłótnie o prawa autorskie i należne tantiemy, nieustanną konkurencję z DC Comics oraz presję ze strony kierownictwa. Po skończonej lekturze o wiele lepiej zna się ludzi odpowiadających za sukces Marvela.

Warto przeczytać tę książkę również po to, by dowiedzieć się w jakich warunkach kiedyś pracowali twórcy branży komiksowej w Stanach Zjednoczonych oraz jak z biegiem czasu warunki zmieniały się na lepsze.

Marvel na przestrzeni lat
Opartą na ponad stu oryginalnych wywiadach książkę czyta się powoli, bowiem każda strona obfituje w liczne nazwiska i wydarzenia, które warto zapamiętać, by zyskać szersze spojrzenie na losy Marvela na przestrzeni dziesiątków lat. Dlatego najbardziej przeszkadzał mi brak chronologii i wyraźnego zaznaczenia, którego okresu dotyczy dana historia.

Autor skupia się na pewnym wycinku, który skrupulatnie opisuje, jednak bez podawania dat. Nie wiadomo czasami, czy coś wydarzyło się wcześniej czy później od wydarzeń opisanych kilka stron dalej. Zabrakło spisania chociaż na końcu najważniejszych dat, by każdy czytający mógł łatwo osadzić dany wątek w historii.

Z tej książki, liczącej ponad pięćset stron, dowiecie się, jak postaci ze świata Marvela przez dekady były rozwijane przez kolejne pokolenia rysowników i scenarzystów. Poznacie lepiej takich twórców jak Frank Miller, Todd McFarlane, Jim Shooter czy Jack Kirby, którzy zasłynęli niesamowitymi pracami. Zachwycają one nawet i dziś!

Informacje o książce Niezwykła historia Marvel Comics – autor: Howe Sean, tytuł oryginalny: Marvel Comics: The Untold Story, wydawnictwo: SQN, tłumacz: Bartosz Czartoryski, ilość stron: 512, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Książka dostępna również jako e-book (epub i mobi).

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *