Sztuka podstępu Kevina Mitnicka – źródło inspiracji dla pisarza

Opublikowano 12 maja 2014 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Zdarza się, że czasami jedno przeczytane gdzieś zdanie bądź akapit sprawia, że mamy pomysł na opowiadanie lub powieść. Jeśli akurat myślicie o wykorzystaniu w swojej opowieści nowych technologii i szukacie ciekawego schematu fabularnego polecam przeczytać “Sztukę podstępu” autorstwa najbardziej znanego hakera na świecie.  

Książkę Kevina Mitnicka, którą napisał wraz z Williamem Simonem, warto przeczytać dwóch powodów. Pierwszy jest dość oczywisty i stanowi powód, dla którego w ogóle została napisana – by dowiedzieć się, czym jest socjotechnika, w jaki sposób ludzie mogą nas “podejść” oraz jak spróbować się przed nią obronić i zadbać o bezpieczeństwo swoich i firmowych danych.

Drugi powód – skierowany stricte do twórców – przyszedł mi do głowy podczas czytania książki najsłynniejszego hakera na świecie, jak określany jest Kevin Mitnick.

Rozwiń skrótową opowieść w pełnokrwistą historię
“Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła” została wydana w 2002 roku (w Polsce rok później) i zawiera kilkadziesiąt przykładów, jak stosując socjotechnikę można uzyskać zastrzeżone informacje o obcych ludziach bądź zdobyć dostęp do poufnych danych.

Nie zdziwicie się zapewne, gdy powiem, że najsłabszym ogniwem w zabezpieczeniach wcale nie są źle skonfigurowane urządzenia czy nieaktualizowane systemy, lecz człowiek, pracownik danej firmy. W „Sztuce Podstępu” opisane są – wraz z komentarzem – sytuacje, w których dana osoba daje się oszukać i robi to, czego oczekuje od niej socjotechnik.

Kilka opowieści zawartych w książce zaciekawiło mnie na tyle, że chętnie przeczytałbym rozbudowane opowiadanie bądź powieść stworzoną na ich podstawie.

“Sztuka podstępu” – fragment książki
Oto jeden z oficjalnych fragmentów „Sztuki podstępu”, który jednocześnie pokazuje, jak ciekawe historie można w niej wyczytać: “(…) Kilka dni później Rifkin poleciał do Szwajcarii, pobrał gotówkę i wyłożył ponad 8 milionów dolarów na diamenty z rosyjskiej agencji. Potem wrócił do Stanów trzymając w czasie kontroli celnej diamenty w pasku na pieniądze. Przeprowadził największy skok na bank w historii, nie używając ani pistoletu, ani komputera. Jego przypadek w końcu dostał się do “Księgi Rekordów Guinessa” w kategorii “największe oszustwo komputerowe” (więcej szczegółów znajdziecie w książce i w Wikipedii).


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Kim jest Kevin Mitnick?
Kevin Mitnick był najbardziej poszukiwanym przez FBI hakerem na świecie.  W połowie lat dziewięćdziesiątych w końcu został złapany i osądzony za włamanie do różnych systemów komputerowych, choć nigdy nie oskarżono go o czerpanie z tego korzyści finansowych.

Po wyjściu z więzienia, Mitnick stał się ekspertem od spraw bezpieczeństwa systemów komputerowych i zaczął dzielić się swoją wiedzą. Dlatego powstała również “Sztuka podstępu”, którą napisał wraz z Williamem Simonem, pokazująca jak łatwo uzyskać ściśle tajne informacje i dokonać sabotażu przedsiębiorstwa bądź urzędu.

Wybierz pomysł dla siebie
Niektóre historie opisane w książce mogą wydać wam się już przestarzałe (jak te z wykorzystaniem faksu), ale inne (np. zemsta byłego pracownika, kradzież tożsamości czy wykradnięcie danych o nowym produkcie) są wciąż aktualne. Co więcej – mogą was zainspirować do napisania ciekawej opowieści.

Czy w ogóle można stworzyć interesującą fabułę o tej tematyce? Jak najbardziej! Od razu przychodzą mi do głowy trzy thrillery Jeffery’ego Deavera, w których poruszana jest tematyka nowych technologii – „Błękitna pustka” (o kradzieży tożsamości – zobacz opis na Matras.pl), „Rozbite okno” (o gromadzeniu danych – zobacz opis na Merlin.pl) i „Przydrożne krzyże” (o blogach i anonimowych komentarzach – zobacz opis).

Lekki off-topic: dowiedz się, jak pracuje na co dzień Jeffery Deaver oraz zobacz listę najlepszych powieści pisarza.

Ciemna strona sieci
Jeśli interesujcie się kwestiami bezpieczeństwa w sieci, zapewne wiecie kim jest Kevin Mitnick i sięgniecie po jego książkę, by poznać, w jaki sposób dobry socjotechnik może włamać się do systemu i jak temu zapobiegać. Ale jeśli waszą pasją jest dodatkowo pisanie i tworzenie ciekawych opowieści spójrzcie na „Sztukę podstępu” nie jako na podręcznik czy historię znanego hakera, lecz jako źródło inspiracji. A potem stwórzcie własną pasjonującą fabułę :)

Informacje o książce “Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła” – tytuł oryginalny: The Art of Deception: Controlling the Human Element of Security, autorzy: Kevin Mitnick i William Simon, tłum: Jarosław Dobrzański, wydawnictwo: Helion, liczba stron: 380.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *