Sztuka podstępu Kevina Mitnicka – źródło inspiracji dla pisarza

Opublikowano 12 maja 2014 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Zdarza się, że czasami jedno przeczytane gdzieś zdanie bądź akapit sprawia, że mamy pomysł na opowiadanie lub powieść. Jeśli akurat myślicie o wykorzystaniu w swojej opowieści nowych technologii i szukacie ciekawego schematu fabularnego polecam przeczytać “Sztukę podstępu” autorstwa najbardziej znanego hakera na świecie.  

Książkę Kevina Mitnicka, którą napisał wraz z Williamem Simonem, warto przeczytać dwóch powodów. Pierwszy jest dość oczywisty i stanowi powód, dla którego w ogóle została napisana – by dowiedzieć się, czym jest socjotechnika, w jaki sposób ludzie mogą nas “podejść” oraz jak spróbować się przed nią obronić i zadbać o bezpieczeństwo swoich i firmowych danych.

Drugi powód – skierowany stricte do twórców – przyszedł mi do głowy podczas czytania książki najsłynniejszego hakera na świecie, jak określany jest Kevin Mitnick.

Rozwiń skrótową opowieść w pełnokrwistą historię
“Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła” została wydana w 2002 roku (w Polsce rok później) i zawiera kilkadziesiąt przykładów, jak stosując socjotechnikę można uzyskać zastrzeżone informacje o obcych ludziach bądź zdobyć dostęp do poufnych danych.

Nie zdziwicie się zapewne, gdy powiem, że najsłabszym ogniwem w zabezpieczeniach wcale nie są źle skonfigurowane urządzenia czy nieaktualizowane systemy, lecz człowiek, pracownik danej firmy. W „Sztuce Podstępu” opisane są – wraz z komentarzem – sytuacje, w których dana osoba daje się oszukać i robi to, czego oczekuje od niej socjotechnik.

Kilka opowieści zawartych w książce zaciekawiło mnie na tyle, że chętnie przeczytałbym rozbudowane opowiadanie bądź powieść stworzoną na ich podstawie.

“Sztuka podstępu” – fragment książki
Oto jeden z oficjalnych fragmentów „Sztuki podstępu”, który jednocześnie pokazuje, jak ciekawe historie można w niej wyczytać: “(…) Kilka dni później Rifkin poleciał do Szwajcarii, pobrał gotówkę i wyłożył ponad 8 milionów dolarów na diamenty z rosyjskiej agencji. Potem wrócił do Stanów trzymając w czasie kontroli celnej diamenty w pasku na pieniądze. Przeprowadził największy skok na bank w historii, nie używając ani pistoletu, ani komputera. Jego przypadek w końcu dostał się do “Księgi Rekordów Guinessa” w kategorii “największe oszustwo komputerowe” (więcej szczegółów znajdziecie w książce i w Wikipedii).

Kim jest Kevin Mitnick?
Kevin Mitnick był najbardziej poszukiwanym przez FBI hakerem na świecie.  W połowie lat dziewięćdziesiątych w końcu został złapany i osądzony za włamanie do różnych systemów komputerowych, choć nigdy nie oskarżono go o czerpanie z tego korzyści finansowych.

Po wyjściu z więzienia, Mitnick stał się ekspertem od spraw bezpieczeństwa systemów komputerowych i zaczął dzielić się swoją wiedzą. Dlatego powstała również “Sztuka podstępu”, którą napisał wraz z Williamem Simonem, pokazująca jak łatwo uzyskać ściśle tajne informacje i dokonać sabotażu przedsiębiorstwa bądź urzędu.

Wybierz pomysł dla siebie
Niektóre historie opisane w książce mogą wydać wam się już przestarzałe (jak te z wykorzystaniem faksu), ale inne (np. zemsta byłego pracownika, kradzież tożsamości czy wykradnięcie danych o nowym produkcie) są wciąż aktualne. Co więcej – mogą was zainspirować do napisania ciekawej opowieści.

Czy w ogóle można stworzyć interesującą fabułę o tej tematyce? Jak najbardziej! Od razu przychodzą mi do głowy trzy thrillery Jeffery’ego Deavera, w których poruszana jest tematyka nowych technologii – „Błękitna pustka” (o kradzieży tożsamości – zobacz opis na Matras.pl), „Rozbite okno” (o gromadzeniu danych – zobacz opis na Merlin.pl) i „Przydrożne krzyże” (o blogach i anonimowych komentarzach – zobacz opis).

Lekki off-topic: dowiedz się, jak pracuje na co dzień Jeffery Deaver oraz zobacz listę najlepszych powieści pisarza.

Ciemna strona sieci
Jeśli interesujcie się kwestiami bezpieczeństwa w sieci, zapewne wiecie kim jest Kevin Mitnick i sięgniecie po jego książkę, by poznać, w jaki sposób dobry socjotechnik może włamać się do systemu i jak temu zapobiegać. Ale jeśli waszą pasją jest dodatkowo pisanie i tworzenie ciekawych opowieści spójrzcie na „Sztukę podstępu” nie jako na podręcznik czy historię znanego hakera, lecz jako źródło inspiracji. A potem stwórzcie własną pasjonującą fabułę :)

Informacje o książce “Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła” – tytuł oryginalny: The Art of Deception: Controlling the Human Element of Security, autorzy: Kevin Mitnick i William Simon, tłum: Jarosław Dobrzański, wydawnictwo: Helion, liczba stron: 380.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>