Umarli mają głos: Prawdziwe historie Marka Krajewskiego i Jerzego Kaweckiego

Opublikowano 16 lutego 2016 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Jak pracuje medyk sądowy w Polsce? Czy w naszym kraju również zdarzają się wstrząsające i zaskakujące zbrodnie? W jaki sposób zostaje schwytany morderca? Poznajcie dwanaście prawdziwych historii, które powinien poznać każdy pisarz planujący napisać kryminał bądź thriller osadzony w polskich realiach. Oto recenzja książki Umarli mają głos: Prawdziwe historie.

Najpierw jedno zdanie o autorach: doktor Jerzy Kawecki to patolog, biegły sądowy, wykładowca w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, zaś Marek Krajewski jest autorem licznych kryminałów (polecam serię z Eberhardem Mockiem).

Autorzy znają się od kilkunastu lat, przyjaźń rodziła się stopniowo, wraz z kolejnymi konsultacjami i poradami, których potrzebował Krajewski podczas pisania powieści.

Podczas jednej z rozmów doktor zdradził, że skrupulatnie gromadzi wszystkie materiały związane ze sprawami, którymi się zajmował. Pisarz zaproponował wspólne napisanie na ten temat książki, na co lekarz się zgodził. Tak właśnie powstała ta fascynująca lektura, z jednej strony dobrze napisana, a z drugiej pełna szczegółów i informacji dotyczących pracy w prosektorium.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


W każdej z tych 12-tu historii swoją rolę odegrał doktor Kawecki, mamy więc relacje z pierwszej ręki, co tylko podnosi wartość tej pozycji. Bo jest to – mimo opisanych wstrząsających zbrodni, które dowodzą, jak ludzie potrafią być okrutni względem siebie – wciągająca książka pokazująca codzienną pracę osób, o których na co dzień nie słyszymy czytając prasowe relacje z dochodzeń. A przecież bez m.in. medyków sądowych schwytanie przestępców byłoby o wiele trudniejsze, jeśli w ogóle możliwe.

Patolog w akcji
Bardziej szczegółowo o pracy różnego rodzaju specjalistów policyjnych (do nich też zaliczam patologów), pisałem w recenzji książki „Anatomia zbrodni”, w której opisany jest przekrojowo rozwój poszczególnych dziedzin kryminalistyki na świecie i stosowane obecnie techniki. Czytając „Umarli mają głos” cieszyłem się, że teraz choć trochę poznam polską rzeczywistość.

I tak jest w istocie, dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, dlatego zachęcam osoby, które zastanawiają się nad stworzeniem kryminału policyjnego do sięgnięcia po tę pozycję.

Uprzedzam jednak, że mamy do czynienia z prawdziwymi, tragicznymi, bulwersującymi i smutnymi wydarzeniami, mimo że personalia osób zostały zmienione. Nie jest to zatem lektura łatwa.

Informacje o książce Umarli mają głos: Prawdziwe historie – autor: Marek Krajewski i Jerzy Kawecki, wydawnictwo: Znak, liczba stron: 302, cena: przegląd cen w e-sklepach poniżej. Książka dostępna również jako ebook. Dziękuję księgarni Matras za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *