Debiut Marka Hłaski – “Pierwszy krok w chmurach”

Opublikowano 26 października 2014 w: Polecane książki | 0 komentarzy

“Pierwszy krok w chmurach” przeczytałem jako nastolatek i proza Marka Hłaski zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie. Dlatego cieszę się, że od września, w ramach serii wznowień pod hasłem „Hłasko powraca!”, ponownie w sprzedaży jest ten zbiór opowiadań. Jeśli nie znacie tego dzieła, zachęcam do kupna.

„Pierwszy krok w chmurach” Marka Hłaski, jak podkreśla Agora, wydawca książki, to najgłośniejszy debiut literacki w historii powojennej literatury polskiej.

Tytuł pojawił się w sprzedaży w ramach serii „Książki Wybrane Marka Hłaski”, która „przybliża twórczość czołowego buntownika PRL-u, uznawanego za jednego z najzdolniejszych debiutantów lat 50. XX w. Marek Hłasko, łudząco podobny do Jamesa Deana, to żywa legenda. Do dziś wzbudza skrajne emocje nie tylko w kręgach artystycznych. Jego skłonność do awanturnictwa i bezkompromisowości legły u podstaw mitu o nim samym i jego twórczości. Utwory Hłaski – na przekór ówczesnej koniunkturze – dawały wyraz rozczarowaniu monotonią czasów PRL-u i tęsknocie za lepszym życiem” (źródło: Publio.pl).


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


W skład kolekcji Agory wchodzą: zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, powieść „Następny do raju”, proza wspomnieniowa „Piękni dwudziestoletni”, a także powieści „Palcie ryż każdego dnia” i „Wszyscy byli odwróceni” oraz opowiadania „W dzień śmierci Jego” i „Opowiem wam o Ester”.

Debiut, o jakim marzy każdy początkujący pisarz
Książka „Pierwszy krok w chmurach” po raz pierwszy została wydana w 1956 roku i od razu stało się o niej głośno, jak również o samym autorze, wtedy dwudziestodwulatku. Co więcej, na początku 1958 roku Marek Hłasko otrzymał za nią Nagrodę Literacką Wydawców – przyznano ją pierwszy raz po II wojnie światowej.

Chyba każdy początkujący pisarz, który kończy tworzyć swoje dzieło marzy, by jego pierwsza książka zyskała na popularności. Hłasce się to udało, zawarł bowiem w swoim zbiorze opowieści, które na długo zapadają w pamięć. Jeśli miałbym wymieniać historie, które zrobiły na mnie szczególnie wrażenie, wskazałbym cztery (zbiór zawiera 16 opowiadań): “Baza Sokołowska”, tytułowe opowiadanie, “Śliczna dziewczyna” oraz “Pętla”.

Jeśli nigdy nie czytaliście Marka Hłaski, uważam, że warto zacząć od jego debiutu. Jestem bowiem przekonany, że nawet dziś ten zbiór zrobi na was wrażenie zarówno stylem, jak i historiami, które zawiera. Dlatego zachęcam do lektury, szczególnie, że teraz można przeczytać „Pierwszy krok w chmurach” nawet na czytniku czy tablecie, w formacie mobi albo epub :-)

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *