Kindle Worlds, czyli jak zarabiać na pisaniu opowiadań

Opublikowano 27 czerwca 2013 w: O pisaniu, Pieniądze | 9 komentarzy

Kindle WorldsAmazon uruchomił Kindle Worlds – platformę wydawniczą, która pozwala zarabiać twórcom opowiadań fanowskich (tzw. fan fiction albo fanfiki). Według mnie to świetna wiadomość.

Czym są fanowskie opowiadania? To teksty, które wykorzystują stworzone przez kogoś innego postaci albo dzieją się w znanym uniwersum (np. „Gwiezdne Wojny”). I z tego właśnie powodu opowiadania z gatunku fan fiction nie mogą być sprzedawane, gdyż prawo autorskie chroni interesy  twórców danego świata i bohaterów. Pojawił się jednak sposób, by legalnie móc sprzedawać tego typu opowieści.

Jak sprzedać opowiadanie inspirowane bestsellerem?
Amazon pod koniec maja poinformował, że podpisał odpowiednie licencje z firmą Alloy Entertainment należącą do koncernu Warner Bros. Television i dzięki temu w Kingle Worlds mogą się pojawić opowiadania inspirowane takimi bestsellerami jak “Pamiętnikami Wampirów” L.J. Smith, “Plotkara” Cecily von Ziegesar czy “Słodkie kłamstwa” autorstwa Sary Shepard.

Wybór na początku był ograniczony, ale wystarczył miesiąc, by Amazon pochwalił się kolejną umową, tym razem z Valiant Entertainment. Dzięki niej możemy osadzać akcję w światach stworzonych przez takich autorów jak  Hugh Howey, Barry Eisler, Blake Crouch i Neal Stephenson. Szczegóły znajdziecie w informacji prasowej.

Co z tego wynika? Jeśli lubicie np. “Pamiętniki wampirów” i zainspirowani książkami bądź serialem napisaliście opowiadanie z Eleną, Stefanem czy Damonem w roli głównej, teraz macie szansę (oczywiście po przetłumaczeniu tekstu na język angielki) na tym zarobić!


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


“New stories inspired by books, shows, movies, comics, music, and games people love” – to hasło Kindle Worlds. Ale uwaga: opierając się na którymkolwiek licencjonowanym świecie należy przeczytać zbiór zasad zwany Content Guidelines. Dotyczy on każdego Uniwersum, dlatego przeczytajcie go zanim w ogóle zaczniecie pisać, byście potem nie byli zdziwieni, że tekst został odrzucony. Dla przykładu: opowiadania pornograficzne nie są akceptowane.

Ile można zarobić na pisaniu opowiadań?
Teksty będą sprzedawane tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Standardowa stawka dla autora opowiadania powyżej 10 tysięcy słów to 35%. Za teksty pomiędzy 5000 a 10 000 słów otrzymacie honorarium w wysokości 20% finalnej ceny (przeważnie wynoszącej 99 centów).

Ceny będzie ustalał Amazon Publishing. Koszt jednego opowiadania ma wahać się od 99 centów do czterech dolarów (dokładnie 3.99 dolarów). Co miesiąc będziecie otrzymywać mailem raport z informacją, ile zarobiliście oraz ile sprzedaliście kopii swojego opowiadania. Więcej informacji przeczytacie na stronie Amazon.com .

Self-publishing i Kindle Worlds = wielki potencjał
Nowa akcja Amazona to świetny pomysł zarówno dla pisarzy, jak i fanów danego tytułu. Twórcy będą mogli zarabiać na swojej fascynacji jakimś tytułem, bez obawy jeśli chodzi o aspekty prawne czy finansowe, natomiast czytelnicy otrzymają nowe przygody osadzone w świecie, który znają i lubią.

Poza tym, pisarze mogą w ten sposób dotrzeć do nowych czytelników. Dla przykładu: napiszę opowiadanie inspirowane “Pamiętnikami wampirów”, komuś się spodoba mój styl pisania i zobaczy, co jeszcze napisałem. I kupi kolejny tekst. Oczywiście wszystko przy założeniu, że swoje opowiadania i książki będziecie tłumaczyć na język angielski. Ale jeśli w ten sposób macie szansę sprzedać więcej egzemplarzy swojej twórczości – warto to rozważyć.

Dla Amazona duże brawa za ten ruch.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

9 komentarzy

 1. Panie Wojtku zaczęłam pisac opowiadania o swoim życiu z Arabem chciała bym się dowiedzieć czy mogłabym na tym choć troche zarobić i gdzie to wysłać pozdrawiam

  • Pani Aneto, jeśli opowiadań będzie na tyle dużo, by można było je wydać w postaci zbioru, zachęcam do wysyłania swojego dzieła do odpowiednich Wydawnictw. Kto wie, może się uda :-) Innym rozwiązaniem może być samodzielnie wydanie je w postaci ebooka.
   Pozdrawiam!

 2. Witam, jak postępować jeśli opowiadanie jest bardzo rozbudowane i mimo, że mówię po angielsku to nie studiuje filologii angielskiej, więc moje opowiadanie straci na wartości, gdy będę chciał je samodzielnie przetłumaczyć? Do kogo mam się zwrócić o współpracę przy tłumaczeniu?

  • Cześć, możesz zrobić dwie rzeczy: przetłumaczyć samemu, a potem oddać do redakcji albo zlecić tłumaczenie tekstu. Poszukaj ogłoszeń tłumaczy, by zorientować się, jakie są stawki za stronę. Pozdrawiam!

 3. Fajna opcja! Czekam na więcej pomysłów, jak można zarobić na pisaniu. I jak można alternatywnie wydać książkę, nie licząc na duże wydawnictwa :)

  • Dzięki za komentarz. Niedługo opublikuję kolejny tekst, jak można zarobić na pisaniu. A także, jak samemu wydać e-booka. Zapraszam do częstych odwiedzin :)

 4. Kto zajmie się redakcją tych opowiadań? ;]

  • Bagienny, jeśli nie masz zaprzyjaźnionego redaktora, który mógłby Ci pomóc, to albo kogoś wynajmujesz traktując to jako inwestycję, albo sam musisz zadbać o wszystko. Amazon Ci w tym nie pomoże. Zastrzega wręcz, że z powodu złej redakcji opowiadanie będzie odrzucone.

   • Nie myślałem o sobie jako osobie publikującej, tylko postawiłem się w roli klienta ;]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *