Remigiusz Mróz: O pisaniu. Na chłodno – recenzja książki

Opublikowano 31 grudnia 2018 w: O pisaniu, Polecane książki | 2 komentarze

Popularny polski pisarz zdradza, w jaki sposób trafił na literacki szczyt oraz dzieli się wskazówkami, jak tworzyć dobre, wciągające opowieści, czyli Remigiusz Mróz pisze o pisaniu. Na chłodno :)

Mróz postanowił podzielić się własną historią, czyli opowiedział jak wyglądała jego droga do sukcesu. Bo to, że autor z Opola faktycznie osiągnął niesamowity sukces raczej nikt nie wątpi – jego książki sprzedają się w setkach tysięcy egzemplarzy! Sama prawnicza seria z Joanną Chyłką to ponad półtora miliona sprzedanych książek.

“O pisaniu. Na chłodno” to również zbiór porad, jak powinno się pisać, by stworzyć ciekawą, dobrze skonstruowaną historię, która wzbudzi emocje wśród czytelników.

Autor przyznaje, że nie ma uniwersalnego sposobu na nauczenie kogokolwiek pisania, ani zbioru wytycznych, które należy spełnić, by mieć zagwarantowany sukces. O czym jest zatem książka Mroza? “Przede wszystkim wiwisekcją samego procesu twórczego, która towarzyszy mi od początku własnej przygody z pisaniem. Starałem się przeanalizować wszystkie elementy własnego warsztatu i zebrać wnioski, do jakich doszedłem na przestrzeni lat. Chciałem ponadto przyjrzeć się wszystkim tym poradom, na które sam trafiłem i z których czerpałem na początku swojej drogi. Część okazała się dla mnie kluczowa, inne pozwoliły na wykształcenie własnych metod, a niektóre zupełnie odrzuciłem.”

Czytaliście “Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga? Jeśli nie, gorąco was do tego zachęcam (oto moja recenzja). Jest to rewelacyjnie napisana książka, w której autor dzieli się historiami ze swojego życia, jak również zdradza tajniki warsztatu popierając to konkretnymi przykładami. Remigiusz Mróz, który wielokrotnie wspomina Kinga i jego poradnik, zrobił podobnie i swoje dzieło również podzielił na dwie części.

Autobiografia
Najpierw więc w „O pisaniu. Na chłodno” czytamy o młodości, dojrzewaniu i kluczowych momentach w życiu młodego Remigiusza Mroza, które zaważyły na jego dalszej karierze. Dowiadujemy się o inspirujących lekturach, cennych doświadczeniach oraz pierwszych próbach literackich. Jest to bardzo interesująca lektura, tym bardziej, że dotyczy rodzimego pisarza, więc możemy przypomnieć sobie, co sami robiliśmy w tym czasie.

Czytając pierwszą część “Jak pisać?” można dowiedzieć się wiele o życiu Kinga i okresie, w jakim zaczynał karierę. Jednak dalej jest to świat, który tak naprawdę znam tylko z książek czy filmów. Natomiast czasy, o których pisze Mróz w “O pisaniu. Na zimno”, przywołują u mnie wspomnienia, bo sam je przeżyłem (jestem nieco starszy od niego).

Warto dowiedzieć się, jak Mróz zaczynał swoją karierę pisarza, jakie decyzje musiał podjąć, z czego zrezygnował, by móc skupić się na tworzeniu kolejnych historii.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Według mnie jest to inspirująca książka, tym bardziej, że autor udowadnia, że konsekwencją, ciężką pracą, nieustannym doskonaleniem swojego warsztatu można stać się dobrze opłacanym rzemieślnikiem słowa w Polsce. Jeśli zatem marzycie o zostaniu pisarzem i chcecie poświęcić tej pracy swoje życie, próbujcie! I niech was nie zniechęcają argumenty w stylu, że w naszym kraju mało kto czyta, jeszcze mniej kupuje książki, a tak w ogóle codziennie wychodzi tyle dzieł, że nie ma sensu tworzyć kolejnego.

Dlatego pisz! A jeśli obawiasz się, że nie wyjdzie z tego nic dobrego i stracisz tylko wiele miesięcy ze swojego życia? Mróz ma na to radę: “Dziś wiem, że kiedy tylko pojawia się ten wredny głos z tyłu głowy, należy go zignorować. […] Najlepiej skupić się na fragmencie, nad którym tego dnia pracujemy, i nie myśleć, ile jeszcze przed nami. Nie da się tego ot tak wyplewić – porażenie ogromem pracy uderza mnie, ilekroć zabieram się do czegoś nowego. Im dłużej jednak zajmuję się pisaniem, tym łatwiej mi ten głos wyciszyć. A im cichszy się staje, tym łatwiej się pisze“.

Warsztat pisarza
Druga część „O pisaniu. Na chłodno”, jak przyznaje sam Mróz, jest uaktualnionym, rozszerzonym i o wiele bardziej rozbudowaną wersją kursu pisania, który prowadził przez osiem miesięcy na portalu Lubimy Czytać. Całość składa się z dziesięciu rad, które “powinny pomóc tym wszystkim, którzy rozmyślają o napisaniu swojej książki, są już w trakcie lub borykają się z fazą przedwydawniczą“.

Oto dekalog Remigiusza Mroza:
1. Czytaj
2. Pisz
3. Redaguj
4. Usuwaj
5. Powiedz więcej, mówiąc mniej
6. Zrób porządny research
7. Używaj prostego języka
8. Zachowaj dystans
9. Pisz tak, żeby nie móc się oderwać
10. Nie słuchaj innych autorów

Mróz opowiada o wszystkich kluczowych zagadnieniach, które należy brać pod uwagę planując napisać książkę. Porusza takie tematy jak planowanie powieści (czy w ogóle warto), konstruowanie bohaterów, jaką wybrać narrację, jak tworzyć dialogi, itp. Dobrze się to wszystko czyta, jednak według mnie w części warsztatowej jest za mało konkretnych przykładów. Szkoda, że Mróz nie pokazał kilku swoich fragmentów przed i po redakcji i na ich podstawie nie wyjaśnił dlaczego dokonał takiej, a nie innej zmiany.

Czy warto przeczytać tę książkę? Zdecydowanie tak. I to z jednego powodu – by dowiedzieć się, w jaki sposób polski pisarz osiągnął sukces. Wielokrotnie mówiłem, że pisarz musi przede wszystkim pisać i czytać innych. Remigiusz Mróz w 100% to potwierdza. To, w jaki sposób przeorganizował swoje życie, poświęcił się pisaniu i wytrwał w tym postanowieniu jest imponujące. I inspiruje. Naprawdę.

Nie znajdziesz w tej książce przepisu na bestseller, bo taki zwyczajnie nie istnieje” – wyjaśnia już na początku Mróz. “To, co mogę Ci zaoferować, to bilet do świata mojego pisarstwa. Postaram się pokazać Ci, co sprawdza się w moim wypadku, co sprawia, że z przyjemnością przykuwam się do klawiatury na długie godziny i co pozwala mi pisać właściwie bez przerwy, dzień w dzień, przez cały rok” – zaznacza.

Jeśli szukacie stricte wskazówek warsztatowych dalej polecam przede wszystkim poradnik „Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować” Dwighta Swaina – o wiele więcej z tego wyciągniecie. Następnie przeczytajcie “Jak pisać. Poradnik rzemieślnika” Kinga. A potem sięgnijcie po Mroza. I tak zmotywowani zacznijcie w końcu pisać :-). Powodzenia!

Informacje o książce “O pisaniu. Na chłodno” – autor: Remigiusz Mróz, wydawnictwo: Czwarta strona, liczba stron: 299, cena: przegląd ofert w e-sklepach poniżej. Książka dostępna również jako ebook (epub i mobi).

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

2 komentarze

  1. Nie oszukujmy się – twórczość Mroza wysokich lotów raczej nie jest. Sukces może odniósł, ale nie nazwałabym go literackim, a raczej komercyjnym. Podejrzewam, że 90% tego sukcesu to było wypromomawnie autora przez kogoś. Ale taka osobliwość, że ktoś kto sam pisze zaledwie poprawnie, instruuje innych, jak pisać – interesująca.

  2. Ja osobiście polecam :)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *