Agnieszka Suchowierska: Mat i świat – czyli przygody sympatycznego misia

Opublikowano 16 grudnia 2016 w: Polecane książki | 2 komentarze

Napisanie ciekawej bajki dla dzieci to duża umiejętność. Jeśli więc myślicie o własnej opowieści dla najmłodszych, najpierw poznacie innych autorów tworzących w tym gatunku. Jednym z nich jest Agnieszka Suchowierska, której dzieło Mat i świat zostało uhonorowane Nagrodą Literacką Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY oraz wyróżnione w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Głównym bohaterem jest sympatyczny, ciekawy otaczającego go świata, przyjaźnie usposobiony pluszowy miś, który powstaje w chińskiej fabryce zabawek. Jest zadowolony ze swojego losu, chętnie poznaje nowe miejsca i wszędzie tam, gdzie jest, stara się z każdym zaprzyjaźnić.

Okazji ma mnóstwo, bowiem Chiny to dopiero początek jego przygód – stylowo ubrany i pięknie zapakowany zaczyna swoją podróż…

Nie chcę zdradzać szczegółów, lepiej samemu przeczytać całość :-) Powiem tylko, że przyjazny pluszak – w wyniku różnych, czasami zaskakujących. zdarzeń – pozna rodziny z różnych krajów, o odmiennym statusie społecznym i materialnym. Tym samym autorka umiejętnie, w trakcie opisywania kolejnych perypetii bohatera, porusza różne istotne tematy (m.in. praca nieletnich), o których warto rozmawiać ze swoimi dziećmi.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Wydaje mi się, że będzie to dobry punkt wyjścia, chociaż czasami autorka zbyt zero-jedynkowo opisuje pewne sytuacje (przez to trudniej w nie uwierzyć albo tylko podgłębią stereotypowe postrzeganie pewnych osób/zjawisk). Podoba mi się natomiast, że w książce znajdują się krótkie definicje co trudniejszych słów, dzięki czemu najmłodsi mogą nauczyć się czegoś nowego.

Na uwagę zasługują również ilustracje Tomasza Kaczkowskiego, które idealnie uzupełniają opowieść autorki. Miś w jego wykonaniu idealnie współgra w tekstem Agnieszki Suchowierskiej, choć mi i tak najbardziej podoba się Szczur :-)

“Mat i świat” opiera się na interesującym pomyśle – jest to opisanie perypetii pluszowej zabawki od chwili jej powstania, przez pierwszego właściciela, do kolejnych. Pokazuje to, że dany przedmiot może mieć drugie czy trzecie życie, jeśli tylko jej na to pozwolimy.

Jest to również dobra lekcja wyobraźni. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i spróbować uświadomić sobie, jaki wcześniej los spotkał przedmioty, które są wokół nas – skąd pochodzą, kto je zrobił, jak dostały się do naszego kraju, itp. Może to być punkt wyjścia do napisania ciekawej opowieści (np. kryminalnej, obyczajowej czy romantycznej).

Warto przeczytać ją z młodszym czytelnikiem. Autorce udało się połączyć ciekawą historię, z ważnymi zagadnieniami, o których warto porozmawiać po skończonej lekturze. Polecam, także na prezent :)

Informacje o książce “Mat i świat” – autor: Agnieszka Suchowierska, Tomasz Kaczkowski (ilustracje), wydawnictwo: Krytyka Polityczna, liczba stron: 64, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

2 komentarze

  1. Udanego kolejnego roku! Dzięki za wpisy w tym roku i jak najwięcej nowych w nowym! :)

    • Dziękuję za komentarz! Również życzę udanego 2017 roku! :-)
      PS. Wkrótce nowy wpis ;-)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *