B. A. Paris: Za zamkniętymi drzwiami – recenzja

Opublikowano 23 marca 2020 w: Polecane książki | 1 komentarz

Obecnie trwa kwarantanna i social distancing, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, więc powieść o tytule Za zamkniętymi drzwiami wydaje się idealną propozycją dla osób przebywających całe dni w domu ;-). A tak na poważnie, przeczytajcie fascynujący debiut B. A Paris i przekonajcie się, jak bardzo pozory mogą mylić.

Książka liczy trzysta stron i jestem przekonany, że tak jak ja – skończycie ją bardzo szybko, bowiem trudno oderwać się od tej historii.

Autorka prowadzi opowieść dwutorowo – opisuje Teraz i Kiedyś, odsłaniając stopniowo, jak z jednej strony wygląda obecne życie Grace, głównej bohaterki, i z drugiej, jak w ogóle doszło, że znalazła się pułapce, którą zastawił jej niedawno poślubiony mąż, Jack.

Nie chcę zdradzać żadnych szczegółów, ponieważ od pierwszego rozdziału widać, że powieść jest świetnie zaplanowana, gdzieniegdzie pojawiają się drobne informacje, które każą zastanowić się nad tym czego jesteśmy świadkami. Dlaczego Grace stresuje się podczas przyjęcia ze znajomymi Jacka, dlaczego wykorzystuje okazję i zajada się czekoladkami, chociaż przed chwilą straciła nadzieję, że jeszcze kiedykolwiek zobaczy te słodycze.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Konstrukcyjnie jest to prosta opowieść, z minimalną liczbą postaci i miejsc, ale tak naładowana emocjonalnie, że trudno oderwać się od przeczytania kolejnego rozdziału. Dlatego nie róbcie tego, co ja, czyli nie zaczynajcie czytać Za zamkniętymi drzwiami w nocy, bo pójdziecie spać o wiele później niż planowaliście ;-)

Wydaje mi się, że książka Paris fascynuje, ponieważ zawiera w sobie pewną dozę prawdopodobieństwa. Owszem, chciałoby się wierzyć, że nigdy do czegoś takiego nie mogłoby dojść, ale po zastanowieniu możemy sobie wyobrazić, że jednak gdzieś, kiedyś, podobna historia, niestety, mogłaby się wydarzyć.

I to jest właśnie najbardziej przerażające w tej historii. Dlatego Za zamkniętymi drzwiami z 2016 roku to jeden z lepszych debiutów, jakie ostatnio czytałem. Wiem, że w przyszłości sięgnę po kolejne powieści B. A. Paris – Na skraju załamania i Pozwól mi wrócić. Oby były tak samo dobre, jak jej pierwsza powieść!

PS. Przy okazji, jeśli lubicie czytać debiutanckie powieści, zachęcam do sięgnięcia po moją pierwszą książkę – Porachunki :-)

Informacje o książce Za zamkniętymi drzwiami – autor: B. A. Paris, wydawnictwo: Albatros, tłumacz: Janusz Ochab, liczba stron: 301, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Powieść dostępna jest również jako ebook (mobi i epub)

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

1 komentarz

  1. Przeczytałam w jeden wieczór/noc

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *