Rewelacyjny polski thriller Leszka Hermana: Sedinum – recenzja książki

Opublikowano 7 maja 2016 w: Polecane książki | 8 komentarze

Oto polska powieść sensacyjna, którą będziecie pamiętać przez długie lata. Leszek Herman zadebiutował, liczącą 800 stron, książką pełną przeróżnych historii, bohaterów i zwrotów akcji. Całość czyta się świetnie. Poznacie Sedinum. Wiadomość z podziemi.  

Debiutancka powieść Leszka Hermana zaczyna się mocnym akcentem, bo zawaleniem się części podziemnego parkingu nowoczesnego biurowca w centrum Szczecina, a potem jest jeszcze ciekawiej, wraz z kolejnymi informacjami, które zdobywają główni bohaterzy, a my razem z nimi.

Okazuje się bowiem, że katastrofa budowlana odsłoniła wejście do nieznanych podziemi, gdzie stoi niemiecka ciężarówka z czasów II wojny światowej, z trupem kierowcy i tajemniczą skrzynią na pace.

Pytanie, kto to jest, dlaczego się tutaj znalazł i jakim cudem wszedł z posiadanie skarbu, który próbował wywieźć podziemnym tunelem?Odpowiedzi próbuje ustalić dziennikarka, która przez przypadek znalazła się w centrum wydarzeń, architekt odpowiadający za budynek i potomek starej pomorskiej rodziny, któremu wydaje się, że zna tożsamość kierowcy.

Nic nie jest jednak proste. Odpowiedzi na powyższe pytania rodzą kolejne, cała historia zaczyna komplikować się z dnia na dzień, szczególnie, że zawartością ciężarówki zaczyna interesować się coraz więcej osób. I znaleziony zostaje kolejny nieboszczyk…

Szczecin miejscem fascynującej opowieści
Czasami Leszka Hermana porównuje się do Dana Browna. I muszę przyznać, że jest to dobre porównanie, biorąc pod uwagę, że twórczość Amerykanina wykorzystywana jest później przez dane miasto do promocji.

Tak samo powinno być z „Sedinum”, gdyż akcja debiutanckiej powieści Leszka Hermana osadzona jest w Szczecinie. I nie jest to powierzchowne wykorzystanie tej miejscowości, lecz z każdą kolejną stroną widać, że autor ma olbrzymią wiedzę o Szczecinie i umiejętnie przekazuje ciekawe fakty dotyczące, czy to konkretnych budynków (Herman jest z wykształcenia architektem), czy wydarzeń, które się tutaj rozgrywały na przestrzeni wieków.

Przyznam, że nie weryfikowałem na bieżąco informacji historycznych, które pojawiają się w książce. Zamiast tego dałem się porwać opowieści i byłem zachwycony, jak dobrze i wiarygodnie skonstruował ją w swojej debiutanckiej powieści Leszek Herman.

Nie tylko mamy do czynienia z fascynującą i intrygującą fabułą, ale również z ciekawymi postaciami i sprawną narracją. Czasami mogą razić zbędne kolokwializmy i oklepane związki frazeologiczne, ale w niczym nie umniejszają one przyjemności z czytania tak dobrego polskiego thrillera, jakim jest “Sedinum. Wiadomość z podziemi”.

Dlatego zachęcam do lektury! Co więcej, po przeczytaniu debiutu Hermana mam ochotę znów odwiedzić Szczecin i przejść się po miejscach opisanych w książce. Jestem przekonany, że inaczej spojrzałbym teraz na niektóre budynki :-).

Informacje o książce “Sedinum. Wiadomość z podziemi” – autor: Leszek Herman, wydawnictwo: Muza, liczba stron: 798, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Powieść dostępna również jako ebook (mobi, epub).

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

8 komentarze

 1. Teraz czytam http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255742/pora-na-smierc – jest genialne :)

  • Dzięki za informację, tytuł zapisany :-)

 2. O autorze nieco słyszałam, ale nie wiedziałam o porównywaniu jego prozy do twórczości Dana Browna. Przyznaję, że mnie to bardzo mobilizuje do jak najszybszego przeczytania książki. Pozdrawiam :)

 3. Kurczę, Dan Brown był dla mnie ciut nużący. Z Twojej recenzji wynika, że ta taka nie jest. Może się skuszę :)

  • Wszystkie książki Dana Browna były dla Ciebie ciut nużące? Dla mnie najsłabszy był “Zaginiony symbol”. I warto się skusić na “Sedinum” :-)

   • Jego styl do mnie nie przemówił. Ale może teraz mój gust się zweryfikował ;)

    • Herman pisze jednak inaczej, więc śmiało sięgaj :-)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>