Joanna Dobkowska: Wygraj lepsze wcielenie – recenzja książki

Opublikowano 27 sierpnia 2016 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Jak wygląda życie po śmierci? Albo inaczej – jak mogłaby wyglądać pośmiertna egzystencja? Każdy pisarz ma możliwość przedstawienia swojej wizji i tak też czyni Joanna Dobkowska w debiutanckiej powieści Wygraj lepsze wcielenie.

Autorka z wykształcenia jest historykiem sztuki, pracuje jako dziennikarka i fascynuje się XIX wiekiem „z racji dynamiki, kontrastów oraz szybkich przemian – zarówno w sztuce, jak i  życiu codziennym, obyczaju, modzie”, jak napisano w oficjalnej notce.

Ja dodam od siebie – gdyż miałem okazję porozmawiać z pisarką osobiście – że jest to również osoba obdarzona ciekawym spojrzeniem na rzeczywistość, co widać także w książce „Wygraj lepsze wcielenie”.

Jest to bowiem powieść o zaświatach, a konkretniej o kilku bohaterach, którzy ku swojemu zdziwieniu trafili w to miejsce. I okazuje się, że jest ono zupełnie inne niż wyobrażali go sobie za życia. Są więc podwójnie zaskoczeni swoją nową sytuacją. Miał być spokój, a zaczyna się codzienna rutyna, by utrzymać się w tej dziwnej krainie…


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Nie zdradzę więcej, gdyż mam wrażenie, że odebrałoby to przyjemność z samodzielnej lektury. Dodam tylko, że tytułowe „Wygraj lepsze wcielenie” to loteria, w której można wygrać możliwość powrotu z zaświatów.

I oczywiście większość osób w nią gra, przepuszczając jedyną dostępną tam walutę. Tym samym bogaci się jedna osoba, kosztem innych. Rodzi to konflikty, które zaczynają rzutować na całą społeczność zaświatów. Mówiąc w skrócie – mamy do czynienia z walką o władzę, każdymi dostępnymi metodami.

Poznajemy więc wizję życia pośmiertnego, która zamiast przynosić ukojenie, jest raczej spotęgowaniem tego, jak wygląda otaczający nas świat. Całość napisana jest lekkim językiem, czyta się dobrze i szybko (szkoda, że to tylko 180 stron). Jeśli planujecie napisać historię rozgrywającą się w zaświatach, warto najpierw zobaczyć, jak zrobiła to Dobkowska. Uważam bowiem, jak już kilkukrotnie pisałem, że należy znać innych twórców, którzy piszą o podobnej tematyce.

A jeśli zainteresuje was ten debiut, to w tym roku ma ukazać się druga powieść autorki, zatytułowana „Medium”.

Informacje o książce Wygraj lepsze wcielenie – autorka: Joanna Dobkowska, wydawnictwo: Volumen Oficyna Wydawnicza, liczba stron: 180, rok wydania: 2009, cena: przegląd cen w e-sklepach poniżej. Fragment powieści możecie przeczytać w serwisie Reading Space.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *