Joanna Dobkowska: Wygraj lepsze wcielenie – recenzja książki

Opublikowano 27 sierpnia 2016 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Jak wygląda życie po śmierci? Albo inaczej – jak mogłaby wyglądać pośmiertna egzystencja? Każdy pisarz ma możliwość przedstawienia swojej wizji i tak też czyni Joanna Dobkowska w debiutanckiej powieści Wygraj lepsze wcielenie.

Autorka z wykształcenia jest historykiem sztuki, pracuje jako dziennikarka i fascynuje się XIX wiekiem „z racji dynamiki, kontrastów oraz szybkich przemian – zarówno w sztuce, jak i  życiu codziennym, obyczaju, modzie”, jak napisano w oficjalnej notce.

Ja dodam od siebie – gdyż miałem okazję porozmawiać z pisarką osobiście – że jest to również osoba obdarzona ciekawym spojrzeniem na rzeczywistość, co widać także w książce „Wygraj lepsze wcielenie”.

Jest to bowiem powieść o zaświatach, a konkretniej o kilku bohaterach, którzy ku swojemu zdziwieniu trafili w to miejsce. I okazuje się, że jest ono zupełnie inne niż wyobrażali go sobie za życia. Są więc podwójnie zaskoczeni swoją nową sytuacją. Miał być spokój, a zaczyna się codzienna rutyna, by utrzymać się w tej dziwnej krainie…

Nie zdradzę więcej, gdyż mam wrażenie, że odebrałoby to przyjemność z samodzielnej lektury. Dodam tylko, że tytułowe „Wygraj lepsze wcielenie” to loteria, w której można wygrać możliwość powrotu z zaświatów.

I oczywiście większość osób w nią gra, przepuszczając jedyną dostępną tam walutę. Tym samym bogaci się jedna osoba, kosztem innych. Rodzi to konflikty, które zaczynają rzutować na całą społeczność zaświatów. Mówiąc w skrócie – mamy do czynienia z walką o władzę, każdymi dostępnymi metodami.

Poznajemy więc wizję życia pośmiertnego, która zamiast przynosić ukojenie, jest raczej spotęgowaniem tego, jak wygląda otaczający nas świat. Całość napisana jest lekkim językiem, czyta się dobrze i szybko (szkoda, że to tylko 180 stron). Jeśli planujecie napisać historię rozgrywającą się w zaświatach, warto najpierw zobaczyć, jak zrobiła to Dobkowska. Uważam bowiem, jak już kilkukrotnie pisałem, że należy znać innych twórców, którzy piszą o podobnej tematyce.

A jeśli zainteresuje was ten debiut, to w tym roku ma ukazać się druga powieść autorki, zatytułowana „Medium”.

Informacje o książce Wygraj lepsze wcielenie – autorka: Joanna Dobkowska, wydawnictwo: Volumen Oficyna Wydawnicza, liczba stron: 180, rok wydania: 2009, cena: przegląd cen w e-sklepach poniżej. Fragment powieści możecie przeczytać w serwisie Reading Space.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>