Fascynująca opowieść o drewnie i społeczeństwie – recenzja książki “Porąb i spal”

Opublikowano 3 marca 2016 w: Polecane książki | 6 komentarze

Nie sądziłem, że książkę, która jest reklamowana jako “wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie” określę słowem “fascynująca”. A jednak! “Porąb i spal” Larsa Myttinga czyta się z rosnącą ciekawością. Co więcej – wydaje mi się również, że może stać się inspiracją do niejednego opowiadania.

“Porąb i spal” to przetłumaczona już na 10 języków książka Larsa Myttinga, w której autor opisuje wszystko, co dotyczy drewna – są więc szczegóły rąbania, układania, suszenia, a także rodzaje drzew, pieców, siekier, itp. Nie jest to jednak “suchy” :-) poradnik, lecz opowieść o tym, jak drewno pozwala przetrwać ciężkie, zimowe miesiące w Norwegii.

Moim zdaniem jest to również inspirująca książka dla pisarza.

Jak pisałem w recenzji książki „Sztuka podstępu” Kevina Mitnicka: „Zdarza się, że czasami jedno przeczytane gdzieś zdanie bądź akapit sprawia, że mamy pomysł na opowiadanie lub powieść”. Tak jak książka Mitnicka jest ciekawa dla osób chcących stworzyć opowieść związaną z nowymi technologiami, tak dzieło Myttinga może okazać się punktem wyjścia dla dobrego thrillera albo powieści obyczajowej.

Mnie zaciekawił m.in. taki fragment: “norweski chłód zmusza ludzi do desperackich czynów, a poza tym przyzwyczailiśmy się do tego, że wszelkie towary są dostępne natychmiast i wszędzie. W miastach mamy tylko jedną pewną metodę zagwarantowania sobie niedrogich i wystarczających zapasów drewna na zimę – jest nią kupowanie go, zanim zrobi się zimno. W okresach silnego mrozu pracownicy składów drewna obserwują, jak desperacko zachowują się ludzie, gdy ogrzewanie prądem nie wystarcza, a magazyny drewna pustoszeją – gdy zaczyna być naprawdę zimno, wybucha panika.

To świetny punkt wyjścia do opowiadania albo wręcz powieści! Wyobraźcie sobie kilku bohaterów, którzy potrzebują drewna, by ogrzać mieszkanie. Z różnych powodów, np. choroba córeczki, której nie może przetransportować, albo obietnica ojca złożona rodzinie, że zabezpieczył ich na zimę, podczas gdy w rzeczywistości zapomniał kupić wcześniej więcej drewna, liczył na słabą zimę, a przychodzą mrozy, jakich od lat nie było. Jeśli żona i dzieci dowiedzą się, że złamał i tę obietnicę, wie, że nigdy już nie odzyska ich zaufania.

To pomysły na szybko, ale punkt wyjścia wydaje mi się interesujący. Jeśli ktoś chce się na nim oprzeć, proszę bardzo! :-)

Wracając do „Porąb i spal” – szczególnie ciekawe są historie ludzi, dla których drewno jest bardzo ważnym aspektem w ich życiu. Autor przybliża ich podejście do drewna, metody pielęgnowania i składowania. Jakże inne są to losy od większości z nas, którzy mieszkają w miastach i z drewnem mają niewiele wspólnego. Może dlatego jest to tak bardzo fascynująca lektura. Polecam. Naprawdę się zdziwicie, że książka o drewnie może być interesująca :-)

Informacje o książce Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie – autor: Lars Mytting, tłumaczenie z języka norweskiego: Witold Biliński, wydawnictwo: Smak Słowa, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Książka dostępna jest również jako ebook (mobi i epub). Dziękuję Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

6 komentarze

  1. Nie spodziewaliśmy się, że książka o drewnie może być taką “good story”, ale przeszła nasze oczekiwania! :) Faktycznie – niezła inspiracja do stworzenia powieści, szczególnie z fabułą osadzoną w zimnej Skandynawii.

  2. Widać, że drewno nie jest dla bohaterów jedynie przedmiotem, a kawałkiem życia lub materiałem, z którego można zdziałać “cuda”. Już słyszałam o tej pozycji i bardzo mnie ona zaciekawiła. Z dużą przyjemnością przeczytam. Pozdrawiam :)

    • Dziękuję za komentarz. Książkę czyta się naprawdę dobrze, nawet wtedy, gdy nie ma śniegu za oknem :-) Pozdrawiam!

  3. W Irlandii w większości domów są salony z kominkiem :) – na początku byłam zafascynowana – rzeczywiście super sprawa, dla kogoś kto wcześniej mieszkał w bloku, taki dom z kominkiem. Teraz akurat mieszkam w takim w którym kominek też jest ale można używać :( A co do książki to rzeczywiście autor miał ciekawy pomysł z tym punktem odniesienia do drewna i zbudowania wokół tego różnych ludzkich historii. Wyobrażam sobie że jest to książka w którą można się bardzo wczuć i stąd jej popularność, ale ten tytuł sugeruje że tylko dla mężczyzn?

    • Fakt, podtytuł jest niefortunny, bo sugeruje, że książka jest tylko dla mężczyzn. Oczywiście polecam ją każdemu. Dobrze się czyta i można dużo dowiedzieć się ciekawych rzeczy :-)

  4. Poradnik dla współczesnego drwala ;D Marzy mi się kominek z trzaskającym drewnem, zwłaszcza w takie dni, kiedy zima uparcie nie chce odpuścić… Myślę, że ta książka bardzo by pasowała do takiego wieczoru przy ogniu, wtedy historie układałyby się same :)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>