Medium – recenzja powieści Joanny Dobkowskiej

Opublikowano 27 sierpnia 2017 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Ciekawa historia o kobietach z duchami w tle, tak mógłbym najkrócej opisać drugą powieść w dorobku Joanny Dobkowskiej.

Już debiutancka powieść Dobkowskiej – Wygraj lepsze wcielenie (zobacz moją recenzję) – zaskakuje zarówno tematem, jak i sposobem jego opisania. Tutaj jest podobnie, chociaż należy uzbroić się w cierpliwość, by móc w pełni docenić tę powieść. I to na dwóch poziomach.

Pierwszy dotyczy samej struktury – na samym początku nie bardzo wiadomo, czego dotyczy historia, a raczej co jest główną osią opowieści. Dopiero stopniowo, gdy lepiej poznajemy Ilzydę von Taffel, główną bohaterkę, jak również pozostałe postaci, zaczynamy doceniać cały zamysł autorki.

Drugi poziom tyczy się samego języka – najpierw trudno wejść w świat z początku XXI wieku opisywany przez Dobkowską, trzeba dać sobie nieco czasu (przynajmniej jak tak miałem), by “przesiąknąć” tym słownictwem, sposobem mówienia i dać się porwać opowieści. Po pewnym czasie jednak jest już tylko lepiej i chce się jak najszybciej doczytać “Medium” do końca.

Oto oficjalny opis powieści:
W opustoszałym nadmorskim kurorcie, tuż przed wybuchem I wojny światowej, w atmosferze tajemnicy i modnego wówczas okultyzmu przeplatają się losy matki – spirytystycznego medium i jej zbuntowanej córki. Bohaterki kontaktują się ze światem nadprzyrodzonym, który – być może – jest jedynie wytworem ich wyobraźni lub obłędu.”


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Ten zniszczony budynek położony tuż przy plaży ma swoją mroczną tajemnicę, którą stopniowo – wraz z bohaterką – odkrywamy…

Cofnijmy się o sto lat
Joanna Dobkowska, która z wykształcenia jest historykiem sztuki, interesuje się ponadto średniowiecznymi heretykami, historią magii i okultyzmu, a także życiem społecznym i prasą kobiecą XIX wieku.

Odnoszę wrażenie, że to właśnie dzięki swojej specjalistycznej wiedzy autorka była w stanie stworzyć, albo inaczej – oddać klimat jaki panował na początku XX wieku, jak również, co to znaczy zajmować się magią i duchami w tamtym czasie oraz sugestywnie pokazać, jak wyglądała wtedy sytuacja kobiet.

Jest to książka o relacjach między matką, a córką, w dużej mierze również o duchach, choć mam wrażenie, że przede wszystkim jest to opowieść o pragnieniu bycia kochanym, próbie życia według własnych marzeń i nieustannym dążeniu do szczęścia, ponad wszelkie przeciwności losu. I konfrontacji z osobami, które żyją według schematu i nie dają prawa innym, szczególnie tym, którzy nie oglądają się na oczekiwania reszty społeczeństwa, do życia po swojemu.

Dobrze to widać w “Medium”, gdyż autorka sugestywnie oddaje klimat małego miasteczka, w której przyszło żyć głównej bohaterce, gdzie wszyscy wiedzą o sobie wszystko i nieustannie komentują każdy ruch.

Jest to interesująca powieść, ciekawie napisana, smutna w wydźwięku, do której trzeba się jednak przekonać. Ale gdy już wejdziecie w świat stworzony przez Joannę Dobkowską, jestem przekonany, że zapamiętacie go na długo.

Informacje o książce Medium – autorka: Joanna Dobkowska, wydawnictwa: Arkady, liczba stron: 317, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *