Melinda Leigh: Proś o wybaczenie – recenzja książki

Opublikowano 30 września 2019 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Połączenie romansu z thrillerem prawniczym i kryminałem – tak w skrócie można określić pierwszą część cyklu o byłej prokuratorce Morgan Dane autorstwa Melindy Leigh. Ciekawe połączenie. Warto sprawdzić, jaki wyszedł efekt końcowy tej kombinacji.

Melinda Leigh wydała już sześć części przygód byłej pani prokurator. W Polsce, jak na razie, za sprawą wydawnictwa Editio będzie można przeczytać trzy pierwsze tomy (najpierw “Proś o wybaczenie”, potem “Jej ostatnie pożegnanie”, a “Kości nie kłamią” są właśnie w przygotowaniu).

Jeśli więc polubicie Morgan Dane, możecie od razu sięgnąć po kolejną część :-).

Proś o wybaczenie – opis książki
Morgan Dane próbuje ułożyć sobie życie po śmierci męża na misji w Iraku, by zapewnić trzem córeczkom wszystko, co najlepsze. Przyjmuje ofertę pracy w prokuraturze i wkrótce ma zacząć nowy rozdział swojej kariery, kiedy miasteczkiem Scarlet Falls wstrząsa tragedia.

Opiekunka dzieci Morgan zostaje zamordowana. Oskarżony zostaje jej chłopak Nick, który jest synem sąsiada Dane. Dowody przeciwko niemu wydają się jednoznaczne, co sprawia, że mieszkańcy miasteczka od razu wydają na niego wyrok, a każda osoba, która wątpi w jego winę automatycznie staje się wrogiem społeczności.

Morgan Dane ma wątpliwości. Nie wierzy, by jej spokojny młody sąsiad mógł popełnić tak straszną zbrodnię. I podejmuje jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu. Postanawia zmienić stronę i z prokuratora staje się obrońcą, co wymaga od niej nie lada odwagi zważywszy, że wszyscy już osądzili Nicka.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Na szczęście ma przyjaciela, byłego policjanta, obecnie prywatnego detektywa, który postanawia jej pomóc. Razem zaczynają drążyć okoliczności morderstwa i powoli wychodzą coraz to nowe, szokujące informacje.

Jak zwiększyć zaangażowanie czytelnika
Melinda Leigh umiejętnie prowadzi akcję i stopniowo wzbudza coraz większe zainteresowanie czytelnika nie tylko, jak skończy się sprawa znalezienia prawdziwego sprawcy morderstwa, ale i jak potoczą się losy głównej bohaterki. Uważam, że to dobry zabieg. Pisarka nie skupia się jedynie na głównej osi fabularnej, ale raz na jakiś czas wtrąca wątki związane z życiem prywatnym protagonistki. Tym samym obserwujemy (ale i kibicujemy), jak Morgan Dane zmienia się na naszych oczach.

Do tego dochodzi realistycznie opisany klimat małego miasteczka, gdzie każdy pragnie jak najszybciej osądzić podejrzanego nie bacząc na jakiekolwiek dowody, które miałyby podważyć oskarżenie. Jest podejrzewany, a więc jest i winny. Tutaj domniemanie niewinności nie działa, co tym bardziej przeraża, gdy autorka pokazuje, jakie mogą być tego konsekwencje.

Jedyne, co rozczarowuje w powieści “Proś o wybaczenie” to finał. Owszem, jest zaskakujący, ale strasznie uproszczony, tak jakby Leigh chciała jak najszybciej skończyć już książkę i zająć się kolejną historią. Za łatwo wszystko się toczy. Zbyt prosto. Aż nie chce się wierzyć, że w ten sposób cała opisana na ponad trzystu stronach historia się kończy. Szkoda.

Ale i tak polecam sięgnięcie po pierwszą część cyklu o Morgan Dane, bowiem warto zobaczyć, jak można napisać kryminał o szokującej zbrodni wplatając w niego również elementy romansu i thrillera prawniczego.

Informacje o książce Proś o wybaczenie – autor: Morgan Dane, tytuł oryginału: Say You’re Sorry, tłumaczenie: Olga Kwiecień, wydawnictwo: Editio, liczba stron: 315, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Powieść dostępna również jako ebook.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *