Stephen King: Outsider – recenzja powieści

Opublikowano 24 września 2018 w: Polecane książki | 4 komentarze

Mistrz horroru kolejny raz pokazuje, że jest w świetnej formie! Outsidera czyta się szybko, bez wytchnienia i z coraz bardziej rosnącą ciekawością, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Polecam powieść każdemu fanowi Stephena Kinga.

Jak wiecie, uwielbiam twórczość tego autora, przeczytałem już chyba wszystkie jego powieści, opowiadania i książki niebeletrystyczne (polecam swój ranking dziesięciu najlepszych książek Stephena Kinga).

Jego przedostatnia książka, czyli “Śpiące królewny”, którą napisał wraz z synem Owenem, nie podoba mi się aż tak bardzo, jak jego inne powieści. Nie zaliczyłbym jej nawet do top 30 najlepszych powieści Kinga. Owszem, był sugestywnie oddany klimat małego miasteczka pogrążonego w kryzysie, wyraziste postaci, stopniowo narastający konflikt, jednak jako całość historia nie porywa czytelnika.

Co innego “Outsider”. Pierwsze sto pięćdziesiąt stron czyta się jednym tchem, dlatego warto zacząć lekturę najlepiej w sobotni poranek :-) Mniej więcej do połowy powieści trudno oderwać się od przeczytania kolejnego rozdziału, by dowiedzieć się, jak historia potoczy się dalej.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


O co w ogóle chodzi? Oto oficjalny opis książki:
W parku miejskim znaleziono zmasakrowane ciało chłopca. Liczni świadkowie i odciski palców nie pozostawiają żadnych wątpliwości: sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City. To Terry Maitland, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson nakazuje przeprowadzić natychmiastowe aresztowanie w świetle jupiterów. Maitland ma wprawdzie alibi, ale Anderson i prokurator okręgowy wkrótce zdobywają kolejny niezbity dowód: ślady DNA. Sprawa wydaje się oczywista.

Zaskakujący rozwój wypadków
Oczywiście nic nie jest tak proste i jasne, jak wydawało się na początku. “Outsider” to w połowie rewelacyjny kryminał, zaś w drugie połowie przeciętna opowieść grozy. Niestety stopniowo dynamika opowieści zwalnia i ten poziom utrzymuje się już aż do finału, który został potraktowany przez Kinga po macoszemu.

Nie zmienia to jednak faktu, że “Outsider” to ciekawa powieść, która pokazuje jak łatwo jesteśmy w stanie kogoś osądzić i jak trudno zmienić raz podjętą już decyzję, nawet gdy kolejne fakty, które wychodzą na światło dzienne, przeczą naszemu stanowisku.

Dlatego zachęcam do sięgnięcia po “Outsidera”. A ja już nie mogę doczekać się “Uniesienia”, kolejnej książki Kinga, która ma pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku!

Informacje o książce “Outsider” – autor: Stephen King, tłumaczenie:  Tomasz Wilusz, wydawnictwo:  Prószyński Media, liczba stron: 640, cena: informacje o cenie i promocjach w e-sklepach poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

4 komentarze

  1. Dla mnie numer 2 tego roku :D

  2. Uwielbiam twórczość Kinga:) Czekałam na recenzję tej książki i w końcu jest, teraz już wiem, że na pewno niedługo znajdzie się u mnie na półce:) Dam znać jak wrażenia, po przeczytaniu, pozdrawiam.

  3. Chyba wszystkie książki Kinga czyta się bez wytchnienia :)

  4. W końcu pojawiła się recenzja tej książki!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *