Seria Babylon – połączenie fikcji z rzeczywistością, czyli dobry pomysł na bestseller
Istnieją dylogie, trylogie, tetralogie, itp. Niektórzy pisarze wolą pisać tzw. samodzielne powieści, inni mają tak rozbudowaną historię, że dzielą ją na części. Są też tacy, którzy wolą, stworzywszy już pewien świat bądź bohaterów, opisywać dalsze ich losy. Imogen Edwards-Jones z kolei z powodzeniem powiela pewien pomysł na powieść.
Znacie tę pisarkę? Jeśli nie kojarzycie nazwiska, podpowiem: “Hotel Babylon” – książka, w której opisane są 24 godziny z życia menadżera luksusowego hotelu w Londynie, będąca podstawą do scenariusza popularnego serialu BBC pod tym samym tytułem. Rozpoczęła ona rewelacyjną serię książek z „Babylon” w tytule, której autorką jest właśnie Imogen Edwards-Jones.
Jest to według mnie świetny przykład, jak dobry pomysł można wielokrotnie i z powodzeniem wykorzystywać w kolejnych swoich dziełach. Co zrobiła Edwards-Jones? Postanowiła napisać o prawdziwych historiach krążących w danej branży umieszczając je w fikcyjnej rzeczywistości.
Wszystkie tajemnice branży hotelarskiej
Oto oficjalny opis „Hotel Babylon”: „Wszystko, o czym przeczytasz w Hotelu Babylon to prawda. Tylko imiona zostały zmienione – celowo, żeby ochronić bohaterów opowieści. Wszystkie anegdoty, postaci, wzloty, upadki, narkotyki, oszustwa, rozpusta są dokładnie tym, czego doświadczył Autor Anonimowy, manager pięciogwiazdkowego hotelu w Londynie, który spędził wiele lat pracując w najbardziej luksusowych hotelach”.
Nie jest to literatura faktu, lecz opowieść zmyślona, jednak bazująca na prawdziwych wydarzeniach, dlatego też z przyczyn prawnych akcja rozgrywa się w fikcyjnym Hotelu Babylon. Co więcej, autorka zastosowała dobre rozwiązanie – cała opowieść rozgrywa się w ciągu dwudziestu czterech godzin, czyli podczas jednej doby hotelowej.
Według mnie jest to rewelacyjny pomysł! Wszystko, co najciekawsze, najbardziej pikantne, obrazowe, śmieszne i intrygujące pisarka umieściła jako ciąg wydarzeń, przez to powieść czyta się bardzo szybko, szczególnie, że co chwila zdradzane są nam informacje o tym, jak funkcjonuje branża hotelowa. Niektóre z nich są wręcz szokujące. Tyle zdradzę :-).
Sprawdzony pomysł na bestseller
Imogen Edwards-Jones po wydaniu powieści „Hotel Babylon” kontynuowała prace nad kolejnymi tytułami z serii, zawsze współpracując przy tym z „Autorem Anonimowym”, czyli kimś, kto przez wiele lat pracował w danej branży. Oto powieści z serii Babylon napisane przez Imogen Edwards-Jones i Anonimowego Autora:
1. “Hotel Babylon” – rok wydania 2004, branża hotelarska (zobacz opis na Matras.pl).
2. “Air Babylon” – rok wydania 2005, branża lotnicza (zobacz opis).
3. “Fashion Babylon” – rok wydania 2006, branża modowa (zobacz opis na Merlin.pl).
4. “Beach Babylon” (Plaża Babylon) – rok wydania 2007, o luksusowych wakacyjnych resortach (zobacz opis).
5. “Pop Babylon” – rok wydania 2008, branża muzyczna (zobacz opis).
6. “Wedding Babylon” (Ślubny Babylon) – rok wydania 2009, branża ślubna (zobacz opis).
7. “Hospital Babylon” (Szpital Babylon) – rok wydania 2011 – funkcjonowanie szpitala (zobacz opis).
8. “Restaurant Babylon” (Restauracja Babylon) – rok wydania 2012 – gastronomia (zobacz opis).
Jak na razie pisarka wydała osiem powieści z serii Babylon – wszystkie ciekawe, ale jedne napisane lepiej, inne gorzej. Z trudem czyta się np. „Szpital Babylon” czy „Plaża Babylon”. Chociaż informacje w nich zawarte są bardzo interesujące, to jednak autorka nie znalazła dobrej „otoczki”, by sprawnie poprowadzić fabułę, która stała się tylko tłem do wyliczanki przeróżnych anegdotek.
Z kolei w przypadku np. „Air Babylon” czy „Fashion Babylon” uważam, że Imogen Edwards-Jones potrafiła zachować właściwe proporcje pomiędzy dobrą opowieścią samą w sobie, a ciekawostkami z opisywanej branży.
Wykorzystuj prawdziwe wydarzenia
Pomysł pisarki jest świetny, gdyż może go powielać zmieniając tylko opisywane branże, z których każda ma przecież swoje sekrety i sekreciki. Nie powinno więc dziwić, że Imogen Edwards-Jones co roku publikowała kolejną powieść z serii. Szczególnie, że taki zabieg opłaca się podwójnie – czytelnicy znający serię „Babylon” sięgną z ciekawości po kolejne tytuły. Inni z kolei, który nie znali wcześniej tej autorki, kupią konkretny tytuł, bo pracują w danej branży albo chcą się o niej czegoś dowiedzieć.
O czym jeszcze może napisać Imogen Edwards-Jones? Myślę, że tematów jest mnóstwo. Tak na szybko do głowy przychodzi mi branża pogrzebowa, reklamowa, motoryzacyjna czy finansowa. Lista mogłaby być jednak o wiele dłuższa.
Jestem również przekonany, że jest wielu czytelników, którzy z zainteresowaniem przeczytaliby opowieść osadzoną w naszych realiach. Może warto się nad czymś takim zastanowić? Oczywiście, nie chodzi mi o dosłowne wykorzystanie pomysłu Edwards-Jones, lecz byście pamiętali, że zawsze warto zrobić research o otoczeniu, w którym umieszczacie akcję (konkretnym mieście, miejscu pracy, branży, itp.). Tym samym, prócz interesującej historii, będziecie mogli również „przemycić” podczas opowieści wiele interesujących informacji. Jeśli zrobicie to umiejętnie, wasza powieść tylko na tym zyska.
Informacje o książce Hotel Babylon – autor: Imogen Edwards-Jones i Autor Anonimowy, tłumaczenie: Zuzanna Szwed, wydawnictwo: Pascal, liczba stron: 352.