“Panika” Jeffa Abbotta, czyli zwykła osoba w niezwykłych okolicznościach

Opublikowano 28 listopada 2013 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Jeff Abbott to amerykański pisarz thrillerów, który w ‘Panice’ idealnie wykorzystał schemat: przeciętny człowiek zostaje nieoczekiwanie wplątany w niebezpieczną sytuację i zmuszony jest walczyć, by dowiedzieć się prawdy o tym, co zaszło, pokonać przeciwników i wrócić do normalności.

Autor poszedł jednak o krok dalej – tak wymyślił historię i bohaterów, by maksymalnie zacieśnić związki między nimi. I słusznie, bowiem jeśli jest to sprawa osobista, motywacja protagonisty bardziej nas przekonuje, dzięki temu też łatwiej nam wczuć się w jego odczucia (na zasadzie, a co by było gdyby to mój ojciec został porwany, czy też bym odważył się zrobić to samo co on?).

Nie muszą to być koniecznie więzy krwi, może to być przyjaciel, ukochana osoba, krewny – ważne, by nie była to kompletnie obca osoba. To samo tyczy się porywacza. Niech nie będzie on opisany na zasadzie „jest wariatem i przez przypadek wybrał akurat mojego tatę”. Porwanie powinno mieć nieoczekiwane, ale sensowne wyjaśnienie w późniejszym etapie rozwoju akcji. Tak, jak zrobił to Jeff Abbott.

“Panika” – recenzja książki
Nie jest to klasyczna recenzja powieści, gdyż takich znajdziecie mnóstwo w sieci, szczególnie, że książka w Polsce dostępna jest od 2007 roku (tytuł w języku angielskim został wydany dwa lata wcześniej). Jedni czytelnicy/recenzenci są nią zachwyceni, drudzy lekko znudzeni lub wręcz rozczarowani.

Ja jednak zachęcam was do przeczytania tej książki, nie dlatego, że jest to ciekawa powieść, z wciągającą fabułą i zaskakującym finałem, choć uważam, że tak jest w istocie. Ma jednak ona również wady – jest zbyt powierzchowna, brak w niej istotnych szczegółów, które nadawałyby większej głębi i wiarygodności opowieści, a także ma zbyt szkicowo opisanych bohaterów i relacje między nimi.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Daje to w sumie łatwy i przyjemny w lekturze thriller, ale nic więcej. Chyba, że potraktujemy “Panikę” jako ciekawy materiał szkoleniowy do nauki konstruowania fabuły :) i właśnie dlatego warto przeczytać powieść Jeffa Abbotta.

O czym jest “Panika”?
Oto początek oficjalnego opisu książki (prezentuję tylko fragment, gdyż całość moim zdaniem zdradza za dużo szczegółów z rozwoju fabuły i psuje początkowy odbiór powieści, gdyż od razu wiemy więcej, niż główny bohater):

“Życie młodego filmowca, Evana Cashera, nigdy nie układało się lepiej. Przynosząca sukcesy i satysfakcję praca, wspaniała dziewczyna, Carrie, kochający rodzice… Niespodziewany telefon od matki, która prosi go o natychmiastowy przyjazd do domu sprawia, iż jego rzeczywistość rozsypuje się w drobne kawałki. Evan znajduje matkę na kuchennej podłodze – brutalnie zamordowaną”.

Ostateczne wyjaśnianie, co stało się w przeszło, dlaczego matka została zamordowana i kto dokładnie odpowiada za to wszystko jest doprawdy pomysłowe.

Wykorzystaj postacie drugoplanowe
Pracując na swoją powieścią i konstruując fabułę warto poświęcić czas nie tylko relacji między protagonistą a antagonistą, lecz również włączyć w akcję postacie drugoplanowe. Nie na zasadzie “pojawią się, zrobią, co mają zrobić i znikną”, lecz należy pokazać, jak rozwój fabuły wpływa także na ich życie.

Stawka dla głównego bohatera staje się tym samym jeszcze wyższa. Może zmienić się również jego motywacja do działania, np. na zasadzie: sam byłby gotów na śmierć, ale nie może pogodzić się z myślą, że jego ukochanej mogłoby coś się stać, dlatego postanawia dalej walczyć.

Inne postaci mogą być wykorzystane do zaskakujących zwrotów akcji. Jeżeli bohater ufa danej osobie i okazuje się, że tak naprawdę jest ona kimś innym, niż początkowo myślał to zarówno bohater, jak i czytelnik śledzący jego losy, jest zaskoczony. Dobrze. Potem można ponownie :), ale wiarygodnie, znów odwrócić sytuację. I znów zaskoczenie!

Jak to wygląda w praktyce? Przeczytajcie “Panikę”, by samemu się o tym przekonać :). Zobaczcie, jak Abbott prowadzi akcję i dokonuje zwrotów w fabule, by zachęcić czytelnika do przeczytania powieści do końca.

Informacje o książce: “Panika”, tytuł oryginalny: Panic, autor: Abbott Jeff, tłumacz: Paweł Wieczorek, wydawnictwo: Albatros, liczba stron: 400, data wydania: luty 2007.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *