Szansa dla scenarzystów filmowych

Opublikowano 17 października 2013 w: Pieniądze | 1 komentarz

Fot. copyright (c) 123RF Stock Photos

TVN ogłosił otwarty konkurs na scenariusz komedii lub filmu skierowanego do młodej publiczności. Nagrodą w każdej kategorii jest 30 tysięcy złotych. Według mnie zarówno warunki, jak i sama nagroda, są na tyle atrakcyjne, że zachęcam do uczestnictwa! Konkurs trwa do 14 lutego 2014.

Departament Produkcji Fabularnych TVN szuka oryginalnych scenariuszy na pełnometrażowe filmy fabularne w dwóch kategoriach: filmu fabularnego skierowanego do młodych ludzi oraz współczesnej komedii. W każdej z kategorii nagroda to 30 tysięcy złotych brutto.

Warunki konkursowe
Scenariusz musi być napisany w języku polskim i nie może przekraczać 120 stron maszynopisu (czcionka: courier 12”). Scenariusze należy nadsyłać pocztą (jeden egzemplarz w formie drukowanej  i w jeden w formie elektronicznej na płycie DVD w formacie doc, rtf lub pdf) na adres: TVN, DEPARTAMENT PRODUKCJI FABULARNYCH, UL. WIERTNICZA 166, Warszawa w terminie do 14 lutego 2014 r. (decyduje data stempla pocztowego lub data potwierdzenia przyjęcia scenariusza przez kancelarię TVN S.A.). Więcej szczegółów znajdziecie w regulaminie konkursu.

Kryteria konkursowe
Scenariusze będą ocenianie przez Jury według następujących kryteriów merytorycznych:
a) oryginalność projektu,
b) tematyka współczesna i uniwersalna,
c) zgodność z charakterem konkursu: film dla młodych lub współczesna komedia,
d) wartość warsztatowa,
e) kinowy i telewizyjny potencjał frekwencyjny i produkcyjny.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 24 marca 2014  roku. Wyniki zostaną ogłoszone i opublikowane na stronie TVN.

Jak napisać scenariusz filmowy?
Jeśli nigdy wcześniej nie pisaliście scenariusza filmowego, nie wiecie jakimi zasadami się rządzi, koniecznie sięgnijcie po jakiś podręcznik. Polecam szczególnie “Scenariusz: niedoskonałe odbicie filmu” Macieja Karpińskiego. Na rynku jest dostępny również “Jak napisać scenariusz filmowy?” Robina U. Russina i Williama Missouri Downsa. Jeśli będziecie mieli jakieś warsztatowe wątpliwości, zapraszam również do kontaktu ze mną. Postaram się pomóc.

Czy warto wziąć udział w konkursie?
Jak najbardziej! Dlaczego? Bo nie należy marnować okazji, by spróbować sprzedać swoje dzieło. Jeśli więc macie w szufladzie gotowy scenariusz, właśnie jakiś piszecie bądź macie pomysł na ciekawą opowieść – piszcie, piszcie, piszcie! Potem dajcie do przeczytania innym, poproście o uwagi, uwzględnijcie je, jeśli są dobre, a potem wyślijcie skończony scenariusz do TVN. Macie czas do 14 lutego.

Czy sam wezmę udział w konkursie? Ależ oczywiście! Szkic opowieści już mam. Teraz muszę pogłębić biografie bohaterów, określić punkty kulminacyjne i zadbać o odpowiednie tempo narracji.  I – co w filmach jest szalenie istotne – szlifować dialogi. Nie mogą być za długie, przed czym was też przestrzegam.

Regulamin konkursu
Jeśli jesteście zainteresowani konkursem, potrzebne informacje, w tym link do regulaminu, znajdziecie na stronie TVN.

Życzę wszystkim powodzenia!

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis na Empik.com

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

1 komentarz

  1. Są już wyniki na stronie: http://www.tvn.pl/showbiz/tvn-nagradza-scenariusz-komedii,119692,0,0.html . Został nagrodzony tylko jeden scenariusz. Oto oficjalna wypowiedź TVN: „Zainteresowanie konkursem wśród scenarzystów z całej Polski było ogromne, na konkurs wpłynęło 260 scenariuszy w obu kategoriach łącznie, jury zdecydowało jednak o przyznaniu głównej nagrody tylko w jednej kategorii – komedii współczesnej”.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>