Ranking książek Dana Browna

Opublikowano 11 października 2013 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Najnowsza powieść Dana Browna “Inferno” jest już do kupienia w polskim przekładzie dokonanym przez Roberta J. Szmidta. Warto przy tej okazji ocenić twórczość tego amerykańskiego pisarza.

Podejrzewam, że większość osób kojarzy Dana Browna głównie jako autora “Kodu Leonarda da Vinci”, choć na swoim koncie ma on łącznie sześć powieści. Sam poznałem jego twórczość właśnie za sprawą tego tytułu.

I po jego przeczytaniu byłem pod wrażeniem zarówno sprawności warsztatowej pisarza, poprowadzeniem narracji (krótkie rozdziały kończące się w ważnym momencie, które sprawiały, że chciało czytać się dalej, byle tylko poznać ciąg dalszy), jak i w ogóle fabułą oraz bohaterami. Jest to po prostu dobry, porządnie napisany thriller. Bez znaczenia – oczywiście z punktu widzenia warsztatu – jest cała otoczka związana z tą książką, wszelkie teorie spiskowe, krytyka Kościoła Katolickiego, itp.

Powieść czyta się świetnie. Zachęcony sięgnąłem po wszystkie inne jego książki, czyli „Cyfrową twierdzę”, „Anioły i demony” i „Zwodniczy punkt”. Żadna nie jest tak dobrze skonstruowana, jak „Kod”, choć fabularnie o wiele bardziej podobają mi się pierwsze przygody specjalisty od symboli Roberta Langdona, czyli „Anioły i demony”. Bardzo z kolei rozczarowałem się trzecią częścią opowieści z nim w roli głównej, zatytułowaną „Zaginiony symbol”.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Warto jednak poznać wszystkie książki Browna, by zobaczyć, jak ewoluował jego warsztat. Szczególnie polecam przeczytanie po sobie pierwszej i drugiej książki o Langdonie, gdyż jest to wtedy najbardziej widoczne. „Anioły i demony” zbyt wolno się „rozpędzały”, za dużo informacji pojawiało się na początku, a za mało było akcji. W „Kodzie Leonarda da Vinci” Brown już umiejętnie rozkłada akcenty i przeplata ważne z punku widzenia fabuły wyjaśnienia ze scenami pełnymi akcji.

Oto książki Dana Browna od najlepszej do najsłabszej:

1. “Kod Leonarda da Vinci” (zobacz opis na Ceneo.pl)
2. “Anioły i demony” (zobacz opis)
3. “Zwodniczy punkt” (ciekawy thriller, w którym kluczową rolę odgrywa NASA) – opis
4. “Cyfrowa twierdza” (zobacz opis)
5. “Zaginiony symbol” (zobacz opis)

Na którym miejscu będzie “Inferno” (opis)? Tego jeszcze nie wiem :-). Mam jednak nadzieję, że wysoko.

Na koniec pewnie spostrzeżenie. Zwróćcie uwagę, jak olbrzymi kasowy sukces powieści „Kod Leonarda da Vinci” wpłynął na częstotliwość pisania kolejnych książek przez Dana Browna. „Cyfrowa twierdza” wyszła w 1998 roku. Dwa lata później „Anioły i demony”. Minął rok i w księgarniach pojawił się „Zwodniczy punkt”, zaś w 2003 roku premierę miał „Kod Leonarda da Vinci”. W tym momencie nastąpiła bardzo długa przerwa, bo aż do 2009 roku, kiedy wyszedł „Zaginiony symbol”. Tym razem trzeba było czekać nieco krócej, bo „tylko” cztery lata. Ile zajmie Brownowi napisanie kolejnej książki?

Informacyjnie: „Inferno” – premiera 9 października 2013. Wydawnictwo: Sonia Draga. Ilość stron: 592. Tłumacz: Robert J. Szmidt. Cena: 44,90 zł.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *