Ranking książek Deana Koontza

Opublikowano 22 grudnia 2014 w: Polecane książki | 11 komentarzy

Dean R. Koontz to niezwykle pracowity i płodny amerykański pisarz horrorów i thrillerów. Od swojego debiutu w 1968 roku wydał dziesiątki powieści, opowiadań, powieści graficznych i poradników. Warto wiedzieć od czego zacząć zapoznawanie się z jego twórczością, dlatego wybrałem w mojej ocenie najlepsze powieści Deana Koontza – ranking poniżej.

Jestem pełen podziwu dla pracowitości Koontza, którego książki czytam od kilkunastu lat. Chciałbym powiedzieć, że przeczytałem wszystkie jego powieści, ale tak nie jest. Może gdy przejdę na emeryturę uda mi się tego dokonać :-).

Mogę jednak stwierdzić, że znam większość jego samodzielnych tytułów i to na nich skupiłem się tworząc ranking najlepszych powieści Koontza. Dlatego nie uwzględniłem m.in. serii z Oddem Thomasem czy Frankensteina.

Dean R. Koontz – pisarz nierówny
Lubię twórczość Koontza i przekonuję innych, którzy szukają ciekawych thrillerów czy horrorów, by sięgnęli po jego książki. Jego proza charakteryzuje się dynamiczną akcją i pomysłową fabułą opisaną żywym językiem. Uważam, że niektóre z nich to wciągające opowieści, które w dodatku – jak np. finał „Szeptów” – potrafią przerazić i „wryć” się w pamięć czytelnika.

Zdarza się jednak, że czasami, gdy wspominam o Koontzu, ktoś mówi, że czytał już którąś z jego książek i zniechęcił się do sięgnięcia po pozostałe. Gdy pada tytuł okazuje się, iż faktycznie jest to dość słaba powieść tego twórcy.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Koontz to bowiem autor dreszczowców, który ma na swoim koncie zarówno dobre, jak i przeciętne czy wręcz kiepskie powieści. Stąd ta lista moich ulubionych książek Deana Koontza, by pomóc wszystkim przekonać się do niego. Wybór był naprawdę ciężki, gdyż z przyjemnością dorzuciłbym jeszcze co najmniej kilka tytułów do tej listy. Ale miało być top 10 :).

Oto ranking powieści Deana Koontza:
1. “Grom” (inny tytuł: “Anioł Stróż”) – zobacz opis na Ceneo.pl
2. “Opiekunowie” – zobacz opis
3. “Głos nocy”
4. “Przełęcz śmierci”
5. “Dobry zabójca” – zobacz opis
6. “Wizja” – zobacz opis
7. “Twarz”
8. “Przepowiednia”
9. “Nieznajomi”
10. “Szepty” – zobacz opis

Brak wznowień
Z listy wynika, że bardziej lubię starsze powieści Koontza niż te ostatnio wydane. Uważam jednak, że było w nich więcej akcji, a mniej publicystyki. Bohaterzy byli również ciekawsi (np. w ogóle nie podobał mi się Ryan Perry, główny bohater książki „Twoje serce należy do mnie”, z nowszych bardziej polecam m.in. powieść „Mąż” i „Prędkość”).

Żałuję, że wiele z powyższych powieści jest już u nas nie do kupienia. Mam nadzieję, że wydawnictwo, które ma teraz prawa do tytułów Koontza w Polsce zdecyduje się na nowe wydania.

Informacje o książce „Grom” (“Anioł stróż”) – autor: Dean R. Koontz, wydawnictwo: Albatros, liczba stron: 456. Cena: przegląd cen w e-sklepach poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

11 komentarzy

 1. A gdzie “Kątem oka” ? To jest powieść…ach…no i “Mroczne ścieżki serca”

  • “Kątem oka” też jest ciekawą książką, ale wszystkich w top ten nie da się zmieścić :-) Jednak w drugiej dziesiątce ten tytuł by się z pewnością znalazł.

 2. Ja właśnie zaczęłam “Dar widzenia”, od pierwszej strony pochłonęła mnie kompletnie. Ten pisarz po prostu od pierwszego akapitu zaprasza do tak niezwykłego, fantastycznego świata i konstruuje go tak przemyślnie… daje czytelnikowi dokładnie tyle informacji, ile ten potrzebuje, jednocześnie z kontekstu pozwalając domyślić się więcej. Wiele lat temu czytałam “Zimny ogień”, nie pamiętam za nic, o czym była ta książka. Ale do dziś pamiętam posmak, jaki mi zostawiła na języku (że się tak wyrażę), do dzisiaj mogę przywołać wrażenie prące mi przez żyły podczas czytania. Dlatego postanowiłam wrócić do tego pisarza :) Ranking bardzo mi się przyda, lubię wyrabiać sobie własne opinie ale w przypadku pisarzy o takim dorobku, warto mieć punkt zaczepienia. Także dzięki! Pozdrawiam!

  • Cieszę się, że mogę pomóc. Koontz to bardzo płodny autor, więc faktycznie na początku trudno zdecydować się od czego zacząć :-) A najgorsze co się może zdarzyć, to przeczytać jedną z jego słabszych książek i zniechęcić się do całej twórczości Koontza.

 3. Zaczynam właśnie przygodę z tym autorem od “dom śmierci” szukam opinii na temat książki

  • Cześć, tej książki niestety nie czytałem, więc nie mogę Ci teraz pomóc. Opis powieści jest ciekawy, więc zapisałem sobie tytuł, by w przyszłości nadrobić tę zaległość :-)

  • czytac bez opinni bo moze Ci zmienic podejscie do ksiazki .
   nie wszystko da sie zopniowac .
   polecam GROM tj ten pan co wydał swoja 10 najlepszych ,ale wiaomo ,ze kazdy ma swoje inne sopjrzenie .

 4. A ja bym do listy dodał jeszcze książkę pt. ” Intensywność”. Wciągająca i intrygująca fabuła powoduje, iż czyta się tą książkę z zapartym tchem. Serdecznie polecam, miłośnicy thrillerów powinni być usatysfakcjonowani :)

  • Fakt, to bardzo ciekawa powieść i na pewno znalazłaby się w mojej drugiej dziesiątce najlepszych książek Koontza :-) Również polecam tę książkę, tylko zastrzegam, że na początku nie bardzo wiadomo o co chodzi, ale potem, gdy akcja już się rozkręci, trudno oderwać się od czytania!

 5. Ale radość :-D “Opiekunowie” już czekają na półce :-D

  • W takim razie mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda Ci się ich przeczytać :-)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *