“Nie mów nikomu” Harlana Cobena, czyli liczy się konsekwencja w pisaniu

Opublikowano 19 lipca 2015 w: Polecane książki | 2 komentarze

Gdy rozmawiam ze znajomymi o karierze pisarza i tym, że nie zawsze debiutancka powieść musi być od razu hitem sprzedaży oraz że warto konsekwentnie tworzyć kolejne opowieści, lubię podawać przykład Harlana Cobena jako twórcy, który nie poddał się po pierwszej, drugiej czy trzeciej książce, lecz pisał dalej, marząc o światowym bestsellerze. I w końcu się doczekał!

Chodzi o „Nie mów nikomu”, dziesiątą powieść w jego dorobku, która zmieniła całkowicie odbiór książek Cobena, a sam autor został okrzyknięty „gwiazdą współczesnego thrillera”. Po sukcesie tej książki wszystkie poprzednie zostały wznowione, a niektóre doczekały się wręcz twardych opraw. Co  więcej, polscy czytelnicy właśnie za sprawą „Nie mów nikomu” zaczęli poznawać twórczość Harlana Cobena.

Gdy wydawnictwo Albatros wypuściło w 2002 roku powieść, od razu ją przeczytałem i byłem zachwycony. Jest to powieść kryminalna, od której trudno się oderwać. Zrobiłem błąd, bo zacząłem czytać ją w środku tygodnia, po pracy, i tak mnie wciągnęła, że kiedy kończyłem, za oknem zaczynało już świtać!

Nie pamiętam szczegółów historii, ale do dziś pamiętam swój zachwyt tą książką. Od tego czasu przeczytałem wiele książek Cobena – jedne były może dowcipniejsze, drugie nieco lepiej napisane, jednak jako całość dalej uważam, że „Nie mów nikomu” to najlepsza powieść Harlana Cobena.

Książka momentalnie wciąga w swój świat i sprawia, że liczy się tylko to, co jest napisane na kolejnej stronie…


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Nie mów nikomu – opis
Pokrótce opowiem, o co chodzi: David Beck jest młodym lekarzem, którego żona została zamordowana przez seryjnego mordercę. Osiem lat po stracie otrzymuje on tajemniczy e-mail. Wynika z niego, że jego żona żyje! Beck, nie zważając na wszystko, postanawia rozwiązać zagadkę i odnaleźć swoją ukochaną. Jednak im bliżej sedna tajemnicy, tym bardziej staje się to niebezpieczne…

Więcej nie powiem, nie radzę też czytać żadnych streszczeń czy nawet opisu na okładce książki. Po prostu sięgnijcie po tę powieść!

Nie mów nikomu – recenzja
Według mnie „Nie mów nikomu” Harlana Cobena jest rewelacyjnym thrillerem. Takiej powieści sensacyjnej z pewnością dawno nie czytaliście. Szczególnie, że jest tak dobrze napisana, że bardzo łatwo uwierzyć w opowiadaną historię.

Co ważne, Coben umiejętnie ją skonstruował i poprowadził narrację – są zarówno nagłe zwroty akcji, jak i zagęszczenie fabuły poprzez wiązanie ze sobą kolejnych postaci i wątków. Każdy bohater dostarcza coraz to nowych informacji, które jednocześnie popychają opowieść do przodu i pozwalają nam lepiej zrozumieć całą intrygę. Szczególnie podobało mi się, że stale towarzyszyła mi ciekawość, co będzie dalej, co jest w końcu prawdą i jak to się skończy? Dlatego właśnie tak trudno oderwać się od czytania.

Jedno ale
„Nie mów nikomu” czyta się rewelacyjnie. Od początku do samego końca… oprócz ostatniej strony. Uważam, że Coben zrobił o jeden nagły zwrot za dużo, który zamiast uzupełnić historię, popsuł ją. Jeśli macie inne zdanie, chętnie podyskutuję – lepiej mailowo, by innym nie psuć przyjemności z czytania tej pasjonującej opowieści.

Informacje o książce Nie mów nikomu – autor: Harlan Coben, tytuł oryginalny: Tell No One, wydawnictwo: Albatros, tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki, liczba stron: 400, cena: przegląd cen w e-sklepach poniżej. Powieść dostępna jest również jako audiobook.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

2 komentarze

  1. Coben jak zawsze trzyma wysoki poziom i o to chodzi, żeby nie pisał tak jak narzucają to aktualne trendy tylko zeby pisał po swojemu, wtedy czytelnicy beda go szanowali i czytali. Takie same wrażenia odniosłam jak czytalam “Krew na śniegu” Jo Nesbo kupowalam w Matrasie za 19zl, krotka ksiazka, ale swietna historia, kryminal / horror

    • Dzięki za komenatrz. Masz rację, liczy się pisanie po swojemu, a nie pod aktualne trendy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *