Polecane antyutopie dla nastolatków

Opublikowano 5 września 2014 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Premiera „Dawcy pamięci”, czyli ekranizacji powieści Lois Lowry, to dobra okazja, by przypomnieć kilka innych książek z ostatnich lat opisujących ciekawe wizje przyszłości, w których głównymi bohaterami są nastolatki.

Jeśli szukacie interesującej książki dla młodzieży albo chcecie napisać powieść, w której zaprezentujecie własną wizję przyszłości, zobaczcie najpierw, jak zrobili to inni. Oto tytuły, w których główną bohaterką jest szesnastolatka, siedemnastolatka i osiemnastolatka :-)

Najpierw jednak jedna uwaga: polecane powieści są napisane pod kątem młodzieży, dlatego na próżno w nich szukać analizy socjologicznej czy politologicznej, są to bowiem przede wszystkim opowieści miłosne, które dzieją się w dość ponurych czasach, gdzie to Rząd, a nie jednostki, decyduje o ich losie. Jak do tego doszło było dla autorów już mniej ważne.

Młodzieżowe antyutopie
Oto pierwsze części ciekawych cykli, które wyszły w ciągu ostatnich lat:

“Delirium” – Lauren Oliver
Wizja przyszłości, w której wymyślno lekarstwo na miłość, zaś wszelki kontakt fizyczny jest niedozwolony. Miłość to niebezpieczna choroba, którą zabiegiem należy wyplenić ze społeczeństwa. W wieku 18 lat każdy musi poddać się zabiegowi. Dzięki temu wszyscy żyją w bezpiecznym świecie, prostszym i o wiele bardziej przewidywalnym.

“Dobrani” – Ally Condie
Wizja przyszłości, w której Rząd decyduje absolutnie o wszystkim – począwszy od rzeczy podstawowych (co jemy), poprzez spędzanie czasu (gdzie pracujemy), jak również z kim spędzimy całe życie i kiedy umrzemy. Wszystko jest analizowane (nawet sny), by – posiłkując się statystykami i algorytmami – wybrać każdej jednostce najbardziej optymalne stanowisko, dzięki któremu najlepiej przysłuży się dobru wspólnemu. W wieku 17 lat każdy uczestniczy w wydarzeniu zwanym Doborem i dowiaduje się, kto został ich życiowym partnerem.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


“Atrofia” – Lauren DeStefano
Wizja przyszłości, w której każdy umiera w młodym wieku z powodu nieznanej choroby. Wszystko zaczęło się od założenia, że skoro dzieci poczęte naturalnie są niedoskonałe, to powinno się stworzyć embiony pozbawione wad genetycznych. Eksperymenty zakończyły się sukcesem – pierwsze pokolenie było idealnie zdrowe. Radość trwała jednak zaledwie kilkadziesiąt lat, gdyż okazało się, że ich potomkowie zawsze umierają w wieku dwudziestu paru lat. Wrócono więc do naturalnych metod reprodukcji z nadzieją, że w ten sposób uda się sprawić, by kolejne pokolenie żyło dłużej. Zaczęły się masowe porwania młodych dziewczyn, które są sprzedawane bogaczom i zmuszane do poligamicznych małżeństw, a następnie do rodzenia dzieci. Jedną z porwanych jest 16-letnia Rhine…

Korzystając z okazji, polecę również:
“Wśród ukrytych. Wśród oszustów” Margaret Peterson Haddix
Wizja przyszłości, w której w wyniku przeludnienia panuje głód, nawet w krajach wysokorozwiniętych. Rząd ustanawia Prawo Populacyjne zakazujące posiadania więcej niż dwojga dzieci. Niektórzy jednak ukrywają przed światem nielegalnych potomków, inaczej zostały by skazane na śmierć. Jednym z dzieci pozbawionych prawa do istnienia jest dwunastoletni Luke, trzeci syn ubogiej, żyjącej na wsi, rodziny. Wychowany w izolacji, skazany na życie w cieniu, chłopak nie ma styczności z zewnętrznym światem aż do dnia, w którym odkrywa, że w położonym nieopodal domu dobrze sytuowanej rodziny mieszka ktoś podobny do niego…

Dobrze znane powieści
To cztery tytuły, które uważam, że warto przeczytać, jeśli interesują was opowieści o miłości osadzone w mrocznej przyszłości. Zastanawiacie się, dlaczego nie wymieniłem takich tytułów, jak “Igrzyska śmierci” czy “Niezgodna”? Z prostego powodu – obie zostały zekranizowane i tak nagłośnione, że na pewno już je znacie albo przynajmniej o nich słuszeliście.

Na koniec opis powieści “Dawca” Lois Lowry, która została zekranizowane pod tytułem „Dawca Pamięci”:
Wizja przyszłości, w której wszystko jest doskonałe: nie ma bólu, przemocy ani cierpienia, nie trzeba podejmować decyzji ani dokonywać wyborów. Nie ma też barw, muzyki ani uczuć. Obowiązuje tu ścisły regulamin, którego nikt nie waży się łamać. Każdy zna przypisaną mu rolę w społeczeństwie i wykonuje ją perfekcyjnie. Dwunastoletni Jonasz ma właśnie otrzymać swoją i rozpocząć szkolenia. Wtedy dowiaduje się czegoś, co nim wstrząsa i burzy tak mozolnie wypracowany ład jego świata.

Jeśli chcecie kupić „Dawcę”, informacje o cenie znajdziecie poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *