Ranking książek Raymonda Chandlera

Opublikowano 25 sierpnia 2015 w: Polecane książki | 4 komentarze

Przeczytałem wszystkie powieści z Philipem Marlowem, prywatnym detektywem stworzonym przez Raymonda Chandlera i polecam je każdemu miłośnikowi kryminałów. Po którą sięgnąć najpierw? Oto mój ranking powieści Raymonda Chandlera.

Raymond Chandler to amerykański pisarz, autor powieści i opowiadań kryminalnych oraz scenarzysta filmowy (ur. 1888 – zm. 1959), który sprawił, że czarny kryminał (tzw. Hardboiled) stał się poważanym gatunkiem literackim.

Stworzył on Philipa Marlowe’a, samotnego prywatnego detektywa z Los Angeles, odważnego, inteligentnego, z ciętym językiem, wiecznie pakującym się w kłopoty, ale stale walczącym o sprawiedliwość, nawet wbrew własnemu interesowi. Nie zarabia dużo, ale jest wierny swoim zasadom.

Twórczość Chandlera, w której opisuje świat w ciemnych barwach, gdzie nie brakuje skorumpowanych policjantów i przekupnych polityków, od ponad pół wieku stale zyskuje nowych czytelników i fanów.

Lubię jego charakterystyczny styl. No i te dialogi oraz opisy! Są świetne. Tak dobre, że wiele z nich stało się samodzielnie funkcjonującymi powiedzeniami.

Dla „wczucia” się w klimat: „Baby łżą na każdy temat…po prostu, żeby nie wyjść z wprawy”, „Ponownie oblizał wargi. Potem usiłował zacisnąć gniewnie usta. – Mam wrażenie, że coś tu śmierdzi – bąknął. – Przypalił pan sobie wąsy – odparłem”, „Miała na sobie kostium kąpielowy, który nie zmuszał do natężania wyobraźni” albo „Szczęka mu opadła i uderzyłem w nią. Huknąłem go tak, jakbym wbijał ostatni gwóźdź przy budowie pierwszej transkontynentalnej linii kolejowej. Dotąd jeszcze boli mnie to miejsce, kiedy zacisnę pięść.”

Philip Marlowe w akcji
Cenię wszystkie powieści Raymonda Chandlera (we wszystkich występuje Marlowe), dlatego długo zastanawiałem się nad kolejnością książek w tym rankingu, oprócz pierwszego miejsca, gdyż moim zdaniem najlepsza powieść Raymonda Chandlera to „Długie pożegnanie” z 1953 roku. Po namyśle, oto mój ranking powieści Chandlera.

1. “Długie pożegnanie”
2. “Żegnaj laleczko”
3. “Tajemnica jeziora” – powieść wydana w Polsce również pod tytułem „Topielica” (zobacz opis na Ceneo.pl)
4. “Wysokie okno” (zobacz opis)
5. “Głęboki sen” – pierwsza powieść Chandlera
6. “Siostrzyczka” (zobacz opis)
7. “Tajemnice Poodle Springs” – powieść rozpoczęta przez Chandlera, która dopiero w 1989 roku została dokończona przez Roberta B. Parkera
8. “Playback” (zobacz opis)

Prócz powieści i zbioru opowiadań autorstwa Raymonda Chandlera, które zostały wydane w Polsce, polecam również jego książkę “Mówi Chandler”, składającą się m.in. z tekstów dotyczących sztuki pisania opowieści kryminalnych.

Bardzo ciekawa pozycja, w przyszłości szczegółowo opiszę ten tytuł, gdyż uważam, że każdy początkujący pisarz powinien się z nią zapoznać.

Informacje o książce “Długie pożegnanie” – autor: Raymond Chandler, tytuł oryginalny: The Long Goodbye. Powieść kilkukrotnie została wydana w Polsce.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

4 komentarze

 1. Niestety, trochę późno tu trafiłem… Ale…
  W przypadku Chandlera kolejność ma znaczenie. Po “Długim pożegnaniu”, poprzez “Playback” jest rozwijany wątek interpersonalny (nie wchodząc w szczegóły aby nie psuć zabawy), który swoje zwieńczenie znajduje w “Tajemnicach Poodle Springs”.
  W przypadku serii, zbudowanej wokół jednej postaci (w tym przypadku Marlow’a) ogólnie dobrze jest zachować chronologię. Pozwala to zrozumieć zachowanie głównego bohatera jak również postaci drugoplanowych.
  KOLEJNO: “Głęboki sen”, “Żegnaj, laleczko”, “Wysokie okno”, “Tajemnica jeziora”, “Siostrzyczka”, “Długie pożegnanie”, “Playback” i “Tajemnice Poodle Springs”.
  Miłej lektury!
  Pozdrawiam

  • Jasne, zawsze lepiej czytać chronologicznie, ale w większości kryminałów nie ma to na szczęście aż takiego znaczenia, bo główny wątek danej powieści stanowi zamkniętą całość, a nie jest kontynuacją. W przypadku Chandlera zgoda, ale w rankingu chciałem wskazać, które jego książki uważam za lepsze od innych :-)
   Pozdrawiam!

 2. Panie Wojciechu. Dla niezbyt podeszłego wiekiem czytelnika, któremu bardzo podszedł Głęboki Sen, a raczej dłużyła się Laleczka, którą by Pan polecił pozycję teraz?
  Zachowanie chronologii raczej nie ma znaczenia, prawda? Wręcz słyszałem żeby nie zaczynać od Głębokiego Snu, ale nie żałuję. Pozdrawiam

  • Szanowny Panie, myślę, że dobrym wyborem byłoby sięgnięcie po “Wysokie okno” albo po – moim zdaniem najlepszą powieść Chandlera – “Długie pożegnanie”. Chronologia nie ma znaczenia, choć “Wysokie okno” jest akurat jego trzecią powieścią :-) Pozdrawiam

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>