Jak promować powieść?

Opublikowano 8 listopada 2013 w: Porady | 2 komentarze

Fot. copyright (c) 123RF Stock Photos

Napisaliście książkę, zredagowaliście ją, pokazaliście znajomym i usłyszeliście, że podoba im się wasza opowieść. Co dalej? Możecie wysłać ją do wydawnictwa albo spróbować wydać  samemu. Bez względu jednak na wasz wybór, jedno jest pewne – później musicie zaangażować się w promocję swojego dzieła.

Pisarz pisze, wydawnictwo zajmuje się resztą i tylko czasami autor jest zmuszony jeździć po kraju/świecie, by spotkać się z czytelnikami i dziennikarzami i odpowiadać na pytania, podpisywać egzemplarze oraz pozować do zdjęć. Jeśli ktoś tak uważa, to jest w dużym błędzie.

Powieść jest towarem. Stoi na innej półce niż sprzęt komputerowy, urządzenia kuchenne czy kosmetyki, jednak konkuruje z podobnymi w swojej kategorii rzeczami, jak każdy inny produkt. Należy więc sprawić, by klient – czytelnik albo osoba, która chce kupić książkę jako prezent – chciała nabyć akurat wasz tytuł. By zwiększyć swoje szanse na powodzenie, należy od samego początku włączyć się w akcję promocyjną.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Daj się poznać!
Piszę o tym, gdyż ostatnio otrzymałem maila z prośbą o poradę, co powinien zrobić autor, by najlepiej wypromować swoją debiutancką książkę. Jest kilka sposobów. W tym przypadku książka została wydana przez profesjonalne wydawnictwo, więc nie było sensu pisać o klasycznych sposobach i radzić, by pisarz próbował np. skontaktować się z dziennikarzami działów kultury w różnych gazetach, czasopismach czy serwisach internetowych. Zamiast tego warto:

1. Nawiązać kontakt z blogerami piszącymi o książkach. Przedstawić się w kilku zdaniach i opowiedzieć o swoim dziele z pytaniem, czy byliby skłonni się z nim zapoznać.

2. Jeśli nie posiadacie własnego bloga, może rozważyć jego założenie. Albo skorzystać z prostszego sposobu: fanpage na Facebooku. Ważne, by powstało miejsce, gdzie mogą się spotkać i porozmawiać czytelnicy waszego dzieła. Tylko niech ta strona żyje, czyli by regularnie, co jakiś czas, pojawiał się na niej nowy wpis. Jednego dnia kilka postów, a potem długo, długo nic – to kiepski pomysł.

Jaki założyć fanpage – swojej osoby czy książki? Jeśli powieść nie jest pomyślana jako początek dłuższego cyklu, uważam, że lepiej założyć fanpage autorski. Tym sposobem nie ograniczycie się jedynie do danego tytułu, a poza tym będziecie mogli dać się bliżej poznać przez waszych obecnych, jak i potencjalnych czytelników.

Dobrze napisać, dlaczego powstała książka, skąd pomysł, w jaki sposób pracowaliście, dodać jakieś ciekawe anegdotki. Niech czytelnicy poznają zarówno was, jak i książkę, której jesteście autorem (opublikujcie również kilka dłuższych cytatów na zachętę).

3. Jeśli znajomym podobała się wasza książka, poproście ich, by napisali o tym publicznie – np. na stronie Empiku, Merlina, na Facebooku, na blogu czy gdziekolwiek chcą i mogą :-)

Miej plan i realizuj go konsekwentnie
Poświęciliście pracy nad książką miesiące ze swojego życia, warto więc postarać się, by efekty zostały zauważone przez jak największą grupę odbiorców. By tak się stało trzeba się promować.

Jednak należy zdawać sobie sprawę, że promocja książki to praca, do której należy podejść metodycznie i na poważnie. I wykonywać ją nawet niezależnie od działań wydawnictwa, gdyż nikomu tak nie powinno zależeć na wypromowaniu was i waszej książki bardziej niż wam samym! :)

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

2 komentarze

  1. Witam, chciałam się spytać jak mogłabym zacząć promowanie swojej powieści. Mam już napisane pół książki, nie chce iść do wydawnictwa ponieważ boję się że książka może się nie przyjąć. Gdy przechodzę koło księgarni widzę że jest pełno książek tego typu. W jaki sposób mogłabym zarabiać wystawiając swoje teksty? Na portalach społecznościowych bardziej się to opłaca czy powinnam poszukać jakiejś strony gdzie jest mnóstwo czytelników?

    • Witam serdecznie, po pierwsze warto uwierzyć w swoją książkę… albo ją poprawić, jeśli widzisz, że niczym się nie wyróżnia. Jeśli nie chcesz wysłać jej do wydawnictwa, powinnaś zacząć od promocji dzieła wśród swoich znajomych. Obecność na portalach społecznościowych to dobry pomysł, należy jednak być aktywnym członkiem danego serwisu i zachęcać do przeczytania/kupienia własnej twórczości. Warto być cierpliwym i nie poddawać się. Powodzenia!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *