Polska powieść parlamentarna, którą chciałbym przeczytać

Opublikowano 5 grudnia 2014 w: O pisaniu | 0 komentarzy

Lubię czytać i oglądać historie dotyczące władzy, polityki i prawa. Uważam, że jeśli są one dobrze skonstruowane i napisane, potrafią dostarczyć nie tylko sporych emocji, ale również wiele ciekawych informacji. Szczególnie, jeśli chodzi o powieść parlamentarną.

Google na hasło “powieść parlamentarna” zwraca tylko 9 wyników, widać więc, że ten termin nie jest używany do określania książek. Myślę jednak, że ten termin dobrze oddaje pomysł, który chciałbym wam przedstawić.

Chodzi bowiem o napisanie powieści, która prócz dobrej historii, miałaby także walory edukacyjne, czyli objaśniała jak działa proces legislacyjny w Polsce.

Podam dwa przykłady – „Ryzykowna gra” Brada Meltzera, thriller osadzony w systemie prawnym USA oraz powieść „Pierwszy między równymi” Jeffrey’a Archera, która opisuje brytyjski system parlamentarno-gabinetowy.

„Ryzykowna gra” – recenzja powieści Brada Meltzera
Czytając “Ryzykowną grę” widać, że Brad Meltzer zrobił porządny research zanim siadł do pisania powieści (zobacz wpisy poświęcone znaczeniu dokumentacji w pracy pisarza).

W podziękowaniach autor wymienia ponad sto osób, które pomogły mu w zbieraniu materiałów. I tę wiedzę widać w książce. Dzięki temu mamy do czynienia nie tylko z zaskakującą i ciekawe napisaną opowieścią, lecz również nabywamy wiedzę o funkcjonowaniu mechanizmów władzy w Stanach Zjednoczonych oraz o kulisach pracy na Kapitolu.

Nawet jeśli obejrzeliście dwa sezony „House of Cards” i wiecie, jak załatwia się interesy na najwyższych szczeblach władzy, to i tak zachęcam do przeczytania tej powieści ;-).

Punktem wyjścia jest tajemnicza Gra,w którą grają pracownicy Kapitolu, by wyrwać się z  codziennej rutyny. Jakie są zadania? Przeważnie chodzi o mało istotne sprawy – np. czy uda się wprowadzić do ustawy jakiś niegroźny punkt. Wszyscy traktują to jako zabawę, jednak z czasem zmienia się ona w koszmar – zaczynają bowiem ginąć ludzie…


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Powieść zawiera w sobie kilka zaskakujących punktów zwrotnych, ale uprzedzam, że pierwsze kilkadziesiąt stron to głównie opisywanie realiów pracy w Waszyngtonie. Warto jednak przez to przebrnąć, gdyż potem akcja znacząco przyspiesza.

Całość jest dość nierówna, ale jeśli interesują was thrillery prawnicze – zainteresujcie się „Ryzykowną grą”.

„Pierwszy między równymi” – rewelacyjna powieść Jeffrey’a Archera
Oto oficjalny opis książki: „czterech młodych, dobrze zapowiadających się polityków – dwóch torysów i dwóch laburzystów – zajmuje po raz pierwszy miejsca w parlamencie. Dzielą ich pochodzenie, status społeczny, wykształcenie i poglądy, ale łączy jedno: nieopanowana ambicja. Przed nimi trzy dziesięciolecia wzlotów i upadków w bezwzględnym wyścigu do władzy, w którym siłą rzeczy biorą też udział ich najbliżsi. Gra toczy się o najwyższą stawkę, ale tylko jeden z nich zdobędzie upragnioną nagrodę – stanowisko premiera”.

Powieść Archera zrobiła na mnie duże wrażenie, kiedy ją czytałem mniej więcej dekadę temu. Jest dobrze napisana, zawiera solidnie skonstruowane postaci, wciągającą fabułę oraz mnóstwo informacji o tym, jak funkcjonuje brytyjski system parlamentarno-gabinetowy.

Jest to fascynująca, pełna emocji książka, która opisuje losy czterech głównych bohaterów na przestrzeni lat. Polecam każdemu.

Gdzie jest polska powieść parlamentarna?
„Ryzykowną grę” przeczytałem prawie dziesięć lat temu. „Pierwszego między równymi” mniej więcej w tym samym czasie. Wtedy zamarzyło mi się przeczytać powieść osadzoną w polskich realiach, ale na żadną się nie natknąłem. Jeśli znacie taką książkę, będę wdzięczny za informację. Od razu kupię albo poszukam w bibliotece, jeśli nie jest już dostępna w księgarniach.

Wiem tylko o jednej próbie. W połowie 2012 roku pojawiła się informacja, że Piotr Gadzinowski, były poseł SLD, chce wydać powieść „Sejm jak miłość”, której akcja rozgrywa się w polskim parlamencie. Nie znalazłem jednak wzmianki, by książka trafiła do sprzedaży.

Czekam więc dalej. A jeśli w ciągu kolejnej dekady nikt nie stworzy porządnej opowieści, która w przystępny i ciekawy sposób objaśniałaby jak tworzone jest nasze prawo, to chyba sam ją w końcu napiszę ;-)

Informacje o książce „Pierwszy między równymi” – autor: Jeffrey Archer, wydawnictwo: Rebis, tłumaczenie: Małgorzata Grabowska, liczba stron: 488. Cena: przegląd cen w e-sklepach poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *