Top 10: ranking książek Johna Irvinga

Opublikowano 10 marca 2014 w: Polecane książki | 3 komentarze

Fot. Elke Wetzig/CC-BY-SA/Wikipedia

Jednym z moim ulubionych pisarzy jest amerykański pisarz John Irving, którego twórczość czytam od ponad dekady i z niecierpliwością czekam na kolejne dzieła jego autorstwa. Jeśli zastanawiacie się, które z nich warto przeczytać w pierwszej kolejności, oto moja lista najlepszych książek Irvinga.

Twórczość Irvinga składa się z opowieści tragikomicznych, które wzruszają, rozśmieszają, wywołują smutek, a także skłaniają do myślenia. Pełne są barwnych postaci i wydarzeń, które – nawet po latach – trudno zapomnieć. W swoich powieściach porusza tematykę dojrzewania, seksualności, rodziny i relacji międzyludzkich.

Uważam, że jest to autor, którego książki zdecydowanie warto przeczytać. Dlatego z jego bibliografii wybrałem dziesięć powieści i zachęcam do przeczytania jeśli nie wszystkich, to przynajmniej kilku z nich. Poniżej tłumaczę dlaczego.

Świat według Irvinga
John Irving jest świetnym opowiadaczem historii. Najbardziej podoba mi się u niego, że nie skupia się tylko na niewielkim wycinku z życia postaci, lecz rozpisuje opowieść na lata. Dzięki temu obserwujemy, jak bohaterzy zmieniają się w czasie i czujemy, że uczestniczymy w najważniejszych momentach ich życia.

Z kolei za największą wadę książek Irvinga uważam to, że czasami niepotrzebne przedłuża zakończenie opowieści. Jakiś przykład? Proszę bardzo: końcówka “Czwartej ręki” jest kompletnie zbędna i już nic nie wnosi do opowieści. Autor jednak wielokrotnie powtarzał, że zawsze zaczyna pisanie powieści od ostatniego zdania i wierny swojej metodzie „podprowadził” historię do zdania, które znał od samego początku.

Dlatego wiemy już, jakim zdaniem skończy się jego najnowsza powieść – “Avenue of Mysteries” – która ukaże się dopiero w 2015 roku. Brzmi ono: “Not every collision course comes as a surprise”. Jednak sposób pracy Johna Irvinga to temat na osobny tekst. Teraz zapraszam do poznania jego dzieł! :-)


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


John Irving: jego najlepsze książki
Trudno było mi wybrać kolejność szczególnie w pierwszej piątce, gdyż wszystkie te powieści zawierają doskonałe historie i bohaterów. Do tego dochodzi jeszcze humor, który jest wręcz kapitalny w „Czwartej ręce” i w „Świecie według Garpa”. Nie są to jednak zabawne powieści – owszem, mają momenty, w których trudno nie roześmiać się, ale nie brakuje w nich także scen tragicznych.

Gdy jednak znajomi pytają mnie, w jakiej kolejności czytać Johna Irvinga, zawsze mówię te dwa powyższe tytuły i dodaję od razu „Regulamin tłoczni win”.

Oto mój ranking książek Johna Irvinga:
1. „Świat według Garpa” (zobacz opis na Ceneo.pl)
2. „Czwarta ręka” (zobacz opis)
3. „Regulamin tłoczni win” (zobacz opis)
4. „Hotel New Hampshire” (zobacz opis)
5. „Jednoroczna wdowa” (zobacz opis)
6. „Małżeństwo wagi półśredniej” (zobacz opis)
7. „Modlitwa za Owena” (zobacz opis)
8. „Ostatnia noc w Twisted River” (zobacz opis)
9. „W jednej osobie” (zobacz opis)
10. „Zanim Cię znajdę” (zobacz opis)

Kilka z powyższych tytułów zostało przeniesionych na ekran (m.in. „Świat według Garpa”, “Jednoroczna wdowa” pod tytułem “Drzwi w podłodze” czy “Regulamin tłoczni win” jako “Wbrew regułom” do którego sam Irving napisał scenariusz i otrzymał za niego Oscara w 2000 roku).

Jeśli nawet oglądaliście te filmy, sięgnijcie po powieści – zawierają bowiem w sobie o wiele więcej treści niż widzieliście na ekranie. To tego zawierają tak niesamowite i plastycznie opisane sceny, że wasza wyobraźnia tylko na tym zyska ;-).

Twórczość Irvinga – świetnie napisane tragikomiczne powieści – jest też dobrym materiałem do analizy, jak prowadzić narrację przez całe życie bohatera, jak kontrolować rozwój wypadków na przestrzeni lat i pokazywać ewolucje postaci.

Informacje o książce “Świat według Garpa” Johna Irvinga – tytuł oryginalny: The World According to Garp, wydawnictwo: Prószyński i S-ka, tłumacz: Zofia Uhrynowska-Hanasz, liczba stron: 432.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

3 komentarze

  1. Ciekawe, wielowątkowe,czasem zbyt szczegółowe opowieści,ale mogą wciągnąć, każdego inaczej.
    Niektóre porzucam,bo szkoda czasu na nie,inne czytam od razu dwukrotnie,w długim czasie miesiąc lub dwa miesiące,by oderwać się od własnej rzeczywistości i coś sobie utrwalić.
    Albo po prostu trudno rozstać się z tym światem i osobami z powieści.
    To zdarza mi się teraz niezmiernie rzadko,a czytam od dziecka i jestem czytelnikiem 60+

    Z Irvingiem są duże szanse ,trafiłem na niego z pięć lat temu

  2. Ha! Teraz poczułam się totalnie niedoczytana, bo jeszcze nigdy nie sięgnęłam po Irvinga! Muszę koniecznie nadrobić zaległości :)

    • Koniecznie zacznij od dwóch pierwszych tytułów. Są kapitalne! :-)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *