Julius Throne: Gulu. Pamiętne lato – recenzja imponującego debiutu

Opublikowano 25 sierpnia 2020 w: O pisaniu | 1 komentarz

Jak niektórzy z Was wiedzą, moja debiutancka powieść Porachunki liczy mniej niż 200 stron. Druga, nad którą właśnie pracuję, jest dłuższa, ale wiem, że finalna wersja nie będzie nawet w połowie tak obszerna jak Gulu. Pamiętne lato, pierwsza książka wydana przez Juliusa Throne’a, licząca prawie 800 stron.

Julius Throne to pseudonim polskiego pisarza, który postanowił stworzyć własne niewielkie miasteczko na wschodzie USA i i opowiedzieć historię osadzoną w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Czytając “Gulu” stopniowo nabiera się podejrzenia, że autor mocno inspirował się twórczością Stephena Kinga, a w szczególności powieścią “To”, gdyż tak jak u mistrza horroru, mamy tutaj senną małą miejscowość, pełnokrwistych bohaterów i klimat grozy, który narasta z każdym kolejnym rozdziałem aż do imponującego finału.


Akurat uwielbiam twórczość Kinga, zaś “To” uważam za jego jedną z najlepszych książek, które do tej pory napisał (zobacz mój ranking jego twórczości), dlatego z zainteresowaniem czytałem o przygodach nastoletniego Jima Stanforda, obserwowałem jak poznaje swoich nowych przyjaciół, przeżywa pierwsze zauroczenie oraz jak nieustannie musi radzić sobie z prześladującymi go osobami.

Co szczególnie mi imponowało, to drobiazgowość Throne’a w odwzorowywaniu klimatu lat osiemdziesiątych, mam tu na myśli piosenki puszczane w radio, aktualne dla tamtego czasu wydarzenia polityczne, popularne gry i zabawki (jak np. wymyślona w tym czasie Hungry Hungry Hippos, którą do dziś można kupić – w Polsce pod nazwą Głodne Hipcie :-)), i masę innych detali, które sprawiają, że “wsiąkamy” w wykreowany przez autora świat.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Oto oficjalny opis powieści “Gulu. Pamiętne lato”

Rok 1981, Belmont Bay, małe miasteczko na wschodzie USA. Na Jima Stanforda, nieśmiałego, otyłego czternastolatka, uwzięła się grupa szkolnych bandziorów, nauczyciel kultury fizycznej, a nawet dyrektor szkoły. Prześladowcy Jima wciąż dają mu się we znaki, a jego sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna.

Pewnego dnia podczas ucieczki przed napastnikami dzieje się coś trudnego do wytłumaczenia – nastolatek zostaje uratowany przez Gulu, tajemniczą postać, która kusi go obietnicą zmiany życia na lepsze. Jim przyjmuje tę nieoczekiwaną pomoc i odtąd każdy, kto z nim zadrze, może stać się ofiarą nieszczęśliwego wypadku. Gdy chłopak zauważy w końcu, jak wiele ofiar pochłaniają rozpętane przez niego wydarzenia, na uratowanie Belmont Bay może być już za późno…

Mocne zakończenie

Czy ta powieść mogłaby być krótsza? Zapewne tak i wtedy jestem przekonany, że więcej osób poznałoby tę historię. Ale czy powinna? Uważam, że nie, ponieważ nie jest to powieść sensacyjna, gdzie liczy się przede wszystkim akcja, lecz bardziej – na wzór właśnie twórczości Kinga – “Gulu” to książka, w której liczy się przede wszystkim klimat, stopniowe poznawanie najważniejszych postaci, ich wzajemnych relacji oraz obserwowanie jak poszczególne osoby zmieniają się pod wpływem wydarzeń. Dlatego mamy tutaj do czynienia z powolnym narastaniem grozy, aż do mocnego, zaskakującego finału (przyznam, że nie spodziewałem się takiego zakończenia).

Debiutancka powieść Juliusa Throne’a imponuje, zarówno objętością, jak i rozmachem fabularnym. Dlatego, jeśli lubicie długie powieści, twórczość Stephena Kinga bądź chcecie po prostu poznać nowego polskiego autora, sięgnijcie po tę książkę. A jeśli wam się spodoba, to mam dobrą wiadomość – autor pisze już kontynuację “Gulu” :-)

Informacje o książce Gulu. Pamiętne lato – autor: Julius Throne, wydawnictwo: Novae Res, liczba stron: 794, cena: aktualne ceny i promocje w e-sklepach podane są poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

1 komentarz

  1. Świetna książka na grudniowe wieczory z nieszablonowym zakończeniem. Warto przeczytać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *