Dobra opowieść: “Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn

Opublikowano 6 marca 2015 w: Polecane książki | 8 komentarzy

Rzadko po obejrzeniu filmu od razu mam ochotę przeczytać książkę, na podstawie której powstała dana ekranizacja. Teraz zdarzyło mi się to przy „Zaginionej dziewczynie” w reżyserii Davida Finchera.

Poprzednim razem natychmiast po napisach końcowych filmu kupiłem powieść „Wyspa tajemnic” („Shutter Island”) autorstwa Dennisa Lehane’a. Film Martina Scorsese z Leonardo DiCaprio w roli głównej zrobił na mnie ogromne wrażenie. Książka jest równie świetna (swoją drogą, jeśli ktoś nie zna twórczości Lehane’a – prócz „Wyspy tajemnic” zachęcam również do sięgnięcia po inne jego ciekawe kryminały).

Wracając do „Zaginionej dziewczyny” – jest to tak poplątana i przewrotna opowieść, że – choć znam już kluczowe i zaskakujące zwroty akcji oraz „mocne” zakończenie – chętnie sięgnę po powieść autorstwa Gillian Flynn , by zobaczyć, w jaki sposób ta historia została opisana, jak została poprowadzona narracja,  jakie środki zastosowała pisarka do zaprezentowania bohaterów, itp.

Autorka w podwójnej roli
Co ciekawe, Gillian Flynn napisała również scenariusz do filmu Finchera, w którym zagrali m.in. Ben Affleck, Rosamund Pike, Kim Dickens i Neil Patrick Harris. Dzięki temu można dodatkowo przeanalizować, co i dlaczego autorka zmieniła w porównaniu do pierwotnej wersji.

Tak zrobił np. George R.R. Martin pisząc scenariusz jednego z odcinków serialu „Gra o tron”, co wyszło na lepsze opowieści, co pokazuję w tekście „Niech bohater ponosi konsekwencje swoich decyzji”.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Zaginiona dziewczyna – opis historii
Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Nie dane jest im jednak ją uczcić, gdyż mądra i piękna Amy znika w tajemniczych okolicznościach z ich wielkiego domu. W trakcie policyjnego śledztwa zaczynają wychodzić na jaw informacje oraz dowody, które ewidentnie świadczą na niekorzyść Nicka, który coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Czy to on zabił swoją żonę czy też tylko cieszy się, że zniknęła, bo ich małżeństwo dalekie było od ideału?

David Fincher, reżyser takich filmów jak “Siedem”, “Podziemny krąg” czy “Dziewczyna z tatuażem”, stworzył thriller, który rozwija się powoli. Stopniowo narasta napięcie aż mniej więcej w połowie następuje zwrot w akcji i od tego momentu trudno oderwać się od ekranu.

Mocny finał
Warto obejrzeć film do końca, bowiem finał jest naprawdę niezły. Chciałbym więcej o nim opowiedzieć i napisać, wyjaśnić dlaczego uważam, że jest dobry (więcej o zakończeniach opowieści piszę w tekście “Jak stworzyć wiarygodny finał“), nie chcę jednak nikomu zepsuć tych emocji, które towarzyszą podczas oglądania filmu bądź czytania powieści, dlatego zachęcę tylko do samodzielnej analizy. Pod wpisem znajdziecie informacje, gdzie najtaniej kupić powieść Gillian Flynn.

Informacje o książce „Zaginiona dziewczyna” – autor: Gillian Flynn, tytuł oryginalny: Gone Girl, wydawnictwo: Burda Książki, liczba stron: 652, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Powieść dostępna również jako e-book (mobi, e-pub) oraz audiobook.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

8 komentarzy

 1. Dosknała powieść i równie doskonała, bardzo klimatyczna ekranizacja – uwielbiam Finchera!

  • Fakt, filmy Davida Finchera są rewelacyjne :-)

 2. A sama książka jest straszna? I czy są w niej opisane brutalne sceny?

  • Tego jeszcze nie wiem, gdyż nie skończyłem czytać powieści. Dam niedługo znać :-)

   • Książka jest świetna. I nie ma w nich szczegółowo opisanych brutalnych scen. Jest tylko wspomniane, co się stało.

    • No dobra, to może w ramach sprawdzania Cię – Twoich poleceń, po nią sięgnę ;)

     • Zachęcam :-) Tylko ostrzegam – to świetnie napisana opowieść, ale o stopniowym rozkładzie małżeństwa. Można się przygnębić.

      • haha, to w sam raz dla mnie na teraz ;)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *