“Hrabia Monte Christo” – ponadczasowa opowieść o zemście

Opublikowano 3 stycznia 2015 w: Polecane książki | 0 komentarzy

Od kilku lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia w telewizji można obejrzeć ekranizację powieści Aleksandra Dumasa z Jamesem Caviezelem w roli głównej. Mam nadzieję, że dzięki temu co roku kolejni widzowie sięgają po tę rewelacyjną powieść francuskiego pisarza. A jeśli jeszcze nie czytaliście “Hrabiego Monte Christo”, zachęcam!

Wielokrotnie pisałem, że w opowieści najważniejsze są emocje,  zarówno te wywoływane u czytelnika, jak i u bohatera, gdyż są one motorem jego działań.

Z kolei Andrew Stanton, reżyser i scenarzysta pracujący w wytwórni Pixar, radząc jak stworzyć dobrą opowieść, powiedział, że “silny motyw zawsze towarzyszy dobrze opowiedzianej historii”.

Edmund Dantes, główny bohater powieści „Hrabia Monte Christo”, spełnia ten warunek w stu procentach.

Istnieje bowiem coś, co potrafi zmusić człowieka do każdego czynu, byle tylko osiągnąć cel. Sprawia, że jest bezwzględny, ignoruje wszelkie reguły, tłumi uczucia. Wszystkich traktuje chłodno, bez emocji, jak narzędzia, które należy właściwie wykorzystać. Co to takiego? Zemsta!

“Hrabia Monte Christo” – opis książki
Aleksander Dumas w “Hrabim Monte Christo”, wydanym w 1844 roku, przedstawia człowieka, który początkowo kierowany miłością, prostodusznością i ufnością, wskutek zdrady nie czuje nic prócz chęci zemsty. Główny bohater, młodziutki Edmund Dantes, marynarz, zaręczony z piękną kobietą imieniem Mercedes, ma wszystko, by czuć się szczęśliwym. Dantes wierzy w lojalność, szczerość i honor oraz naiwnie myśli, że jego wiarę podzielają także inni. Musi zapłacić straszliwą cenę, by przekonać się, jak okrutny jest świat, w którym przyszło mu żyć.


Podoba Ci się moje pisanie? Napisałem również powieść (do kupienia za ok. 12 zł): Porachunki - Wojciech Krusiński


Trzech mężczyzn chciało go zniszczyć, gdyż przeszkadzał im w realizacji ich ambicji i planów życiowych. Zaś czwarty, dla pieniędzy, biernie się temu przyglądał. Są to: Danglars (chciał zostać kapitanem statku, którym dowodził Dantes), Fernand  (niepogodzony z odrzuceniem przez Mercedes), Villefort (prokurator, który chce ukryć przeszłość swego ojca), wreszcie Caderousse, dla którego pieniądze są ważniejsze od ludzkiego życia.

Pozbawienie Dantesa szczęścia było bardzo proste. Zaczęło się od anonimowego donosu posądzającego go o szpiegostwo na rzecz Napoleona, a skończyło w celi więziennej w twierdzy d’If.

Motyw zemsty na pierwszym planie
Minęło czternaście lat zanim udało mu się uciec. W tym czasie Edmund planował zemstę. Ten czas zmienił go w innego człowieka, nie do poznania przez tych, których wcześniej znał. Z naiwnego młodzieńca stał się bezwzględnym mścicielem. Do tego posiadł jedyną skuteczną broń, która pozwoliła mu wykonać jego misję – pieniądze.

Święcie wierząc że “Bóg jest ze mną i za mną” odszukał swych prześladowców, by skrupulatnie, cierpliwie i skutecznie zniszczyć ich życie. Nie tylko fizycznie. Dantes chce, by i oni poczuli to, co on: strach, głód, cierpienie.

Plan zemsty jest misterny, zaś losy wszystkich postaci w książce są ze sobą ściśle powiązane. Co więcej, każda przedstawiona historia ma wpływ na akcję, a z pozoru nieważne wątki z czasem zyskują na znaczeniu.

Pisarz nie tylko świetnie opisuje jak powstaje cała sieć zależności, od których nie tak łatwo się uwolnić, ale również doskonale charakteryzuje epokę, w której toczy się akcja. Nie chodzi tylko o język, strój czy obyczaje, ale i początki funkcjonowania telegrafu, kolei czy mafii.

Przeczytaj “Hrabiego Monte Christo” – ponad 1000 stron doskonałej historii
Jest to jedna z najbardziej znanych powieści przygodowych w historii literatury i uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Nie tylko dlatego, że to świetna opowieść, ale również po to, by zanalizować, w jaki sposób Aleksander Dumas ją stworzył.

I nawet jeśli oglądaliście którąkolwiek ekranizację, sięgnijcie po książkę, która zawiera w sobie o wiele bardziej złożoną i przejmującą historię, niż jej filmowe odpowiedniki.

Całość liczy ponad tysiąc stron – dlatego polecam zacząć w weekend, gdyż trudno oderwać się od lektury :-)

Informacje o książce „Hrabia Monte Christo” – autor: Aleksander Dumas, wydawnictwo: Zielona Sowa, powieść wydana w trzech tomach, dostępna również online jako e-book (mobi, epub) oraz audiobook (mp3). Cena: przegląd cen poszczególnych tomów i formatów poniżej.

O mnie:

Nazywam się Wojtek Krusiński i goodstory.pl to mój blog dotyczący pisarzy i trudnej, ale i fascynującej sztuki tworzenia ciekawych, wciągających opowieści. Więcej informacji znajdziesz na stronie kontaktowej.

Jeśli chcesz wspomóc ten blog, zachęcam do kupna mojej debiutanckiej powieści "Porachunki". Zobacz opis >

Prowadzę również serwis o podróżach PolskaZwiedza.pl, na którym dzielę się wrażeniami ze zwiedzania Polski i innych krajów świata. Zapraszam do odwiedzin!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *